1

W niedzielę 14 kwietnia w podkrakowskiej Rząsce słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało kolejnych 40 żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Leopolda OKULICKIEGO. Była to druga w tym roku przysięga wojskowa żołnierzy OT.

„Wypowiadając słowa przysięgi wojskowej, które od dziś będą dla Was najważniejszym drogowskazem, wzięliście na siebie zaszczytny obowiązek służby Ojczyźnie” – zwrócił się do stojących na placu żołnierzy Dowódca 11 MBOT, płk Krzysztof Goncerz. – „Wasza służba w Wojskach Obrony Terytorialnej w sposób szczególny wiąże obowiązek żołnierski z własnym terytorium, własną lokalną społecznością, z Waszą ojcowizną.” Nawiązał w ten sposób do misji Brygady, którą jest obrona i wspieranie społeczności Małopolski w czasie pokoju, kryzysu i wojny.

2

Przemawiający w imieniu „terytorialsów” składających przysięgę szer. Paweł Godzik podkreślił osadzoną w historycznej tradycji ideową tożsamość najnowszego rodzaju Sił Zbrojnych, oddając hołd kombatantom: „Gorące podziękowania i wyrazy najgłębszego szacunku dla żołnierzy Armii Krajowej i członków Polskiego Państwa Podziemnego oraz powojennych organizacji niepodległościowych, pragnę w imieniu nas wszystkich złożyć na ręce naszych dostojnych Gości – weteranów Armii Krajowej. Zobowiązujemy się kontynuować Waszą misję i przekazywać Wasze przesłanie kolejnym pokoleniom”.

3

Przysięga wojskowa w Rząsce była niezwykle ważnym i wzruszającym wydarzeniem dla żołnierzy oraz ich najbliższych, ale także atrakcją dla mieszkańców Krakowa i okolic, którzy mogli obejrzeć najnowsze uzbrojenie i sprzęt wojskowy, prezentowane na stoiskach promocyjnych 11 MBOT, Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A., Agencji Mienia Wojskowego oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień.

23
15 kwietnia 96-te urodziny obchodził gen. bryg. Tadeusz Bieńkowicz ps. „Rączy”, bohater II Wojny Światowej, odznaczony orderem Virtuti Militari za odbicie skazańców z więzienia w Lidzie (styczeń 1944 r.), żołnierz wyklęty, ofiara represji stalinowskich. Z tej okazji Dowódca 11 MBOT płk Krzysztof GONCERZ skierował delegację żołnierzy, która przekazała na ręce pana generała pamiątkowy dyplom oraz w imieniu żołnierzy i pracowników Resortu Obrony Narodowej małopolskiej Brygady złożyła serdeczne życzenia pomyślności i zdrowia na najbliższe lata.

Foto: 11 MBOT
mjr Bartosz Kubal oficer prasowy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

 

16

17

18

19

20

21

22

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze