niania

Rusza rekrutacja do projektu Małopolska Niania 2.0. Po sukcesie pierwszej edycji samorząd województwa zdecydował się na dalsze wsparcie rodzin z małymi dziećmi (do lat 3), których rodzice wracają do pracy. Tym razem do programu mogą zgłaszać się rodziny z całej Małopolski.

W pierwszej, niedawno zakończonej edycji brały udział rodziny z gmin, w których dostęp do opieki nad maluchami był najtrudniejszy (na liście nie znalazła się żadna z gmin powiatu olkuskiego). Każda z 91 rodzin otrzymywała przez średnio 10 miesięcy 1500 złotych, z czego 1000 złotych pochodziło z budżetu Województwa Małopolskiego, a 500 złotych od gminy, w której dana rodzina mieszka. Łączna pula środków wyniosła ponad 1,3 mln złotych.

– Kiedy ponad rok temu uruchomiliśmy Małopolską Nianię, po raz kolejny udowodniliśmy, że w Małopolsce mamy odwagę testować zupełnie nowatorskie rozwiązania. Pilotaż cieszył się ogromnym zainteresowaniem, co potwierdza, że rodzice potrzebują i oczekują takiej formy wsparcia. Największym sukcesem projektu jest to, że trafił dokładnie tam, gdzie pomoc była potrzebna – czyli do rodziców z gmin, w których nie ma żłobków czy klubów malucha albo dostęp do nich jest znacznie utrudniony, np. przez ograniczoną liczbę miejsc – mówi marszałek Jacek Krupa.
Władze województwa podkreślają, że dzięki programowi udało się rozwiązać dwa problemy: poprawić dostęp do opieki nad dziećmi do lat 3 oraz umożliwić zatrudnienie niań w rodzinach, które preferują taką formę opieki, ale nie mogły sobie na to pozwolić z powodów finansowych.

Teraz zmieniono nieco zasady. O pomoc mogą ubiegać się rodziny z każdej gminy w województwie (przede wszystkim z tych, gdzie dostęp do opieki nad maluchami jest najtrudniejszy). Program potrwa dłużej i obejmie w sumie 650 rodzin (216 w 2018, 216 w 2019 i 218 w 2020 roku). Wartość projektu to ponad 22 mln złotych, z czego 76 proc. to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

– Nasz projekt jest skierowany do tych młodych rodziców, którzy chcą wrócić do pracy lub mają już posadę, ale ich zatrudnienie jest w jakiś sposób zagrożone. Chcemy pomóc zapewnić im najlepszą możliwą opiekę dla ich dziecka, dzięki czemu będą mogli ze spokojną głową zająć się swoimi zawodowymi wyzwaniami – tłumaczył marszałek Jacek Krupa.
Jeśli dana rodzina zostanie uczestnikiem programu, rodzice będą musieli wrócić do pracy lub poszukać nowej, a także zawrzeć umowę z nianią. Dopłaty z programu mogą trwać przez 12 miesięcy.

Przewidziano dwie formy wsparcia: miesięczną dopłatę w wysokości 1500 złotych miesięcznie lub 2100 złotych miesięcznie. Druga z form dotyczy rodzin w trudnej sytuacji finansowej (czyli spełniają kryterium dochodowe z ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, tj. 800 zł/osobę lub 1200 zł/osobę w przypadku rodziny, w której jedno z dzieci jest niepełnosprawne). Refundacja odbywa się tylko na podstawie odpowiednich dokumentów, które potwierdzają faktycznie poniesione koszty.

Nabór potrwa do 8. października.

Zainteresowani znajdą regulamin naboru i pozostałe informacje:
• w punkcie informacyjnym projektu Małopolska Niania 2.0 – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie (ul. Piastowska 32, e-mail: niania@rops.krakow.pl, tel. 12 422 06 36 w. 23)
• www.rops.krakow.pl – w zakładce „Małopolska Niania”
• na FB: www.facebook.com/MalopolskaNiania/

 Fot.pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze