Od poniedziałku, 20 kwietnia nie ma już zakazu przemieszczania się, zatem dozwolona jest jazda w celach rekreacyjnych, także  dla miłośników „dwóch kółek”. Oznacza to zwiększony ruch jednośladów na drogach. 

M.in. do kierujących motocyklami odnosi się § 18  Rozporządzenia Rady Ministrów z  19 kwietnia 2020 r.   w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, w którym czytamy: „Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz.

110, 284, 568 i 695), ust i nosa.”.  

Warto, mimo to posiadać przy sobie coś, czym będziemy mogli zasłonić usta i nos po zdjęciu kasku np. kominiarkę, komin, itp. Użytkownicy kasków otwartych, powinni zakrywać usta i nos. Pamiętajmy, że podczas kontroli drogowej mamy obowiązek odsłonić twarz na prośbę policjanta w celu weryfikacji naszej tożsamości (§ 18. 4. przedmiotowego rozporządzenia).

Niezależnie od ładnej, słonecznej pogody i dobrych warunków na drodze, apelujemy do miłośników „dwóch kółek” oraz innych uczestników ruchu drogowego o rozwagę na drodze i dalekowzroczność w przewidywaniu zagrożeń. Doświadczenie pokazuje, że do wypadku wystarczy chwila nieuwagi, uszkodzenia nawierzchni drogi, utrata koncentracji czy gwałtownie wykonany manewr.

Do rozwagi i zachowania zgodnego z kodeksem drogowym obowiązani są również inni użytkownicy dróg. Zwłaszcza w sytuacji włączania  się do w ruchu,  czy na skrzyżowanych i innych przecięciach kierunków ruchu starajmy się dobrze oceniać prędkość nadjeżdżającego jednośladu  (trudniej jest ocenić prędkość stosunkowo niewielkiego obiektu – jednośladu, a  jak obserwujemy, często do wypadków z motocyklistami dochodzi w sytuacji włączania  się do ruchu –  tuż przed  nadjeżdżającym jednośladem).

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu 

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o