Bukowno
– To był strzał w dziesiątkę – uważa wiceburmistrz Bukowna Marcin Cockiewcz. Chodzi o miejski program dopłat do wymiany starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. Do tej pory mieszkańcy złożyli 29 wniosków.
Przypomnijmy, że w regulaminie przyjętym w czerwcu przez Radę Miejską w Bukownie określono, że dotacje mogą być przyznane na wymianę starych kotłów i innych urządzeń grzewczych na paliwa stałe, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Chodzi o zastąpienie ich ekologicznymi źródłami ciepła (kotłami gazowymi co najmniej klasy energetycznej A, pompami ciepła co najmniej klasy energetycznej A, kotłami na biomasę V klasy emisyjnej i z certyfikatem ecodesign). W ten sposób miasto chce osiągnąć dopuszczalne poziomy stężeń pyłu PM10 i pyłu PM2,5 do roku 2023 oraz poziom docelowego benzo(a)pirenu i dopuszczalnego dwutlenku azotu do roku 2026.
Program dotyczy nie tylko właścicieli domów jednorodzinnych, ale i mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Z 29 złożonych dotąd wniosków 26 dotyczy domów, a 3 – mieszkań.
– Zainteresowanie jest duże, co nas oczywiście bardzo cieszy. Na ten rok w miejskim budżecie przeznaczyliśmy na dopłaty 50 tys. złotych, ale z uwagi na licznie składane wnioski istnieje możliwość zwiększenia tej kwoty. Decyzję podejmą radni na najbliższej sesji – mówi wiceburmistrz Cockiewicz.
Jak informowaliśmy w czerwcu, dofinansowanie można uzyskać w wysokości 40 procent kosztów zakupu lub kosztów zakupu i wymiany źródła ciepła, ale nie więcej niż 3 tys. złotych. Po pozytywnej weryfikacji przez komisje powołaną przez burmistrza, wnioskodawca podpisuje umowę z gminą, wtedy może przystąpić do realizacji inwestycji. Dotacji udziela się jeden raz na 10 lat na dany budynek czy lokal. Dofinansowanie nie może być przyznane na przenośne urządzenia grzewcze.
Mieszkańcy Bukowna mogą nadal składać wnioski. Szczegółowe informacje można uzyskać w Referacie Ochrony Środowiska i Rolnictwa pod nr tel. 32 626 18 45.
Do końca 2022 roku w Małopolsce obowiązkowa jest wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Z kolei do końca 2026 roku trzeba natomiast wymienić kotły, które obecnie spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub 4, według normy PN-EN 303-5:2012. Zgodnie z uchwałą antysmogową już od 1 lipca 2017 roku w całej Małopolsce obowiązuje zakaz stosowania mułów i flotów węglowych oraz zakaz spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20 proc.
fot. pixabay.com