Olkusz

W Bydlinie, nieopodal remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, w ciągu drogi powiatowej nr 1106K trwa przebudowa mostu na rzece Dzdzennica. To pierwsza taka powiatowa inwestycja od lat.

Inwestycja ma zostać ukończona w tym roku. Obiekt do końca listopada będzie zamknięty zarówno dla ruchu kołowego, jak i pieszych. Prowadzone roboty wymusiły zmianę kursowania autobusów linii 470 – teraz przystanki na odcinku ul. Jurajskiej (od skrzyżowania z ul. Olkuską do skrzyżowania z ul. Zdrojową w Cieślinie) nie są obsługiwane.

Koszt inwestycji w Bydlinie to 3 083 748,74 złote. Roboty w połowie są finansowane z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa – powiat pozyskał jej łącznie 2 371 943,00 złotych. Pozostałe koszty modernizacji mostu pokrywają po połowie powiat olkuski i gmina Klucze. Wykonawcą inwestycji jest SALTOR spółka cywilna Karolina Kobos, Ewelina Wielgo z Kielc.

-W ramach oszczędności po przetargu na przebudowę mostu w Bydlinie oraz środków z rezerwy subwencji ogólnej, zostanie zmodernizowane pobliskie skrzyżowanie drogi powiatowej 1095K z drogą prowadzącą na modernizowany most. Będzie tam wykonana kanalizacja deszczowa i nowa nawierzchnia. Po przebudowie kierowcy wyjeżdżający na drogę powiatową 1095K będą mieli zdecydowanie lepszą widoczność – mówi dyrektor Zarządu Drogowego w Olkuszu Paweł Pacuń.

Przetarg na wykonanie robót trwa.

Pozostała część subwencji zostanie przeznaczona na trwającą przebudowę drogi w Osieku, od szkoły do leśniczówki. Przedsięwzięcie będzie gotowe w przyszłym roku. Wartość robót to prawie 5 mln złotych.

Modernizacji obiektów mostowych na powiatowych traktach dawno nie było. Po moście w Bydlinie nadszedł czas na kolejną tego typu inwestycję. – Powiat olkuski podpisał umowę na opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę mostu w ciągu drogi 1108K na rzece Biała Przemsza w Golczowicach. Koszt projektu budowlanego to kwota nieco ponad 140 tys. zł. Wystąpiliśmy do gminy Klucze o współfinansowanie tej dokumentacji. Chcemy być przygotowani z dokumentacją do kolejnych naborów wniosków o dofinansowanie w ramach rezerwy subwencji ogólnej. Uzyskanie dofinansowania zewnętrznego w wysokości 50% wartości inwestycji to jedyna możliwość przebudowania kolejnego obiektu mostowego na drogach powiatu olkuskiego – mówi starosta olkuski Bogumił Sobczyk.

– Zapewniam, że na przebudowie mostu w Bydlinie i Golczowicach nie poprzestaniemy. Na drogach powiatu olkuskiego znajdują się jeszcze drewniane obiekty mostowe – m.in. w ciągu drogi powiatowej nr 1121K na rzece Centara w miejscowości Kaliś i dla niego w następnej kolejności będziemy musieli opracowywać dokumentację projektową i ubiegać się o dofinansowanie zewnętrzne – dodaje starosta olkuski.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze