Kiedy w 1965 roku władze miejskie przekazały nowo wybudowane przedszkole w użytkowanie kierownictwu przedszkola nie było ono starannie wykończone, ale wysiłkiem całego personelu dostosowane zostało do potrzeb pierwszych wychowanków.
Inauguracja pierwszego roku szkolnego odbyła się pod kierownictwem pani Anny Siekacz, a następnie kierowały przedszkolem panie: Krystyna Cembrzyńska, Krystyna Nocoń i Grażyna Kuźniar, natomiast od 2007 roku dyrektorem przedszkola jest pani Bożena Urbaniak. Przez ten czas przedszkole wypiękniało, a na 45-lecie (w 2010 r.) wybrało sobie patrona – został nim Kornel Makuszyński, tym samym wiec dołączyło do nieformalnego, a ogólnopolskiego grona „Kornelowców”. Naturalnym wydał się też wybór przedszkolnego logo, ale tego było jeszcze ambitnej placówce mało: stworzyła sobie przedszkolną maskotkę, czyli najsławniejszą postać, jaka wyszła spod pióra Kornela Makuszyńskiego: Koziołka Matołka. Odtąd przy każdej ważniejszej okazji „najprawdziwszy” Koziołek Matołek odwiedza przedszkole przy ul. J. Kantego. Nie mogło go więc zabraknąć 3 czerwca, kiedy odświętnie przybrane przedszkole uroczyście obchodziło swój jubileusz 50-lecia.
Specjalnie przygotowana brama witała przybyłych gości wykaligrafowanym zapewnieniem: „Kto do Trójki dziś przybędzie, syty i szczęśliwy będzie”. A wśród gości znaleźli się m.in. byłe panie dyrektorki przedszkola oraz emerytowane pracownice przedszkola, burmistrz Roman Piaśnik, dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji Andrzej Feliksik, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Henryk Gamrat, posłanka Lidia Gądek, radny Michał Masłowski, dyrektorzy szkół podstawowych i przedszkoli, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Jolanta Zięba, w imieniu posła Jacka Osucha – Andrzej Ćwikliński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Grażyna Praszelik-Kocjan, w imieniu Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie – Ewa Przyjemska-Kądziołka, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. Halina Barańska-Flak, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Krystyna Ziarnik, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowa” Marian Seweryn, zarząd Osiedla „Śródmieście”, wiceprezes ZNP Renata Klimek, przewodniczący Rady Rodziców Wojciech Zawisz i wielu innych zaprzyjaźnionych i życzliwych placówce wspaniałych ludzi, którzy zawsze o nas pamiętają i wspomagają nasze przedszkole, w tym: Tadeusz Dudek, Anna Jochymek, Gerarda i Piotr Konieczni, Agnieszka i Janusz Mazurowie oraz Ewelina i Mariusz Jaroszowie.
Zgromadzonych przywitała dyrektor przedszkola Bożena Urbaniak przypominając przy tej okazji o niezmiennej od lat misji przedszkola, która zawiera się w wytycznych: zapewnienie dzieciom wszechstronnego rozwoju, dobrego wychowania, poczucia bezpieczeństwa oraz edukacji, która będzie dla nich przygodą – od poznania siebie do poznania środowiska, w którym żyje. Dodała też, że we wszelkich działaniach zawsze wspomagali przedszkole rodzice, bo to z rodzicami tworzy się niepowtarzalny klimat tego przedszkola, gdzie priorytetowymi wartościami są akceptacja, tolerancja i empatia; gdzie najważniejsze jest poszanowanie dobra każdego małego człowieka. A tych młodych ludzi pod swoimi skrzydłami przedszkole ma obecnie aż 118!
Drobne upominki i wiele ciepłych słów pod adresem pani dyrektor i wszystkich byłych i obecnych pracowników przedszkola padło ze strony zaproszonych gości. Nie zabrakło wzruszeń i wesołych akcentów. Byłe dyrektorki i pracownice przedszkola uhonorowane zostały podziękowaniami oraz symbolicznymi różami. Następnie zaś nadszedł czas na program artystyczny w wykonaniu przedszkolaków i ich wychowawczyń. Rozpoczął go polonez w wykonaniu par z grupy „Jagódki”, która zajęła I miejsce w Miejsko – Gminnym Konkursie Tanecznym, następnie chórek z grupy „Biedronki” wykonał nieformalny hymn przedszkola (piosenkę o Koziołku Matołku) i już przez minione dziesięciolecia oraz o teraźniejszości przedszkolnej wierszem opowiedziała pani Iwona Dorota Olesiak. Każda z grup przedstawiła się gościom także wierszem, a następnie lotem przez historię przedszkola poprowadził Koziołek Matołek. Taniec nowoczesny pokazała grupa „Tropiciele”, klasyczny – „Wesołe Koziołki”, a ludowy – po raz drugi grupa „Jagódki”. Na koniec zaś na scenie pojawił się piękny jubileuszowy tort i można było chwilę poświętować i powspominać przy kieliszku szampana, słodkościach i wielu innych pysznych przekąskach.
Niech dobra passa nie opuszcza progów tego prześwietnego przedszkola i dalej niech się darzy w nim jak najpiękniej, bo wielkie serca są tam i po stronie pracujących i tych, którzy ich niezmiennie i z wielkim zaangażowaniem wspomagają.
Przedszkole nr 3 (Anna Kaziród)