Poręba Górna

Zakończył się II etap konserwacji nawarstwień malarskich w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Porębie Górnej, który obejmował konserwację estetyczną polichromii w prezbiterium kościoła oraz odsłonięcie malowideł w nawie. Szczególną uwagę oceniających prace zwrócił znakomity efekt estetyczny i wysoka jakość wykonania zadania dofinansowanego z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu województwa małopolskiego.

24 listopada br. komisja konserwatorska w składzie: Joanna Hiżycka – przedstawicielka Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, Bogdan Czesak – konserwator dzieł sztuki, ks. Piotr Bardo – proboszcz parafii w Porębie Górnej oraz Radosław Kuś – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, dokonała odbioru prac, które były kontynuacją działań rozpoczętych w roku ubiegłym.

Przypomnijmy, że w trakcie przeprowadzonych badań konserwatorskich okazało się, iż na ścianach prezbiterium i nawy kościoła w Porębie Górnej zachowały się nawarstwienia malarskie z różnych epok. Pierwotna murowana świątynia powstała w końcu XIV w., a w kolejnych stuleciach była systematycznie rozbudowywana i upiększana. W wyniku ustaleń ze służbami konserwatorskimi zapadła decyzja o przywróceniu najlepiej zachowanej dekoracji malarskiej z końca XIX w. Polichromia przedstawia powtarzające się elementy ornamentalno-geometryczne, które wykonane zostały metodą patronową, polegającą na wycięciu ażurowego szablonu w tekturze, przez który malowano powtarzający się motyw dekoracji. W swej stylistyce nawiązuje on do wzorów dawnych tkanin, które zawieszano na ścianach lub skórzanych kurdybanów.

To jednak nie koniec prac konserwatorskich w świątyni. W przyszłym roku planowane są prace związane z konserwacją estetyczną odkrytych malowideł w nawie kościoła.

– Prowadzone systematycznie prace remontowo-konserwatorskie przy tym zabytkowym obiekcie są przejawem świadomej troski o potrzebę ochrony tego, co pozostawili po sobie nasi przodkowie podkreśla Radosław Kuś, główny specjalista Zespołu ds. Rozwoju Przestrzeni Kulturowych i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, a jednocześnie wolbromski radny szczególnie zaangażowany w ratowanie lokalnych zabytków.
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze