Wolbrom, Jangrot

22 marca 1923 r. we wsi Jangrot, wtedy jeszcze siedzibie władz gminnych, w ówczesnym województwie kieleckim urodził się pan Józef Rdest. Dostojny Jubilat swoje setne urodziny obchodził w gronie rodziny i zaproszonych gości w domu syna Zbigniewa i synowej Krystyny w Zabagniu, w gminie Wolbrom, gdzie zamieszkał i otrzymuje godne wsparcie na czas jesieni życia. Obok licznej bliższej i dalszej rodziny, Jubilata odwiedzili z okazji urodzin jego dawni krajanie z Jangrota, przywożąc również godną niespodziankę.

Statystycznie setki dożywa znacznie więcej pań niż panów, ale piękny jubileusz sędziwego pana Józefa nie powinien dziwić jakoś szczególnie. Syn państwa Błażeja i Anny, z domu Bienieckiej, Rdestów miał pięcioro rodzeństwa – dwie siostry i trzech braci – i prawie wszyscy z nich doczekali w dobrej kondycji bardzo późnej starości. Starsza siostra pana Rdesta – Stefania Bryzik swoje setne urodziny obchodziła 10 lutego 2015 r. (zmarła 25 marca tego samego roku). Zaś siostra młodsza – pani Władysława Wypasek dożyła setki, świętując urodziny 24 lipca 2020 r.

Pan Józef Rdest prawie całe swoje pracowite życie mieszkał w rodzinnej wsi, gdzie gospodarował wspólnie ze swoją żoną Józefą, która zmarła w 2013 r. Jako, że ziemię mieli dość słabą, dla zarobku i utrzymania rodziny zajmował się handlem płodów rolnych i owoców, które furmanką woził do miast Zagłębia i Śląska. Pracował też jakiś czas w KGH Bolesław. Wspólnie z żoną dochowali się trzech synów – nieżyjących już Ryszarda i Adama oraz Zbigniewa, który przyjął starszego pana pod swój dach, kiedy nastała już taka potrzeba. Z ich związków urodziło się 8 wnuków, 10 prawnuków i 1 praprawnuczek pana Józefa.

Oprócz pracy zarobkowej dostojny Jubilat z Jangrota udzielał się społecznie, m. in. biorąc czynny udział w działaniach lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej, z której szeregów nigdy się nie wypisał. W uznaniu dla tej działalności najstarszego druha w swojej jednostce strażacy-ochotnicy z Jangrota wystąpili do władz powiatowych OSP o nadanie panu Józefowi specjalnego medalu Za Zasługi dla Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. Dh Józef Rdest został nim odznaczony w przededniu swoich setnych urodzin przez przewodniczącego delegacji strażaków z Jangrota, wiceprezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP w Trzyciążu dha Lucjana Gajdę, składającego również Jubilatowi życzenia urodzinowe w imieniu samorządu gminy Trzyciąż, w tym wójta Romana Żelaznego oraz własnym – jako przewodniczącego Rady Gminy Trzyciąż, a także prywatnie, jako wieloletniego, nieco dalszego sąsiada.

Ogromnie wzruszony pan Józef z radością witał przybyłych na urodzinową imprezę gości, zarówno członków rodziny, jak i byłych sąsiadów i druhów z Jangrota, wywołując wśród wszystkich podziw dla swojej jasności umysłu i doskonałej pamięci.

Zapytany o receptę na długie, zdrowe życie uśmiechnął się i stwierdził, że właściwie takiej nie ma, dodając, że bardzo szybko to życie mu przebiegło, bo niemalże dopiero co kończył podstawówkę, co z rozrzewnieniem, świetnie pamięta, podobnie jak swoje kolejne dzieje … Rozmowom i wspomnieniom z uroczym starszym panem nie było końca, bo niestrudzony Jubilat z przyjemnością rozmawiał z każdym ze swoich gości. Uczestnicząc w tym wyjątkowym spotkaniu z można było pozazdrościć przesympatycznemu stulatkowi pogody ducha i świetnej kondycji.

Przyłączamy się do serdecznych powinszowań dla Jubilata, życząc Mu jeszcze wielu lat w zdrowiu, przy czułej opiece i szacunku najbliższych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze