kolonie Gołaczew

Gmina Wolbrom zakończyła i podsumowała konsultacje społeczne w sprawie zmian administracyjnych w trzech miejscowościach, w których zostaną zlikwidowane nazwy kolonii i będą wprowadzone nazwy ulic. Pozwoli to uporządkować problemy administracyjne z powtarzającymi się tymi samymi numerami domów w poszczególnych koloniach, co powodowało wiele komplikacji dla mieszkańców, urzędników, dostawców usług i służb ratunkowych.

Występujący od lat problem z powtarzaniem się numerów domów zwłaszcza w poszczególnych koloniach trzech sołectw: Chełm, Gołaczewy i Zabagnie nasilił się po wprowadzeniu Systemu Rejestrów Państwowych „Źródło”, w którym rejestruje się m.in. adresy meldunkowe. Uznano, że najwyższy czas uporządkować stan faktyczny, bo nie sposób dłużej tolerować przypadków nieumyślnego meldowania osób z różnych domów pod jednym adresem. W tym celu urzędnicy z wolbromskiego magistratu rozpoczęli przewidziane prawem procedury zmierzające do wprowadzenia nazw ulic w poszczególnych częściach tych trzech miejscowości.

Na początek konieczne były konsultacje społeczne, podczas których dorośli mieszkańcy trzech objętych planowaną reformą sołectw, posiadający czynne prawo wyborcze i wpisani do stałego rejestru wyborców, mogli wyrazić swoją opinię na temat propozycji likwidacji nazw kolonii, w których mieszkają i wprowadzenia dla porządku nazw poszczególnych ulic osobno we wszystkich trzech sołectwach. Każdy uprawniony mógł wypełnić stosowną ankietę, której nie tylko wyrażał zgodę na reformę, ale także mógł złożyć propozycję nowych nazw ulic.

Konsultacje nie cieszyły się wielką popularnością i ich efekt zapewne zdziwi wielu mieszkańców niezbyt interesujących się życiem publicznym. Niemniej jednak w zaplanowanych od 4 maja do 30 czerwca 2016 roku w trzech sołectwach gminy Wolbrom dokonano wyboru, zgadzając się większością oddanych głosów na administracyjne zmiany. Spośród zgłoszonych przez mieszkańców z poszczególnych wsi propozycji specjalna komisja urzędowa wybrała również nazwy ulic.

Jako pierwsi wypowiadali się mieszkańcy sołectwa Zabagnie. Zdecydowali, że w ich wsi pojawią się ulice o nazwach: Starowiejska, Nowa Łąka, Jagodowa, Czarnoleska, Radosna, Działkowa, Źródlana. Podczas konsultacji, które odbyły się 13 maja, na ogólną liczbę 407 mieszkańców wsi uprawnionych do głosowania ankiety wypełniły 64 osoby.

W Chełmie podczas spotkania konsultacyjnego 20 maja 2016 r. decyzję za ogół 731 uprawnionych mieszkańców podjęło 58 głosujących. Do nowego rejestru adresowego w tej miejscowości zgłoszono nazwy dla wszystkich lokalnych ulic, które zatwierdziła urzędowa komisja. W Chełmie pojawią się zatem ulice: Podgórska, Urocza, Wolbromska, Grabie, Szlachecka, Wesoła, Szwajcary, Cicha, Świętojańska.

Na konsultacjach, które odbyły się w Gołaczewach 25 maja, na ogólną liczbę 1198 uprawnionych mieszkańców stawiło się 95 osób. Zaproponowali, że chcą mieszkać przy ulicach o nazwach: Piaski, Graniczna, Lawendowa, Stara Wieś, Konwaliowa, Chełmska, Jasna, Wierzbowa, Perłowa, Spokojna, Królewska, Kamyk, Nadmłynie oraz Modrzewiowa.

Część z nowo wybranych nazw ulic nawiązuje do tradycyjnych nazw dotychczasowych kolonii, pozostałe podobały się osobom zainteresowanym wydarzeniem. Podjęte decyzje pozwolą na kontynuację procedur administracyjnych, w tym podjęcie stosownych uchwał przez Radę Miejską w Wolbromiu.

Wprowadzenie zmian w nazewnictwie lokalnym w Chełmie, Gołaczewach i Zabagniu będzie o wiele bardziej skomplikowane niż było to w przypadku wcześniej przeprowadzonej zmiany nazwy małego przysiółka Okupniki w Strzegowie. Spowoduje bowiem konieczność wymiany lub aktualizacji bardzo wielu różnych dokumentów czy pieczątek, w których istotny jest pełny aktualny adres zamieszkania czy prowadzonej działalności gospodarczej licznych podmiotów mających siedziby w tych sołectwach. Koszty tych zmian muszą ponieść sami zainteresowani. Mieszkańcy nie poniosą natomiast kosztów wymiany dowodów osobistych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Żydowsczyzna
Żydowsczyzna
7 lat temu

Żydowska kultumeria jak zwykle zamiast mówić o Polsce to pisuje o żydach. Potem nie dziwota, że masy jeżdżą do zabytków żydowskich skoro każda ulica promuje ich kulturę. A może by tak w końcu nazywać ulice po Słowiańsku? Chyba należy się za ich wkład chodź by w Święto Wielkanocy czy Boże Narodzenie. To są przecież nasze korzenie!

Aktywista
Aktywista
7 lat temu

Trochę mało mieszkańców bierze udział w głosowaniu ale trudno pewnie lepiej narzekać niż wziąć czynny udział.

Kwiatowa
Kwiatowa
7 lat temu

A ja uważam, że fajnym pomysłem jest to, że mieszkańcy sami wybierają sobie nazwy ulic

les
les
7 lat temu

[quote name=”pavv”]A gdzie niewdzięcznicy ul. Jana Pawła II i Lecha Kaczyńskiego?[/quote]
[quote name=”pavv”]A gdzie niewdzięcznicy ul. Jana Pawła II i Lecha Kaczyńskiego?[/quote]
[quote name=”Hugo Knote”][quote name=”pavv”]A gdzie niewdzięcznicy ul. Jana Pawła II i Lecha Kaczyńskiego?[/quote]
No i oczywiście taty rydzyka, no gdzie?? :P[/quote]
Nie jesteście zainteresowani bezpośrednio, nie zabierajcie głosu. Szczególnie w idiotyczny sposób.

enigma1952
enigma1952
7 lat temu

[quote name=”pavv”]A gdzie niewdzięcznicy ul. Jana Pawła II i Lecha Kaczyńskiego?[/quote]
No i oczywiście taty rydzyka, no gdzie?? 😛

pavv
pavv
7 lat temu

A gdzie niewdzięcznicy ul. Jana Pawła II i Lecha Kaczyńskiego?