3 mln 785 tys. złotych – tyle unijnej dotacji otrzymały gminy Bolesław i Olkusz na realizację dwóch projektów dotyczących obiektów kultury,  powiat natomiast pozyskał ponad 12 mln 710 tys. złotych na przebudowę dróg. Dotacje pochodzą z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013.
Umowy na unijne dofinansowanie z wójtem Bolesławia Ryszardem Januszkiem, olkuskim burmistrzem Dariuszem Rzepką oraz starostą Leszkiem Konarskim podpisano w odrestaurowanym niedawno dworku w Bolesławiu.

Jak podkreślił marszałek Małopolski Marek Sowa, modernizacja tego zabytku była ogromnym wyzwaniem, bo rzadko się zdarza, by samorząd podjął się restauracji obiektu, który 10 lat temu był ruiną. A dzięki funduszom europejskim zakończone w nim zostaną prace wyposażeniowe.  -Najważniejsze jest to, co w ramach tych projektów będzie realizowane i aby te fundusze zostały jak najefektywniej wykorzystane. Pięć lat temu Polska dostała ogromną szansę, wchodząc do Unii Europejskiej. Korzyści z tego członkostwa są naprawdę imponujące. Komisja Europejska jest zaskoczona, bo pierwszy raz się zdarzyło, że taki duży kraj w latach 2004 – 2006 wykorzystał wszystkie fundusze, co daje nam powody do satysfakcji. Za kilka lat nasza rzeczywistość, codzienne troski, będą o wiele mniej dotkliwe – mówił marszałek Sowa.
W gminie Bolesław adaptacji ulegną dwa dworki: w Bolesławiu i Krzykawce. W pierwszym z tych obiektów działa już Centrum Kultury. Kolejne inwestycje dotyczyć będą stworzenia stałej ekspozycji o historii regionu. Nowy wygląd zyska przyległy park, gdzie poza miejscami postojowymi i oświetleniem zaprojektowane zostaną alejki i tereny zieleni. Staropolski dworek w Krzykawce stanie się atrakcją turystyczną. Na poddaszu zaplanowano muzealną wystawę, która ma wzbogacić istniejące już Centrum Legendy Polskiej. Całkowita wartość obu inwestycji wynosi prawie 1 mln 524 tys. złotych. Prace trwają już od września ubiegłego roku, a planowane zakończenie to listopad przyszłego roku.
Olkusz otrzymał nieco ponad 2 mln 642 zł na modernizację Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Powiatowej Biblioteki Publicznej. Oba te budynki zostaną ocieplone. Gruntowna modernizacja czeka salę kinową. Wymienione zostaną tam instalacje elektryczne, zamontowana będzie klimatyzacja i instalacja przeciwpożarowa. Na sali wymienione zostaną siedziska i sprzęt oświetleniowy, będzie także nowoczesny projektor filmowy. Koszt całej inwestycji wynosi prawie 3 mln 523 tys. złotych. W magistracie dobiegają właśnie końca formalności niezbędne do rozpoczęcia procedury przetargowej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, a zakończą latem 2010 roku.
Trzecia umowa dotyczy inwestycji drogowych, mających usprawnić połączenia między drogą krajową 94. Powiat zmodernizuje 24 km drogi od Bolesławia przez Klucze do Wolbromia oraz prawie 7 km drogi Wolbrom – Żarnowiec, łącznie z poboczami, chodnikami i zatokami autobusowymi. Przedsięwzięcie ma kosztować ponad 19 mln 550 tys. złotych. – Dla nas ten projekt jest bardzo ważny. Mamy świetne warunki do rozwoju gospodarki, infrastruktura poiwiatu olkuskiego temu pomoże. W ocenie ekspertów to jeden z lepszych terenów do tworzenia stref przemysłowych, na które również są fundusze – dodał marszałek Sowa.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o