dotacje dla osp

Prawie 350 tys. złotych dofinansowania w ramach konkursów: „Małopolskie Remizy 2016” i „Bezpieczna Małopolska 2016” trafiło do 17 gmin z powiatów olkuskiego, oświęcimskiego, wadowickiego i chrzanowskiego. Uroczyste wręczenie stosownych umów odbyło się w olkuskim magistracie.

Włodarzom gmin oraz przedstawicielom Ochotniczych Straży Pożarnych umowy przekazali wicemarszałek Wojciech Kozak i członek zarządu Grzegorz Lipiec. – Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważna rolę pełnią OSP. Strażacy nie tylko aktywnie uczestniczą w życiu lokalnych społeczności, ale przede wszystkim zawsze można na nich liczyć, gdy zajdzie taka potrzeba. Wspierając modernizację remiz Małopolska od kilku lat dba o to, aby praca druhów-ochotników była chociaż trochę łatwiejsza – mówił Wojciech Kozak.

„Małopolskie Remizy” to program dotyczący dofinansowania prac budowlano-remontowych w wybranych remizach strażackich. Od 2009 roku przekazano blisko 24 mln zł na remonty w 657 małopolskich remizach OSP. W tym roku na potrzeby konkursu zabezpieczono 2,6 mln zł i zawiązano umowy z 88 gminami na łączną kwotę 2 599 973 zł. Od 2013 roku w ramach konkursu „Małopolskie Remizy” Samorząd Województwa Małopolskiego współpracuje z WFOŚiGW w Krakowie, który do tej pory WFOŚiGW w Krakowie przekazał prawie 5,05 mln zł na remonty w 136 małopolskich remizach OSP.

W tegorocznej edycji konkursu dofinansowanie otrzymały dwie gminy z naszego powiatu. 35 tys. 124 złote trafiło do gminy Klucze na modernizację budynku garażowego OSP w Bydlinie. Dotacja w wysokości 37 tys. 817 złotych przyznana gminie Trzyciąż, która wyremontuje remizę OSP w Imbramowicach.

Podczas spotkania w olkuskim magistracie wręczono również umowy na dofinansowanie w konkursie „Bezpieczna Małopolska 2016”. Środki te pozwolą zakupić sprzęt, umundurowanie lub uczestniczyć w szkoleniach niezbędny do funkcjonowania jednostek OSP. Działania te mają strategiczne znaczenie, gdyż znacząco pozwolą podnieść stopień przygotowania operacyjnego OSP województwa małopolskiego oraz poprawić efektywność działań ratowniczych i poszukiwawczo-ratowniczych.

Z naszego powiatu wsparcie dotyczy czterech OSP. 10 114,00 zł trafiło do OSP Podlipie (gmina Bolesław) na zakup dwóch pilarek ratowniczych, deski ortopedycznej, dwóch wentylatorów oddymiających oraz przeprowadzenia czterech kursów kwalifikacyjnych pierwszej pomocy. W gminie Klucze dofinansowanie w wysokości 13 600,00 zł otrzymała OSP Kwaśniów. Za te środki zostaną zakupione: pompa szlamowa, defibrylator, zestaw PSP R1 oraz dwie sztuki odzieży ochronnej do działań bojowych. Kwotą 8 044,00 zł województwo wsparło kupno sześciu zestawów ochronnej odzieży dla OSP w Zimnodole, Zedermanie i Żuradzie w gminie Olkusz. Największą dotację (23 900,00 zł) przyznano trzem jednostkom OSP z gminy Wolbrom (Jeżówka, Chrząstowice, Łobzów) na zakup trzech systemów selektywnego wybierania i siedmiu sztuk odzieży ochronnej do działań bojowych.

Do 2016 roku w ramach obydwu konkursów do powiatu olkuskiego trafiło 1 173 660 zł.

Fot. UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Romuald
Romuald
6 lat temu

Nie ma możliwości wypowiedzenia się czy podpowiedzenia pewnych tematów zarówno dla włodarzy tego miasta jak i innych mających wpływ na życie w tym grajdole. Odnoszę wrażenie, ze Ci co piszą artykuły sponsorowane (za nasze podatników pieniądze) mają świadomość swych złych intencji, ale każdy miesiąc dalszego ich działania, to kilka czy kilkanaście tysięcy wypłaty do przodu. Ale najlepiej przyczepić się do zdjęcia bez żadnych zasług, pokiwać swoich wyborców i alleluja i do przodu! Ludzie potrafią obecnie myśleć i działania propagandowe już nie działają!!!

ciekawy2
ciekawy2
6 lat temu

Gdzie jest Lidzia i Starosta???? 😳

ciekawy
ciekawy
6 lat temu

A gdzie widzisz tam Starostę?

Theon
Theon
6 lat temu

ciekawość, czemu przy okazji wszystkich dotacji dla osp każdy okoliczny wójt starosta czy inny burmistrz nadyma się niczym pawian, wpycha brzuch w mundurek i zachowuje się jakby to z jego konta te zabawki były kupowane ?

Obowiązkowo
Obowiązkowo
6 lat temu

Ja się zapytuję, czemu na zdjęciu nie ma naszej kochanej Lidzi? :zzz

...
...
6 lat temu

Mój komentarz nie tyczy się OSP ale, piszę pod tym artykułem ubolewając, że OPWiK zablokowało możliwość komentowania co jest dla mnie wymowne. Chodzi mi o tę walkę burmistrza z prezesostwem PWiK. Możecie się tłumaczyć jak chcecie, ale dopóki poziom cen wody i ścieków olkuskich nie zrównają się z poziomem ogólnokrajowym nie będzie dla was wiary, że nie chcecie się nachapać kosztem społeczności olkuskiej. I nie ma się co tłumaczyć, tylko przejść do realiów. Małymi łyżeczkami qwa panowie małymi!!! Bo się udławicie.