W niektórych szkołach zbliżające się wybory parlamentarne stały się okazją do przeprowadzenia akcji prospołecznych, których głównym celem jest przekonanie dorosłych do udziału w wyborach. Na naszych łamach prezentujemy wypowiedzi młodych gimnazjalistów z olkuskiej Trójki. Mamy nadzieję, że ich dojrzałe głosy skłonią do refleksji i dyskusji, do której zapraszamy na www.przeglad.olkuski.pl.

Dlaczego warto pójść na wybory?

Uczniowie Gimnazjum nr 3 im. Aleksandra hr Fredry w Olkuszu biorą udział w ogólnopolskim projekcie pt. „Młodzi głosują”. Wykonali w związku z tym plakaty, ulotki, prezentacje multimedialne i spoty reklamowe zachęcające do głosowania w wyborach. Ulotki młodzież rozdawała mieszkańcom Olkusza. Dodatkowo każda klasa prezentowała  partię, która startuje w tegorocznych wyborach parlamentarnych, aby przybliżyć jej program uczniom. W czasie przerw lekcyjnych wyświetlane były prezentacje multimedialne i spoty zachęcające do głosowania.

30 września zostały przeprowadzone w szkole prawybory, których wyniki uczniowie poznają po 9 października. Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi na świadomość obywatelską już od najmłodszych lat. Uczniowie bardzo chętnie wzięliby udział w prawdziwych wyborach ponieważ rozumieją ideę demokratycznego państwa. Często nie mogą pojąć dlaczego obywatele wolnego kraju z własnej woli nie głosują. Głównym przykładem jest Białoruś, gdzie wybory to fikcja, a mieszkańcy tego kraju walczą ciągle o uczciwość. „Jeden głos i tak nic nie zmieni.” To nie prawda. Takich pojedynczych głosów zbiera się 50%, a wtedy mamy wyniki. Jeśli pójdziemy do urn możemy być zadowoleni, że pomogliśmy swojemu kandydatowi wygrać wybory. Jeśli już jesteśmy przy kandydatach warto zwrócić uwagę, aby nie oddawać swojego głosu na osobę, która ładnie wygląda na plakacie albo ma „jedynkę” na liście. Jest wielu kandydatów z naszych okolic, którzy w sejmie walczą o różne sprawy dotyczące naszego regionu. Dlatego warto przed 9 października zapoznać się z kandydaturami. Okazją do tego była debata przedwyborcza, która odbyła się 29 września w sali kinowej olkuskiego MDK.

Warto pogratulować PKM tegorocznej decyzji, aby pomagać w głosowaniu osobom niepełnosprawnym, starszym oraz niewidomym, stwarzając dla nich specjalne warunki do głosowania. 

Amadeusz Kierepka, Gimnazjum nr 3 w Olkuszu
Weronika Czarnota, Gimnazjum nr 3 w Olkuszu


Wybór należy do Ciebie!

Już 9 października 2011 roku odbędą się wybory parlamentarne. Obywatele naszego kraju będą mogli zadecydować, kto zasiądzie w parlamencie. Jednak historia ostatnich lat pokazuje, że frekwencja na wyborach jest zdecydowanie za niska. Dlaczego ludzie nie chcą głosować? Dlaczego nie chcą zadecydować o rządzie w Polsce?

W Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej jest następujący zapis:
Art. 62.1 Obywatel ma prawo do udziału w referendum oraz
prawo do wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, posłów, senatorów
i przedstawicieli do organów samorządu terytorialnego,
jeżeli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.

Wynika z tego, że mamy prawo, a nie obowiązek zajmowania się polityką. Mamy prawo, czyli przywilej. Dlaczego więc z tego przywileju nie korzystamy? Wielu ludzi męczy ciągłe i nieustające zainteresowanie polityką. Nudzi ich to, nie czują się dobrze w tym temacie. Jednak skoro ustrój w naszym państwie to demokracja, czyli z greckiego „władza ludu”, to dlaczego nie chcemy zadecydować o tym, kto będzie rządził naszym krajem? Wielu ludzi nie idzie na wybory, bo szkoda im na to czasu, bo mają ciekawsze zajęcia, bo „co znaczy jeden głos?”. Jest to złe myślenie. Jeden głos znaczy wiele. Decyduje większość, ale przecież każda osoba z tej większości ma właśnie jeden głos.

W Polsce wybory są prawem i branie w nich udziału nie jest obowiązkowe. Jednak np. w Belgii uczestniczenie w wyborach jest obowiązkiem i konsekwencją niezagłosowania jest wysoka grzywna. Czy to dobry sposób na podwyższenie frekwencji? Na pewno skuteczny. Frekwencja na wyborach w Belgii jest znacznie wyższa niż w większości krajów Europy. W naszym kraju takiego obowiązku nie ma. Ale mamy prawo i powinniśmy z niego korzystać. Kobiety walczyły bardzo długo o prawa wyborcze. Cały nasz kraj musiał długo walczyć o pierwsze demokratyczne, uczciwe wybory.

Jeżeli nie głosujesz – nie narzekaj. Wielu obywateli nie bierze udziału w wyborach, jednak później narzeka na władzę. To niesprawiedliwe, gdyż mieli szansę tę władzę zmienić, wyrazić swoje zdanie. Wtedy mogliby powiedzieć: „nie podoba mi się władza, bo głosowałem na inną partię”.

Jeżeli nie zagłosujesz – inni wybiorą za ciebie. Partia, którą popierasz ma wtedy mniejsze szanse, więc chcąc nie chcąc, pomagasz jej przegrać. W ustroju demokratycznym losy państwa raz na cztery lata spoczywają na barkach obywateli. Nie sądzę, aby pójście do urny i zaznaczenie krzyżykiem było specjalnie trudnym zadaniem. Jeżeli chcesz mądrze zarządzanego państwa – zainteresuj się, kto kandyduje do sejmu, jaki ma program, czy odpowiada on twoim poglądom, moralności i preferencjom. Nawet jeden głos może zadecydować i to może być właśnie Twój głos. Będąc obywatelem Polski zobowiązujesz się do dbania o losy tego kraju i jego rozwój. Jeżeli mamy do tego prawo to powinniśmy z niego skorzystać. Nasz kraj jest naszą wspólną własnością i to od nas zależy kto będzie nim rządził.

Frekwencja na wyborach nie jest zadowalająca. Wobec tego organizuje się tak zwane kampanie pro frekwencyjne, które maja na celu podniesienie obecności podczas głosowania. Są one zupełnie neutralne politycznie, a na celu mają jedynie podniesienie świadomości obywatelskiej. Jedną z takich kampanii jest ta organizowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej- Młodzi Głosują. Młodzi ludzie nakłaniają do uczestniczenia w wyborach poprzez happeningi, roznoszenie ulotek, projektowanie plakatów oraz organizowanie prawyborów a także wyborów do samorządu uczniowskiego w swojej szkole. Myślę, że ten projekt jest warty uwagi i sądzę, że może być bardzo skuteczny. W mojej szkole, Gimnazjum nr 3 w Olkuszu, uczniowie projektują ulotki roznoszone po okolicznych osiedlach, tworzą plakaty, rozwieszane w szkole. Nauczyciele organizują prawybory parlamentarne dla młodzieży oraz wybory przewodniczącego szkoły. Tak wyedukowana młodzież może w przyszłości znacznie podnieść frekwencję na wyborach, wiedząc jak ważne one są dla społeczeństwa i ile od nich zależy.

W telewizji, radiu oraz prasie oprócz reklam kolejnych partii można zaobserwować rosnącą ilość kampanii pro frekwencyjnych, zachęcających po prostu do pójścia na wybory. Oznacza to, że bardzo podniosła się w ciągu ostatnich lat świadomość obywatelska. Na WOS-ie takie tematy na pewno będą poruszane. Są one ważne dla społeczeństwa. Jeżeli chcemy sprawiedliwości – swoje zdanie poprzez wybory powinni wyrazić wszyscy. Może belgijski system, gdzie wybory są obowiązkowe jest dobry? A może to kwestia tego, że Polacy powinni po prostu docenić, że mają prawo do głosowania, prawo, a nie obowiązek wyboru. Możemy głosować. A skoro możemy – to głosujmy!

Aleksandra Andrukowicz, Gimnazjum nr 3 w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze