marsz kibice2

Megafon, transparenty i skandowanie haseł. Tak kibice Wisły-Kraków i innych klubów piłkarskich z Małopolski uczcili kolejną rocznicę Krwawej Środy. Prawie sto osób przemaszerowało główną ulicą miasta, by złożyć hołd ofiarom hitlerowskich represji.

– To nasz sposób na propagowanie wśród młodych ludzi ideii patriotyzmu i szacunku dla historii. Krwawa Środa to jedna z ważniejszych dat w olkuskiej historii – twierdzi jeden z organizatorów marszu, Kamil Bieńkowski.
Jego uczestnicy przeszli ulicami Olkusza składając wieńce i zapalając znicze w dwóch miejscach, gdzie 31 lipca 1940 roku przeprowadzono brutalną akcję pacyfikacyjną. Miała ona być odwetem za śmierć niemieckiego żandarma. Mieszkanców spędzono tego dnia na rynek i pobliskie place, gdzie przez kilka godzin byli szykanowani i torturowani. Niemcy wywlekli z domów wszystkich mężczyzn w wieku od 15 do 55 lat. Kazano im położyć się twarzą do bruku. Za każdy nieopatrzy ruch byli bici i kopani. Ze szczególnym okrucieństwem Niemcy znęcali się nad Żydami każąc im m.in. rzucać do siebie ogromny głaz. Podczas akcji pacyfikacyjnej zostały zamordowane dwie osoby.

Na uroczystość przyjechali kibice i przedstawiciele organizacji narodowych z całej Małopolski. Marsz z pewnością nie przypominał typowych rocznicowych obchodów. Towarzyszyło mu głośne skandowanie haseł i wykrzykiwanie antypolitycznych haseł. Wielu mieszkańców przyglądało się przemarszowi. Niektórzy byli zniesmaczeni, innym taki rodzaj okazywania uczuć patriotycznych nie przeszkadzał. – Dziwnie to wygląda, ale jeśli ma to zachęcić młodych, by pamiętali i szanowali historię swojego miasta, to czemu nie? –  stwierdził obserwujący marsz Antoni Musiał.marsz kibice1

Z uwagi na fakt, że większość uczestników marszu uważa się za nacjonalistów, nie mogło obyć się bez pytania: Czy nie przeszkadza wam, że większość ofiar Krwawej Środy miała żydowskie pochodzenie? – Wiemy o tym i na równi traktujemy cierpienie każdego obywatela tej ziemii. Ci Żydzi również byli Polakami – twierdzi Kamil Bieńkowski.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
strefa gazy
strefa gazy
7 lat temu

Ten marsz powinien być połączony z marszem protestacyjnym przeciwko ludobójstwu w Strefie Gazy. Żydzi mordują tam nawet dzieci i cywilów chroniących się w budynkach ONZ i szkołach. Według potomków m. in. żydowskich mieszkańców Olkusza, jest to ze wszech miar „sprawiedliwy odwet”: należy wytłuc tylu Palestyńczyków ile można, bo to terroryści i bydło – goje stworzone po to, żeby służyć narodowi wybranemu, a nie fikać. Nie ma to jak krótka pamięć, wielka kasa i poczucie bezkarności. Na jednym z transparentów Marszu Pamięci powinien widnieć napis: Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe.

Aadam
Aadam
7 lat temu

/www.youtube.com/watch?v=kKVtUzxHUT8

Aadam 2
Aadam 2
7 lat temu
Odpowiedz do  Aadam

aadam nieszczęście cię dotknęło!!!!!!!!

marz
marz
7 lat temu

Akurat czesc osob na marszu nie miala wiekszego pojecia po co wogole sie tam znalazla, i przyszla sie tylko wykrzeczec…

irma
irma
7 lat temu

Brawo dla organizatorów tego Marszu,
nieporównywalnie mnieszy
i śladowo liczebny był Marsz Pamięci,
który w połowie czerwca br. zorganizował w Olkuszu
pan Ireneusz Cieślik.

MACIEK
MACIEK
7 lat temu

Jutro POWSTANIE WARSZAWSKIE!!!!!!!!!!!! PAMIĘTAMY!!!! 🙄

Aadam
Aadam
7 lat temu
Odpowiedz do  MACIEK
Obserwator.
Obserwator.
7 lat temu

Dobry pomysł z tym Marszem, widać, że Ruch Narodowy w rośnie w siłę.

MP
MP
7 lat temu
Odpowiedz do  Obserwator.

Akurat przedstawicieli RN było tylko kilku 😉