dzieci troje

151 mln złotych – taką kwotę w skali kraju przeznaczono w tym roku na dotacje w ramach rządowego programu „MALUCH plus”. O dofinansowanie z budżetu państwa mogły ubiegać się gminy, osoby fizyczne, osoby prawne (w tym uczelnie) oraz podmioty działające na podstawie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Dotacje trafią też do gmin i instytucji z naszego powiatu.

Program „MALUCH plus” w tym roku realizowany jest w czterech modułach. Zgodnie z założeniami, resortowe środki mają wspierać działania na rzecz rozwoju i utrzymania infrastruktury żłobków, klubów dziecięcych i miejsc u dziennych opiekunów.

Pierwszy moduł dotyczy gmin, które w tym roku utworzą nowe miejsca w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Takie plany ma Wolbrom, który otrzymał dofinansowanie w kwocie 263 536,12 złotych. Jak czytamy na stronie wolbromskiego magistratu, dzięki pozyskanym środkom finansowym zostanie utworzony Klub Dziecięcy w Chrząstowicach, gdzie opiekę znajdzie 20 maluchów. Klub mieścić się będzie w budynku po byłej Szkole Podstawowej.
– Do adaptacji przewidziano osiem pomieszczeń: w tym cztery sale, trzy łazienki oraz korytarz. W trzech klasach byłej szkoły podstawowej zaplanowany został całkowity remont. Jedna z sal zostanie zaadoptowana jako pomieszczenie socjalno – magazynowe, a z pozostałych dwóch powstanie sala, w której będą przebywać dzieci w wieku od 1 do 3 roku życia. Czwarte pomieszczenie zostało już odnowione i dostosowane do obowiązujących standardów. Wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców samorząd zabiega o stworzenie nowych miejsc opieki dla najmłodszych dzieci. (…) Sale zostaną wyposażone w sprzęt oraz zabawki edukacyjne posiadające odpowiednie certyfikaty i atesty. (…) Co ważne, nowo powstała placówka zapewni dzieciom opiekę w warunkach zbliżonych do warunków domowych. Dzięki temu dzieci będą czuły się bezpiecznie, a odpowiednio przygotowana kadra pomoże im się szybciej rozwijać, zdobywać nowe umiejętności, nawiązywać relacje z innymi dziećmi, a także wspomoże naukę samodzielnej zabawy – czytamy na wolbrom.pl

Dotacje w ramach drugiego modułu, na funkcjonowanie miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech (które gminy tworzyły uczestnicząc w programie „Maluch”), otrzymały dwa samorządy z naszego powiatu: Bolesław i Klucze. W ten sposób działalność Klubu Dziecięcego „Leśna Kraina” w Laskach zostanie wsparta kwotą 40 320 złotych. Z kolei Klub Dziecięcy „Chatka Puchatka” w Kluczach i Klub Dziecięcy „Leśne Skrzaty” w Jaroszowcu otrzymały odpowiednio 50 400 tys. złotych i 33 600 złotych. Wśród podmiotów prywatnych, które ubiegały się o rządowe środki, znajdziemy pięć z naszego powiatu: olkuski Klub Dziecięcy BABY LAND (25 200 złotych), dwa Kluby Malucha „Karolcia” z Wolbromia (50 400 złotych i 43 680 złotych), Integracyjny Klub Malucha „Tęczowa Kraina” z Olkusza (45 360 złotych), Prywatny Żłobek „Puchatkowa Kraina” z Olkusza (25 200 złotych).

Trzeci moduł programu dotyczy uczelni i współpracujących z nimi podmiotów. W tym przypadku można pozyskać fundusze na utworzenie nowych miejsc i ich funkcjonowanie dla dzieci studentów, doktorantów oraz osób zatrudnionych przez uczelnie. W tej grupie dotację w wysokości 137 500 złotych przyznano na olkuski żłobek „Wesoły Jeżyk”.

Nowością w tym roku jest możliwość ubiegania się o środki na utworzenie nowych miejsc w instytucjach opieki nad dziećmi do 3 lat przez podmioty prywatne. Z terenu powiatu olkuskiego finansowe wsparcie otrzymają: „Olkuskie Smerfy’ (71 919 złotych) oraz Klub Dziecięcy BABYLABD (120 000 tys. złotych).

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments