Powiat

„Współdecydujemy – zaangażowanie obywatelskie młodzieży szkół powiatu olkuskiego” – projekt realizowany przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” właśnie dobiega końca. Uczestniczący w nim uczniowie na zakończenie odwiedzili przedstawicieli władz Olkusza, Bukowna i Bolesławia i powiatu olkuskiego, aby porozmawiać o szkolnych budżetach obywatelskich.

„Kolejny, obok działań promujących wolontariat i liderów, projekt dla młodzieży powiatu olkuskiego i kolejny dowód na to, że młodzi chcą działać i być potrzebni. Chcą być aktywnymi członkami naszej lokalnej społeczności – naszą rolą jako Stowarzyszenia, rolą szkoły i władz lokalnych jest dać im do tego możliwość. W gminnych strategiach rozwoju wskazuje się na konieczność kształtowania kompetencji kluczowych u uczniów, o postawach przedsiębiorczych i kreatywnych, a właśnie to ćwiczyliśmy z uczestnikami projektu przez ostatnie dwa lata szkolne. Cieszę się, że podczas naszych spotkań z decydentami zyskaliśmy sojuszników, a nawet konkretne deklarację, które być może pozwolą na kontynuację szkolnych budżetów partycypacyjnych w kolejnych okresach” – mówi prezes Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” Anna Dela.

Przypomnijmy, że do udziału w projekcie zaproszono szkoły, które stawiają na promowanie aktywności społecznej z istniejącymi klubami wolontariusza czy kołami debat. Ważna była też różnorodność: w gronie uczestników znalazły się szkoły podstawowe oraz średnie, zarówno z terenów miejskich, jak i wiejskich: Szkoła Podstawowa nr 1 w Bukownie, Szkoła Podstawowa w Bolesławiu, Szkoła Podstawowa nr 1 w Olkuszu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Osieku, IV Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu oraz Zespół Szkół nr 4 w Olkuszu.

Zaangażowani w tworzenie szkolnych budżetów obywatelskich uczniowie z wymienionych placówek odwiedzili ostatnio władze samorządowe w swoich gminach. Młodzież ze szkoły w Bolesławiu spotkała się z Wójtem Gminy Bolesław Krzysztofem Dudzińskim oraz zastępcą wójta Agatą Borkiewicz, a uczniowie z Bukowna z Wiceburmistrzem Miasta Bukowno Marcinem Cockiewiczem. Młodzież z dwóch szkół średnich odwiedziła natomiast Wicestarostę Olkuską Paulinę Polak oraz dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Joaanę Szatan – Kenderow. Z kolei uczniowie z SP1 w Olkuszu i ZSP w Osieku o swoich budżetach opowiedzieli Wiceburmistrzowi Miasta i Gminy Olkusz Marcinowi Wierciochowi, dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji Izabeli Mosur oraz naczelnikowi Wydziału Spraw Społecznych Jackowi Imielskiemu.

Młodzi ludzie chętnie dyskutowali o każdym etapie pracy nad budżetem obywatelskim, mając ponadto okazję porozmawiać o ich kolejnych edycjach. Spotkania te zaowocowały deklaracjami współpracy ze strony samorządów. O tym, czy budżety partycypacyjne będą kontynuowane, przekonamy się zapewne w najbliższym roku szkolnym.

fot. Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze