dzien_godnosci_1

Niepełnosprawni na co dzień borykają się z wieloma problemami. Często są dyskryminowani, wyśmiewani, traktowani gorzej od zdrowych ludzi. Obchodzony 5. maja Europejski Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie ma uświadomić wszystkim, że ludzie niepełnosprawni nie mogą być dyskryminowani. W Olkuszu z tej okazji zorganizowano uroczysty marsz i festyn integracyjny.

Swój Dzień Godności obchodzili podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Olkusza, Klucz, Lgoty Wolbromskiej, Środowiskowych Domów Samopomocy z Olkusza i Wolbromia, Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Wolbromiu oraz Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Olkuszu. Obecni byli też uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych z Olkusza oraz placówek z oddziałami integracyjnymi: Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 1 w Olkuszu. Ponad stuosobowa grupa ze starostą olkuskim Jerzym Kwaśniewskim na czele pod czujnym okiem opiekunów i policji przemaszerowała spod starostwa na Czarną Górę. Tam, na terenie kąpieliska, wszyscy świetnie się bawili. W ramach festynu integracyjnego można było potańczyć, pograć w piłkę nożną i siatkówkę lub poćwiczyć rzuty dodzien_godnosci_2 kosza. Po sportowych zabawach, jak na maj przystało, na wszystkich czekał poczęstunek z grilla.

– Dzień Godności obchodzimy co roku. To świetna okazja, by pokazać wszystkim, że niepełnosprawni to tacy sami ludzie, jak inni – mówi Urszula Stępień-Jagoda, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu.

Pomysł na obchodzenie takiego dnia narodził się we Francji, gdzie co roku odbywają się „Spotkania z Godnością”. Spotkania z osobami niepełnosprawnymi mają służyć przełamywaniu barier. – Dużo osób nie rozumie niepełnosprawnych, a przecież to wspaniali ludzie. Chcą się integrować, uczyć, pracować. Chcą być traktowani jak zdrowe osoby. Takie imprezy jak ta mają na celu integrowanie osób niepełnosprawnych ze środowiskiem, w którym mieszkają – mówi Krystyna Bargieł, prezes Stowarzyszenia Otwartych Serc Aktywnych Kobiet w Olkuszu. 

Impreza została zorganizowana w ramach projektu „Aktywni w Drodze do Pracy” realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu. Projekt jest współfinansowany z unijnych środków w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:19143}{joomplu:19125}{joomplu:19117}{joomplu:19106}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze