Kilkadziesiąt osób zebrało się w miniony piątek pod budynkiem Sadu Rejonowego w Olkuszu. Zgromadzeni chcieli w ten sposób po raz kolejny zaprotestować w sprawie ustaw dotyczących sądownictwa. Wszystko w ramach akcji „Światełko dla Sądów”, która odbywa się w kilku miastach Małopolski i stanowi kontynuację lipcowych protestów.

„Mamy prawo do prawa”, „Wolne sądy = wolni ludzie”, „Łapy precz od sądów”, „Niezależne sądy gwarantem państwa prawa” – pod takimi hasłami protestowała pod budynkiem Sądu Rejonowego kilkudziesięcioosobowa grupa osób. Protest odbył się w ramach akcji „Światełko dla Sądów”, która w ubiegłym tygodniu zagościła również w innych miastach Małopolski.

Przypomnijmy, że w lipcu grupa mieszkańców Olkusza, wzorem innych polskich miast, postanowiła wyrazić swój sprzeciw wobec uchwalenia przez parlament ustaw dotyczących ustroju sądów powszechnych, Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego. Protesty były organizowane – jak twierdzą ich inicjatorzy – w celu obrony wymiaru sprawiedliwości i państwa prawa.

Decyzja Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym nie spowodowała jednak rezygnacji ze z dalszych spotkań. Zdaniem manifestujących konstytucja jest bowiem nadal łamana. Wszystko za sprawą Ustawy o ustroju sądów powszechnych, którą podpisał prezydent.

– Należy bacznie przyglądać się poczynaniom obecnie rządzących. Zwłaszcza, że nie wiemy jak będą wyglądać przygotowywane przez prezydenta Dudę projekty ustaw o KRS-ie i Sądzie Najwyższym – mówił zaproszony na spotkanie prof. Fryderyk Zoll, prawnik i wiceprzewodniczący małopolskiego KOD.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
27 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
P X T
P X T
6 lat temu

Podoba mi się polityk Pan Patryk Jaki. Jest młody a więc przyszłościowy i ma zdrowe poglądy. Chętnie bym go widział w roli przewodniczącego RM.

gde
gde
6 lat temu

[quote name=”AnnaKwa”]Dziękujemy dziennikarzom Przeglądu Olkuskiego za publikację.[/quote]
Przecież ta gazeta to organ Kodu

Europejczykolkuski
Europejczykolkuski
6 lat temu

Opamiętajcie sie wy wszyscy , KODziarze platformersko nowocześni i liberalno lewicowi , spójrzcie co dzieje sie wokół zachodnich granic polski , zobaczcie do czego prowadzi polityka multi-kulti która to tak ochoczo wspieracie , zdeklarujcie sie ze do swoich domów przyjmiecie przynajmniej po kilku uchodźców imigrantów , to dzięki temu ze Polska jest krajem opartym o kulturę chrześcijańska jesteśmy jeszcze krajem wolnym od morderstw , gwałtów czy nazywając po imieniu ,terroryzmu , spójrzcie oczyma szeroko otwartymi ilu Polaków straciło juz życie w aktach terroru poza naszymi granicami , spójrzcie choćby na ostatnie zwyrodniałe , bydlęce ataki we Włoszech , czemu o tym pisze ? bo wasze działania mogą doprowadzić do takich dramatów wiele rodzin w Polsce , te światełka czy jak je tam nazywacie są tylko przykrywka do hasła robta co chceta , do multi kulti , pomyślcie o waszych dzieciach , wnukach , pomyślcie o Polsce , NIE PODPALAJCIE NASZEJ OJCZYZNY , wielu z Was tam uczestniczących w tych światełkach ,tak dokładnie nie wie o co w tym wszystkim chodzi , nie dajcie sie zwieźć , sądy trzeba bezwzględnie reformować , kto kiedykolwiek miał do czynienia z sadami ten doskonale wie jak one działają i jak działa ” kasta” sędziowska która to za kilka tysięcy to przeżyje tylko na prowincji , O P A M I Ę T A J C I E .

P

theon
theon
6 lat temu

[quote name=”farbowane lisy”]Niepokojącym zjawiskiem jest powrót komuny i farbowanych lisów, broniących rzekomo demokracji.[/quote]
-powrót ? to ona odeszła ? chociaż na chwilę ? na pewno nie z Olkusza 😉

farbowane lisy
farbowane lisy
6 lat temu

Niepokojącym zjawiskiem jest powrót komuny i farbowanych lisów, broniących rzekomo demokracji.

Ewa
Ewa
6 lat temu

Żałosne działania! Proszę przyjrzeć się wyrokom sędziny, która naukę pobrała od swojej mamusi w zakresie przyznawania alimentów od niesfornych tatusiów. Pomijam już fakt, że rozprawa toczy się na korytarzu przed salą rozpraw. Przytaczając słowa posła od sześciu króli: oni wszystko wiedzą!!!

kj
kj
6 lat temu

Krytykujących protest proszę, by wyobrazili sobie, że wchodzą w spór np. z politykiem partii rządzącej lub kimś z jego rodziny czy znajomych. Jeśli sędzia nie będzie niezależny, tylko mianowany przez rządzących, to szansa na zwycięstwo tego, który ma rację jest zwyczajnie mniejsza. Mając rację możecie przegrać w sądzie, bo sędzia z nadania może nie być obiektywny. Chcielibyście tak?

kj
kj
6 lat temu

[quote name=”swistak”]”Mamy prawo do prawa” o co chodzi tej babie? bo nie kumam bazy?[/quote]

Mamy prawo do tego, żeby być sądzonym według obowiązującego prawa, a nie według czyjegokolwiek widzimisię.

Kawosz
Kawosz
6 lat temu

Brawo dla tych którzy wytrwale przychodzą pod sąd, pomimo tego że w tym grajdołku wszyscy wszystko umieją jedynie wyśmiać i wyszydzić! Każdy głos liczy się aby zatrzymać tych szaleńców w marszu łamiącym prawo i demokrację! Wystarczy spojrzeć na świeżą sprawę p. Przyłębskiego i zobaczyć po co im opanowanie sądów…

R
R
6 lat temu

[quote name=”pavv”]Pał było prawie tyle co demonstrujących. [/quote]
Niektórzy to mają wizje… 😀

AnnaKwa
AnnaKwa
6 lat temu

Dziękujemy dziennikarzom Przeglądu Olkuskiego za publikację.

swistak
swistak
6 lat temu

„Mamy prawo do prawa” o co chodzi tej babie? bo nie kumam bazy?

pavv
pavv
6 lat temu

Pał było prawie tyle co demonstrujących. Nie mają co robić tylko garstki ludzi pilnować?

AnnaKwa
AnnaKwa
6 lat temu

Brawo Olkusz!!! Nie mogłam do was dołączyć, ale na drugi raz również będę. Dziękuję Wam jak również gościom z Krakowa.To co robicie, to prawdziwy patriotyzm. Słowo to straciło swoją wartość na skutek zalewu nacjonalizmu i faszyzmu, ale ono istnieje i znaczy właśnie działanie dla dobra wspólnego, nawet tych bezrozumnych naszych sąsiadów, którzy mylą pojęcia i sprzedają się za 500 złotych wyciągniętych przez rządzących z ich własnej kieszeni.

Wesoły Wyborca
Wesoły Wyborca
6 lat temu

[quote name=”felik100″]Oni są debile niemaja co robić w Olkuszu 😀 :lol:[/quote]
Za pewno twój guru Dżako, Kmicic, Mrówa, Choinkowa są mądrzy żal wam ściska że nie rządzicie i rządzić nie będziecie !!

Szymon
Szymon
6 lat temu

Brawo Olkusz! Cieszę się, że jeszcze znajdują się przyzwoici ludzie, którzy potrafią stanąć w obronie systemu demokratycznego (którego integralną częścią są niezależne sądy i trójpodział władzy).

SuperGość
SuperGość
6 lat temu

Jak zwykle hejterzy po1,50zł. Rurka zmięknie jak któryś z was będzie kierowcą Seicento, albo będzie się musiał procesować z PiSowskim kacykiem siedzącym na wyzszym stołku niż wy. Bezprawie bije nie tylko w opozycję. Pomyślcie czasem, to nie boli. Partyjne sądy to relikt PRL. Nie pasował wyrok? Była wyższa instancja, niezależna od polityka.

Jack
Jack
6 lat temu

Szczęśliwie jest sporo osób, które, mimo czasu wakacyjnego, chcą wysłać apel o opamietanie obecnie/chwilowo rządzących.

Kasia1234
Kasia1234
6 lat temu

wolne sady= wolni ludzie, popieram tego typu manifestacje, ktorych celem jest to aby sedziowie byli niezawisli a sady wolne od niaskow politycznych; brawo zgromadzeni po sadem w Olkuszu

Rene
Rene
6 lat temu

Brawo Olkusz! Małe miasto a cieszy.

felik100
felik100
6 lat temu

Oni są debile niemaja co robić w Olkuszu 😀 😆

Kierowca Odrzutowca
Kierowca Odrzutowca
6 lat temu

Banda oszoł****.
Naprzyprowadzali też dzieci, jak widać.
No i niezastąpiona posłanka wymierającej frakcji polskiego parlamentu…

theon
theon
6 lat temu

Przekonali mnie ! 😆 Zapisuję się do Kodu !!!! 😆 😆 😆

Roland
Roland
6 lat temu

Żenada dno i kilometr mułu… Zaśmierdziało PZPRem jak się patrzy na co poniektórych, aj waj demokracji nie ma, wolne sądy… Tak sądy w Polsce są wolne bo bardzo wolno pracują i liczymy na to, że po reformie przyspieszą bo czas najwyższy paru Nowaków z zegarkami pozamykać. Mam też nadzieję, że wyborcy pokażą pani posłance czerwoną kartkę za 2 lata bo sens wybierania takich ludzi do sejmu jest taki jak zakładanie kotu kalesonów. Wszyscy w tej Platformie dostali jakiejś zbiorowej biegunki Budka w slipach biega po plaży ludziom tyłek zawraca jakimiś pierdołami drudzy ze świeczkami pod sądem. Zapomnieli już jak doili nas koncertowo przez 8 lat. No trzeba mieć tupet żeby wyłazić na ulicę i opowiadać takie farmazony. Ja się pytam pani Gądek co ma pani konkretnego do zaoferowania Nam poza naciskaniem guzika w sejmie i hucpy na 15 osób na ulicy?

Mieszkanek
Mieszkanek
6 lat temu

[quote name=”stronaX”]jak sądy pracują to wiedzą ci których tam nie było.[/quote]
[quote name=”stronaX”]jak sądy pracują to wiedzą ci których tam nie było.[/quote]
Dokładnie. Nie mają pojęcia o tym, jak to wygląda od środka.

stronaX
stronaX
6 lat temu

jak sądy pracują to wiedzą ci których tam nie było.

pik
pik
6 lat temu

„Inteligencja” olkuska znowu w akcji.