jeżówka

Niewiele brakło, a w ostatnią niedzielę w podwolbromskiej Jeżówce doszłoby do linczu. Załamani bezsilnością wobec swojej sytuacji i nieskuteczności prawa mieszkańcy wsi pomogli w zatrzymaniu zbiegłych z lokalnego ośrodka terapeutyczno-wychowawczego pięciu wychowanków, którzy dokonali brutalnego rozboju w wiejskim sklepie. Mają już dość ciągłego zagrożenia, jakim jest obecność we wsi mających dużą swobodę agresywnych młodych ludzi, leczących się w Jeżówce z uzależnień.

 

Kiedy w roku 2010 społeczność Jeżówki przyzwoliła na powstanie w budynku po DPS Ośrodka Terapii Uzależnień Dzieci i Młodzieży były wątpliwości. Te jednak skutecznie rozwiali gorący orędownicy pomysłu, zwłaszcza ówcześni przedstawiciele olkuskiego Starostwa, właściciela obiektu. Dzięki dofinansowaniu unijnemu dostosowano budynek do nowych potrzeb i w Jeżówce powstała pierwsza tego typu placówka terapeutyczno-wychowawcza w Małopolsce, do której na leczenie zaczęli przyjeżdżać młodzi ludzie z całego kraju.

Na początku współpraca wsi i ośrodka układała się nieźle, a mieszkańcy Jeżówki ze zrozumieniem tolerowali podopiecznych. Wkrótce jednak pojawiły się pierwsze problemy, związane z ucieczkami wychowanków. Rzecz w tym, że placówka nie jest zamknięta, a poddawani terapii nastolatkowie mają stosunkowo dużą swobodę, często nadużywając obowiązującego regulaminu praktycznie bez konsekwencji. Z czasem incydenty z udziałem podopiecznych ośrodka stawały się coraz bardziej uciążliwe, choć policja stosunkowo szybko reagowała na wezwania w sprawie doraźnych interwencji. Młodzi bandyci – jak zaczęli ich określać zastraszeni mieszkańcy wsi – zaczęli terroryzować okolicę.

W niedzielę, 26 stycznia doszło do kolejnej, bardzo niebezpiecznej sytuacji, która przelała czarę goryczy. Z ośrodka uciekło pięciu pobudzonych, agresywnych młodych ludzi, którzy postanowili zaopatrzyć się w alkohol i papierosy w pobliskim sklepie. Tam jednak jakiś czas temu wprowadzono środki bezpieczeństwa, a czujna sprzedawczyni na czas dostrzegła potencjalnych napastników. Wściekłym młodzieńcom nie udało się sforsować zaryglowanych w ostatniej chwili drzwi. Podobnego szczęścia nie miała ekspedientka w drugim sklepie – agresywni nastolatkowie wdarli się do środka, zdemolowali lokal i poturbowali kobietę, która wcześniej zdążyła jednak wezwać pomoc i odsiecz przyszła na czas – zanim doszło do najgorszego. Napastnicy zbiegli, ale mieszkańcy szybko zorganizowali pogoń, wspierając w działaniach przybyłą na miejsce policję. Wszystkich sprawców udało się zatrzymać. Sprzedawczyni trafiła do szpitala, a zdesperowani mieszkańcy z trudem powstrzymali się, by samodzielnie nie wymierzyć sprawiedliwości…

jeżówka1

Następnego dnia, w poniedziałek, na żądanie mieszkańców w ośrodku w Jeżówce odbyło się spotkanie, na które zaproszono przedstawicieli władz gminnych i powiatowych. Społeczność lokalną reprezentowało kilkunastu mieszkańców, w tym sołtys wsi Magdalena Grudzień, radna Agata Wójcik i były radny Józef Łysek. Przyjechali burmistrz Wolbromia Adam Zielnik, starosta Paweł Piasny i mieszkający nieopodal radny powiatowy Zdzisław Skoczyń. Zdecydowanie sprecyzowano oczekiwania – nie da się dłużej tolerować takiego stanu rzeczy!

Swoje stanowisko wobec zaistniałej sytuacji bardzo jasno określił starosta Paweł Piasny – taki ośrodek w Jeżówce to pomyłka. Zrobię wszystko, aby go zlikwidować – stwierdził starosta, jednocześnie tłumacząc, dlaczego sprawy nie da się załatwić łatwo i natychmiast. Problem w tym, że ośrodek powstał z dofinansowaniem unijnym, a wymagana 5-letnia trwałość projektu upływa dopiero z końcem roku 2016. Gdyby placówkę zlikwidować wcześniej, konieczne byłoby zwrócenie dużej dotacji. Dlatego do czasu zamknięcia ośrodka konieczne jest zastosowanie środków doraźnych.

Burmistrz Adam Zielnik, mocno popierający argumenty mieszkańców, o zaistniałą sytuację obwinił kierownictwo i wychowawców placówki, którzy jego zdaniem nie dopełniają należycie swoich obowiązków. Odpierając zarzuty Dyrektor Zespołu Placówek Opiekuńczo Wychowawczych w Olkuszu Anna Kwaśniewska argumentowała, że kadra może działać wyłącznie w oparciu o obowiązujące przepisy. Wspomniany przez Adama Zielnika bardziej skuteczny nadzór nad wychowankami za czasów poprzedniej dyrekcji, został zaś przez organa kontrolne z województwa oceniony jako przekroczenie uprawnień i ograniczanie praw dziecka. – Możemy oddziaływać wyłącznie w sposób dopuszczony prawem, a nasze monity o zmianę środków wychowawczych w stosunku do sprawiających poważniejsze kłopoty podopiecznych do odpowiednich sądów nie są natychmiastowo skuteczne z powodu niewydolności systemu – powtarzała Anna Kwaśniewska.

Emocjonalna dyskusja była konstruktywna, bo wszyscy jej uczestnicy zgodzili się, że przyszedł czas na stanowcze rozwiązania, które pomogą zapobiec kolejnym niebezpiecznym ekscesom z udziałem podopiecznych ośrodka. Zdecydowano, że działania pójdą wielotorowo. Starosta wraz z dyrekcją placówki postara się o zmniejszenie liczby wychowanków przebywających w ośrodku, co pozwoli na łatwiejszą nad nimi kontrolę. Zostanie także rozeznana sytuacja jaki byłby koszt wynajęcia dla ośrodka profesjonalnych ochroniarzy, którzy mieliby bardziej psychologiczne niż realne oddziaływanie na zachowanie nastolatków, z racji przysługujących im praw. Mieszkańcy wsi przygotują pisma do władz wojewódzkich, podpisane przez maksymalną liczbę osób z prośbą o skrócenie czasu obowiązywania trwałości projektu, w obliczu nadzwyczajnych okoliczności lub – jeżeli to nie będzie możliwe – z prośbą o zmianę zasad przebywania w ośrodku i zaostrzenie rygoru wobec wychowanków. O wsparcie w tych zabiegach zostanie poproszony wicemarszałek Sejmiku Województwa Małopolskiego Jacek Soska, mieszkaniec Jeżówki.

Poniedziałkowe spotkanie na razie nie rozwiązało problemu. Strach nie zniknie, tym bardziej, że najagresywniejszy sprawca niedzielnych zajść zdołał uciec policji. Jest jednak nadzieja, że sprawa została potraktowana poważnie i z czasem, choć dwa lata to dla mieszkańców Jeżowki wieczność, zostanie załatwiona definitywnie.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
solejukowa
solejukowa
9 lat temu

[quote name=”Kazimiera”]Obiekt w Jeżówce piękny. Myślę, że po zakończeniu obecnej działalności powinien być wykorzystany na Ośrodek Interwencji Kryzysowej dla ofiar, np. przemocy domowej.[/quote]
taaaa i powtórka z rozrywki.

Do ba ni da ta ta.
Do ba ni da ta ta.
9 lat temu

Wreszcie zmieńcie ten datownik na Pulsie Olkusza.1-go września 2015 jeszcze nie było.

godzilla
godzilla
9 lat temu

To było do przewidzenia. Nie wróżyłam temu ośrodkowi długiego bytu. Kto to widział, żeby tego typu ośrodek lokalizować z dala od miasta, policji, czy placówki służby zdrowia z oddziałem psychiatrycznym. Do przewidzenia były zaistniałem w jeżówce wypadki, szczególnie biorąc pod uwagę „nowoczesne” metody terapii i tzw. prawa dziecka. Finał jest taki, że to normalnych dorosłych ludzi trzeba chronić przed tymi „dziećmi”, które tak naprawdę są cwańsze i wiedzące znacznie więcej o świecie niż tzw. dorośli. połasiło się starostwo na kasę z UE i dało się uwieść bełkotowi różnych modnych dziś psychologów, psychoterapeutów albo psychiatrów. W każdym bądź razie komuś z tych grup. Lepiej już było umieścić tam niedołężnych staruszków, ale UE na to kasy pewnie by nie dała. Unia woli finansować patologię społeczną, ale walka z jej skutkami z winy UE jest nieskuteczna, bo oczywiście „prawa dziecka”, „wolność jednostki” i nowoczesne metody terapii tak samo skuteczne jak leczenie Eboli.

Młody
Młody
9 lat temu

[quote name=”drobiazgowy”][quote name=”Młody”]Czy w takich placówkach nie powinni rządzić i być w zdecydowanej wiekszości faceci z męskim spojrzeniem na realia a nie psiapsiółki widzące przede wszystkim fryzurę, kolczyki, szpilki i torebkę u koleżanki …[/quote]

Pełna zgoda. Podpowiedz tylko jak dokonać tego „właściwego” naboru nie narażając się kodeksowemu zakazowi dyskryminacji ze względu na płeć?????[/quote]

Na stronie ośrodka w zakładce kadry można doczytać że pracuje tam 13 kobiet i 3 mężczyzn.
To nie jest dyskryminacja to jest kastracja …

ABC
ABC
9 lat temu

[quote name=”drobiazgowy”][quote name=”Młody”]Czy w takich placówkach nie powinni rządzić i być w zdecydowanej wiekszości faceci z męskim spojrzeniem na realia a nie psiapsiółki widzące przede wszystkim fryzurę, kolczyki, szpilki i torebkę u koleżanki …[/quote]

Pełna zgoda. Podpowiedz tylko jak dokonać tego „właściwego” naboru nie narażając się kodeksowemu zakazowi dyskryminacji ze względu na płeć?????[/quote]
Znajomy sposób wyrażania się . Panie D lub P

drobiazgowy
drobiazgowy
9 lat temu

[quote name=”Młody”]Czy w takich placówkach nie powinni rządzić i być w zdecydowanej wiekszości faceci z męskim spojrzeniem na realia a nie psiapsiółki widzące przede wszystkim fryzurę, kolczyki, szpilki i torebkę u koleżanki …[/quote]

Pełna zgoda. Podpowiedz tylko jak dokonać tego „właściwego” naboru nie narażając się kodeksowemu zakazowi dyskryminacji ze względu na płeć?????

pavv
pavv
9 lat temu

W takich ośrodkach leczących z uzależnień można się nieźle naćpać, tym bardziej, że ośrodek jest otwarty.

żorż
żorż
9 lat temu

[quote name=”jeżyk”]pamiętam panią sekretarz Ewę Klich i śp. Jerzego Górnickiego…[/quote]
dodałbym Konarski Ściążko a posłanka Gądek była wtedy przew. rady powiatu jak sie nie mylę

Kazimiera
Kazimiera
9 lat temu

Obiekt w Jeżówce piękny. Myślę, że po zakończeniu obecnej działalności powinien być wykorzystany na Ośrodek Interwencji Kryzysowej dla ofiar, np. przemocy domowej.

jeżyk
jeżyk
9 lat temu

pamiętam panią sekretarz Ewę Klich i śp. Jerzego Górnickiego…

D.
D.
9 lat temu

Powiem tak, powiat ulokował powiat niech zabierze, bo jeśli mieszkańcy się zdenerwują to nie będzie ani pensjonariuszy, ani tego budynku.

Młody
Młody
9 lat temu

Czy w takich placówkach nie powinni rządzić i być w zdecydowanej wiekszości faceci z męskim spojrzeniem na realia a nie psiapsiółki widzące przede wszystkim fryzurę, kolczyki, szpilki i torebkę u koleżanki …

baca
baca
9 lat temu

Czy to nie Wasz guru Soska przyłożył łapę do budowy tej pomyłki?????