aaa rak3

„Po pierwsze SZOK, po drugie PANIKA, po trzecie WYZWANIE, po czwarte MOTYWACJA, po piąte WALKA, po szóste NADZIEJA, po siódme WSPARCIE, po ósme ZWYCIĘSTWO. Każdy liczy się z rakiem na swój sposób. A Ty wygrałeś? Walczysz? Wspierasz?”. Te słowa ogólnopolskiej kampanii społecznej o nazwie „Policzmy się” zawsze towarzyszą ludziom, których w jakimkolwiek względzie dotknęła choroba nowotworowa. A, że z rakiem walczyć można i przede wszystkim warto to robić, przekonują wszyscy specjaliści. Część z nich w ostatni piątek pojawiła się w sali kinowej olkuskiego MOK-u, by wspólnymi siłami, niejako jednym głosem mówić o chorobie, która wbrew pozorom, wcale nie musi być wyrokiem.

Obecność w jednym miejscu i o jednym czasie tak wielu specjalistów z dziedziny chorób nowotworowych nie była przypadkowa. Otóż w ostatnich dniach Starostwo Powiatowe w Olkuszu, Urząd Miasta i Gminy Olkusz, a także Stowarzyszenie Zielone Światło zorganizowało konferencję zdrowotną „Po – liczmy się z rakiem”, mówiło się przede wszystkim o raku w najróżniejszych jego postaciach. Wszyscy zaproszeni goście podkreślali, że aspekt zapobiegania i leczenia nowotworów jest kluczowym problemem zdrowia publicznego w Polsce, ale jednocześnie ogromnym wyzwaniem dla systemu opieki zdrowotnej.

Jako pierwsza o zapobieganiu nowotworom poprzez wczesną prewencję pierwotną mówiła Posłanka na Sejm RP, na co dzień lekarz – Lidia Gądek. Parlamentarzystka wskazywała na pierwsze objawy choroby, sposoby jej zapobiegania, a także wskazywała na ważne cechy życia ludzkiego, zmniejszające ryzyko zachorowania. Podczas wystąpienia, posłanka przybliżyła swoim słuchaczom tworzony obecnie narodowy plan walki z rakiem zatytułowany „Cancer plan”. Dzięki tej nowej strategii już niebawem pacjenci z wcześnie rozpoznaną chorobą mają mieć sporo ułatwień związanych z wizytami lekarskimi i diagnozowaniem zmian zachodzących w ich organizmach.

„Cancer plan” to jednak dopiero przyszłość, a już dzisiaj należy wiedzieć jak rozpoznawać raka i jak z nim efektywnie walczyć. O edukacji, jako najlepszej broni walki z nowotworami mówił Prof. dr hab. n. med. Leszek Kołodziejski. Jego słowa, że co czwarty z siedzących na widowni zachoruje, a co piąty umrze z powodu choroby, zrobiły wrażenie na uczestnikach konferencji. To nie była jednak groźba pod adresem słuchaczy, ale niestety prawidłowość wynikająca ze statystyk. Brutalne okazało się też zdanie, że najlepiej na raka chorować na początku roku, kiedy o środki finansowe przekazywane na leczenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie trzeba się jeszcze martwić. I tutaj niestety też najlepiej widać polską rzeczywistość. Mimo wszystko prof. Kołodziejski żywi ogromną nadzieję, że edukacja z dziedziny nauki o chorobach nowotworowych stale się będzie rozwijać, a przekazywane treści nie pójdą w zapomnienie.

Wystąpieniem swojego poprzednika, niejako do tablicy została wywołana Elżbieta Sołtys z Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, która przedstawiła programy profilaktyczne finansowane przez MOW NFZ. Z jej ust również padło stwierdzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć, co także przekłada się na środki finansowe. Dlatego też inwestycja we wszelkiego rodzaju programy profilaktyczne zwraca się w… mniejszej ilości zachorowań i co się z tym wiąże również państwowych funduszach przekazywanych na leczenie zaawansowanych nowotworów. Prezentowane statystyki dotyczyły głównie dwóch odmian choroby – raka piersi i raka szyjki macicy. Według statystyk, Małopolsce jeszcze nieco brakuje do najlepszych w naszym kraju, choć z roku na rok statystyki ulegają poprawie.

Następni w „kolejce po zdrowie” byli reprezentanci Nowego Szpitala w Olkuszu. Dr n. med. Norbert Kubański przedstawił działalność samego szpitala – jego oddziały, struktury i plany na najbliższe miesiące, natomiast lekarze medycyny Jarosław Kozera – ordynator oddziału chirurgicznego, a także Tadeusz Pietkiewicz – ordynator oddziału neurologicznego opowiedzieli o swoich miejscach pracy, o przeprowadzanych w nich zabiegach i zwykłej lekarskiej codzienności.

W podobnym klimacie było utrzymane wystąpienie Krzysztofa Grzesika – Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu i Krzysztofa Barczyka – specjalisty chorób płuc i rehabilitacji. Panowie przedstawili zasady i sposoby rehabilitacji pulmonologicznej i ogólnoustrojowej prowadzonej na pacjentach w ich placówce. Lekarze zwrócili też uwagę na właściwości środowiska – zanieczyszczenie powietrza czy smog, będące bezpośrednim zagrożeniem dla pogłębiania się nowotworów układu oddechowego.

Rak to choroba, która zazwyczaj dotyka ludzi w wieku pracowniczym. Coraz częściej okazuje się jednak, że z nowotworami walczyć muszą już osoby młode. Dlatego nie bez znaczenia w walce o zdrowe społeczeństwo jest edukacja zdrowotna dzieci i młodzieży szkolnej ze szczególnym uwzględnieniem upowszechniania zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Mówiła o tym Urszula Blicharz – Dyrektor Kuratorium Oświaty z Delegatury w Tarnowie. Na terenie całego kraju, a więc i na obszarze Małopolski prowadzone są liczne akcje promujące profilaktykę zdrowotną, ukierunkowaną na zwalczanie nowotworów w ich wczesnych stadiach, bądź też eliminowanie ich zanim w ogóle się pojawią. Dlatego też tak ważne w życiu każdego człowieka są ruch, prawidłowa dieta i profilaktyka.

Na zakończenie konferencji na scenie pojawili się olkuscy „specjaliści” z dziedziny walki z rakiem. Mowa tutaj o Grzegorzu Ludwiczaku i Ewelinie Sitarskiej ze Stowarzyszenia Zielone Światło, działającego na naszym terenie od lutego 2011 roku. Stowarzyszenie od samego początku swojego funkcjonowania jest grupą wsparcia dla osób zmagających się z chorobą nowotworową i ich bliskich. Zielone Światło daje możliwość otrzymania pomocy psychologiczno-terapeutycznej, a także buduje nadzieję u osób, dla których nowotwór w pierwszym momencie stał się wyrokiem, od którego teoretycznie miało nie być odwrotu. Członkowie Stowarzyszenia stale przekonują, że choroba może nieść ze sobą życiowe przesłanie, a więc może być szansą na dokonanie istotnych zmian w swoim życiu i szansą na wewnętrzną przemianę. Grupa wsparcia pomaga w otwarciu się na bogactwo potencjału tkwiącego w tym doświadczeniu, bo grupa taka to jedna z najlepszych terapii. Cotygodniowe spotkania członków Stowarzyszenia są okazją do wymiany doświadczeń w walce z chorobą i sposobem radzenia sobie z realiami życia. Spotkania odbywają się w każdą środę w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu, przy ul. Nullo w godz. 16:00 – 19:00.

aaa rak1

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze