25 kwietnia 2014 r. w Szkole Podstawowej w Bolesławiu odbył się finał XIV edycji konkursu „Mały Mistrz Ortografii Powiatu Olkuskiego”. Głównym celem konkursu organizowanego od lat przez tę szkołę jest doskonalenie języka polskiego, upowszechnianie kultury językowej i propagowanie idei wspólnej odpowiedzialności za język polski. Jak co roku konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem nauczycieli i uczniów klas trzecich szkół podstawowych. Do udziału w tym roku szkolnym zgłosiło się 28 szkół z powiatu olkuskiego, łącznie 295 uczniów, chcących wykazać się znajomością zasad pisowni języka polskiego, interpunkcji oraz umiejętnościami stosowania zasad ortograficznych w praktyce.
Eliminacje kolejnych szczebli, tradycyjnie już, polegały na napisaniu dyktanda, jak również wykonaniu kilku zadań, ze zwiększającym się stopniem trudności. Do III etapu zakwalifikowało się 18 uczniów z 6 gmin, którzy zdobyli w poprzednim etapie najwięcej punktów. Podczas finałowego etapu uczniowie zmierzyli się z niełatwym dyktandem i sześcioma zadaniami ortograficznymi, gdzie przewijał się temat „Galeria handlowa”. Komisja Powiatowa w składzie: przewodnicząca – Edyta Probierz – Gdula, członkowie – Wanda Cieślik, Grażyna Matyjasik, Bożena Nidzińska, Marta Szreter, Agnieszka Szymczyk – Wyżychowska, Beata Wójcik, opracowywała zadania konkursowe do wszystkich etapów, czuwała nad przebiegiem konkursu oraz dokonała poprawy prac konkursowych finalistów.

Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbyła się w tym samym dniu. Tym razem zrezygnowano z tradycyjnego już przedstawienia na rzecz „gali talentów”. Występowali uczniowie z klas I – VI ze Szkoły Podstawowej w Bolesławiu, którzy prezentowali swoje różnorodne zdolności i talenty oraz  chwalili się sukcesami Były więc popisy taneczne, śpiew, gra na instrumencie, recytacja, wystawa prac plastycznych i inne. Po występach artystycznych przedstawione zostały wyniki  konkursu, na które z rosnącym napięciem czekali zgromadzeni w sali gimnastycznej uczestnicy konkursu, ich nauczyciele, rodzice i pozostali goście.

I miejsce i tytuł „Małego Mistrza Ortografii Powiatu Olkuskiego” otrzymał uczeń ze Szkoły Podstawowej w Dłużcu Jakub Banaś (opiekun mgr Anna Nawrot). II miejsce oraz tytuł I wicemistrza wywalczyła Celina Zięba ze Szkoły Podstawowej w Bolesławiu (opiekun mgr Marzena Dychtoń – Herman), II wicemistrzem został Maciej Spyra ze Szkoły Podstawowej Nr 10 w Olkuszu, zajmując trzecią lokatę (opiekun mgr Małgorzata Dziubanowska). Jak co roku wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz bardzo atrakcyjne nagrody, które ufundowali: Wójt Gminy Bolesław, Starosta Powiatu Olkuskiego, Piotr Rudnicki – Firma „Supra”, Mariola i Jacek Czekaj firma – „Marlibo”, pani Ewelina Dessauer oraz radni gminy Bolesław: Ewa Dychtoń, Elżbieta Probierz, Krzysztof Dudziński, Stanisław Lekston.

Gratulujemy wszystkim finalistom i ich opiekunom. Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu „Mały Mistrz Ortografii Powiatu Olkuskiego”.

Tekst: E.P.G.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze