Powiat

Kilka dni temu mieszkanka powiatu olkuskiego została oszukana przez przestępców działających metodą „na pracownika banku”. Kobieta straciła ponad 26 tysięcy złotych. Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność i rozwagę. 

Oszuści działają bardzo wiarygodnie i niejednokrotnie gdy dzwonią do „klientów”, na ekranie telefonu wyświetla się numer infolinii z nazwą banku. Takie połączenia często nie wzbudzają żadnych podejrzeń. Do tego dochodzi presja czasu i  wymyślona historia, która nie ma pokrycia z rzeczywistością. Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność i rozwagę!

Ofiarą oszustów padła 44-letnia mieszkanka gminy Olkusz. Na jej telefon zadzwonił mężczyzna, który podawał się za pracownika banku. Rozmówca poinformował ją, że na rachunku bankowym, którego jest właścicielką, ktoś złożył wiosek o pożyczkę i przejął konto wraz ze zgromadzonymi środkami. Konsultant od razu doradził, w jaki sposób można zapobiec dalszemu procederowi. Polecił swojej rozmówczyni, by udała się do wskazanej przez niego placówki banku i wzięła najwyższy możliwy kredyt, a następnie wpłaciła pieniądze na wskazane przez niego konto bankowe.

Aby uwiarygodnić przedstawioną przez niego historię, na telefon zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako policjant i potwierdził ten fakt. 44-latka nie podejrzewając zagrożenia udała się do banku, wypłaciła pieniądze i wpłaciła je na konto w innym banku. Po dokonaniu transakcji oszust, podający się za pracownika banku podziękował za współpracę i poinformował o zwrocie pieniędzy i należnej z tego tytułu prowizji.

Po chwili na telefon zadzwonił fałszywy policjant, który również podziękował za współprace i polecił aby kobieta udała się do Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, gdzie zostało już umówione spotkanie z policjantem. Mężczyzna podał dane policjanta i godzinę spotkania. Do momentu przyjazdu na komendę kobieta nie wiedziała, że padła ofiarą oszustwa. 

Policja apeluje o ostrożność i rozwagę. Pamiętajmy, że oszuści umiejętnie manipulują rozmową. Dlatego w kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania. Jeżeli odbierzemy taki telefon, zawsze należy się rozłączyć i zdzwonić do swojego banku, aby zweryfikować informację.

KPP w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze