pieniądze

Placówki świadczące opiekę zdrowotną w naszym powiecie dostaną kolejny zastrzyk gotówki. W najbliższym czasie kilka milionów złotych unijnego dofinansowania trafi do Nowego Szpitala w Olkuszu i Miejsko-Gminnego Centrum Medycznego WOL-MED w Wolbromiu. Pieniądze przeznaczone zostaną na modernizację obiektów infrastruktury ochrony zdrowia oraz na wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt.

Niedawno Zarząd Województwa Małopolskiego opublikował listę projektów ocenionych i wybranych do dofinansowania w ramach konkursu na rozwój infrastruktury ochrony zdrowia o znaczeniu subregionalnym. Środki rozdysponowane zostaną w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wśród nich znalazły się dwa projekty dotyczące modernizacji placówek leczniczych z terenu powiatu olkuskiego.

 

Pierwszym z beneficjentów jest Nowy Szpital w Olkuszu Sp. z o.o. Projekt o wartości ponad 10 mln zł otrzyma dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości 7 mln 378 tys. zł. Dodatkowo z budżetu państwa na jego realizację popłynie ponad 491 tys. zł. Zakłada on przede wszystkim modernizację obiektów szpitalnych oraz zakup sprzętu medycznego. Inwestycje mają zostać zrealizowane do końca 2020 r.

Przedsięwzięcie obejmuje budowę nowego bloku operacyjnego i sterylizatorni. To jednak tylko część przewidzianych prac. W ramach projektu pomieszczenia funkcjonującego obecnie bloku operacyjnego dostosowane zostaną na potrzeby pracowni endoskopii. Unowocześniony zostanie także Oddział Pediatryczny, Oddział Ginekologiczno-Położniczy oraz Blok Porodowy. Modernizacji poddane zostaną też systemy PPOŻ w budynku Oddziału Psychiatrii.

Kosztorys przewiduje także zakup sprzętu medycznego na łączną kwotę ponad 2 mln 580 tys. zł. W szpitalu pojawią się: diatermia chirurgiczna, aparat do znieczulania, stoły operacyjne, lampy operacyjne, kolumna laparaskopowo-histeroskowo-artroskopowa oraz kolumna endoskopowa do badań takich jak gastroskopia i kolonoskopia. Ponadto szpital zakupi pompy infuzyjne, kardiomonitory, defibrylator z kardiowersją, urządzenia RTG i USG, Holter EEG dla Oddziału Neurologicznego oraz aparat do pomiaru rzutu serca dla Oddziału Intensywnej Terapii.

Na wsparcie może liczyć także Miejsko-Gminne Centrum Medyczne WOL-MED, które aplikowało o wsparcie na realizację dwóch celów. Na podstawowej liście inicjatyw ocenionych i wybranych do dofinansowania w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski znalazł się projekt pt. „Zwiększenie dostępności do usług medycznych”. Jego całkowita wartość wynosi ponad 677 tys. zł z czego niespełna 460 tys. zł stanowić będą środki z Unii Europejskiej.

Realizacja tego projektu pozwoli na zakup nowoczesnych aparatów USG do placówek w Wolbromiu i Bukownie. Ponadto dzięki dofinansowaniu Centrum Medyczne będzie mogło wyposażyć się w nowy sprzęt medyczny do poradni: ginekologicznej, urologicznej, kardiologicznej oraz do pracowni endoskopowej. W ramach projektu wybudowany zostanie również podjazd dla osób niepełnosprawnych lub mających problemy z poruszaniem się przy ośrodku w Zarzeczu.

Jak zapewniają przedstawiciele placówki, duże szanse na realizację ma także drugi ze złożonych projektów. Na liście rezerwowej znalazło się bowiem przedsięwzięcie pt. „Modernizacja sprzętowa pracowni laboratoryjnej”, którego wartości to ponad 624 tys. zł. Jeżeli więc wszystko pójdzie zgodnie z planem, sieć placówek WOL-MED w najbliższym czasie czekają inwestycje o wartości ponad 1,3 mln zł.

Fot.fotolia.com

 

5
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
5 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
nikpacjentmxypavvpięknie Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
nik
nik
pacjent
pacjent

n

Na oddziale psychiatrycznym trzeba przebudować systemy odpływowe , kore się cały czas się zatykają
dym z palarni na pierwszym 1 piętrze śmierdzi w całym budynku chyba zamontowany wentylator jest wadliwy bo cały dym przy włączeniu go jest tłoczony do wewnątrz . Czy ktoś widział kiedyś izbę przyjęć na oddziale psychiatrycznym wyposażenie i rozmiar tego pomieszczenia stanowi zagrożenie dla personelu a i dla samego pacjenta .

mxy
mxy

A co z rozbudowa punktu rehabilitacyjnego w szpitalu na poziomie europejskim? Nadal bedą obskurne warunki w ciasnej smrodliwej suterenie oczekując na termin zabiegu w terminie roku, albo dluzej ? Czy nadal mamy nieudolnych ludzi w Olkuszu, aby odzyskali szpital i doprowadzili do stanu uslug medycznych na poziomie europejskim, a nie utrzymywaniu podstarzałego sprzętu i i dużo poniżej spartańskich standardów XIX wieku? Przypomnimy, ze kiedy Starostwo zarządzało szpitalem, to drugi punkt rehabilitacyjny był na Osiedlu Młodych i szybko został zlikwidowany po wydzierżawieniu przez spółke nowy szpital, a ludzi wówczas przekonywano, że to „dla naszego dobra”.

pavv
pavv

Wszystko pięknie… tylko brakuje prawdziwych lekarzy bo ci prawdziwi wolą pracować na Śląsku albo w Krakowie.

pięknie
pięknie

10 mln zł teraz, 6 mln zł w 2017 r na budowę SOR – u. Takich środków na inwestycje szpital nie miał od 20 lat.