klucze sdm1

Młodzież z całego świata, która przyjechała w ubiegłym tygodniu do Polski, aby wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży, w poniedziałek ruszyła w stronę Krakowa, gdzie odbędą się główne uroczystości związane ze spotkaniem z papieżem Franciszkiem.

Przez ostatnie dni pielgrzymi czuli się jak u siebie w domu. Spora w tym zasługa samych mieszkańców, jak i władz samorządowych, które dołożyły wielu starań, aby jak najlepiej przyjąć swoich gości.

Pisaliśmy już o Olkuszu i Wolbromiu, teraz nadszedł czas na sprawozdanie z gminy Klucze. Tam najważniejszy był czwartek 21 lipca, bowiem to właśnie wtedy w Chechle odbyła się uroczysta msza święta, a później na scenie zlokalizowanej tuż przy Pustyni Błędowskiej pojawili się nie tylko rozśpiewani i roztańczeni pątnicy, ale również profesjonalni muzycy, z gwiazdą wieczoru zespołem Raz Dwa Trzy.

Ale zanim rozpoczęła się dobra zabawa, uczestnicy spotkania na „Dąbrówce” wzięli udział w Eucharystii sprawowanej przez biskupa diecezjalnego Grzegorza Kaszaka, któremu towarzyszyli kapłani z różnych stron świata, oczekujący na nadchodzące spotkanie z papieżem Franciszkiem w dekanacie jaroszowieckim. Podczas mszy nie zabrakło też ks. Marka Szeląga, proboszcza miejscowej parafii i zarazem tamtejszego dziekana, który serdecznie powitał wszystkich gości, z których najliczniejszą grupę stanowili Hiszpanie i Czesi, ale w tłumie rozpoznać można również było Wenezuelczyków czy Greków.

klucze sdm2

Mimo różnic kulturowych i barier językowych, atmosfera spotkania była rodzinna. – Dzisiaj nie mówimy tutaj różnymi językami, tylko jednym językiem – językiem miłości i pokoju – mówił do zgromadzonych, wójt gminy Klucze Norbert Bień.

Po mszy nad pustynią pojawiły się wojskowe samoloty, a z nich zaczęli wyskakiwać spadochroniarze z VI Brygady Powietrznodesantowej im. Gen. Sosabowskiego z Krakowa. Pokaz wywarł na pielgrzymach spore wrażenie, choć prawdziwa fala uśmiechów miała dopiero nadejść.

Po raz kolejny okazało się, że do pełni szczęścia nie potrzeba zbyt wiele. Wystarczy mikrofon, gitara i kawałek miejsca na scenie. Młodzi nie zawiedli i w swoich spontanicznych występach ukazali swoje prawdziwe oblicze. Hiszpanie zaprezentowali namiastkę flamenco i bolero, a Grecy odtańczyli sirtaki. Były też wspólne śpiewy i układy choreograficzne.

To oczywiście nie wszystko. Obok pielgrzymów na scenie wystąpiły też zaproszone kapele. Granie na pustyni rozpoczęła formacja „(I)Gramy z Pokusą”, założona przez członków dobrze znanego zespołu chrześcijańskiego pn. „Siewcy Lednicy”. Z typowo rockowym repertuarem w Chechle wystąpili muzycy z „La Pallotina”. Historia formacji jest bardzo ciekawa. Jej liderem jest bowiem… ksiądz pallotyn Andrzej Daniewicz, który jak ma to w zwyczaju, porwał do zabawy niemal wszystkich.

klucze sdm3

Wieczór zwieńczył koncert zespołu Raz Dwa Trzy z jedynym w swoim rodzaju wokalistą i gitarzystą Adamem Nowakiem. Po uczcie muzycznej, ponownie przyszła ta duchowa. Wzorem pól lednickich, także i w Chechle powstała brama rybą, przez którą na zakończenie dnia przeszli uczestnicy obchodów ŚDM w gminie Klucze. Za bramą każdy z wiernych otrzymał błogosławieństwo.

Całemu wydarzeniu towarzyszyły degustacje lokalnych produktów na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich, podmiotów i stowarzyszeń. Wzorem innych miejscowości i podobnych eventów, do organizacji imprezy przyczyniła się ciężka praca wielu ludzi, od samorządowców, przez służby mundurowe, aż na samych mieszkańcach kończąc.

Wiele wskazuje na to, że większość z pielgrzymów, którzy odwiedzili Chechło i całą gminę o polskich przyjaciołach będą pamiętać jeszcze długo. I to nie tylko o Kluczach, ale i o innych gminach powiatu olkuskiego.

{joomplu:61657}{joomplu:61727}{joomplu:61647}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wrażliwy
wrażliwy
7 lat temu

Ciekawe,czy miejscowe parafianki
miały wiele,
hmmm…wrażeń? 😮

Wstyd-hańba
Wstyd-hańba
7 lat temu

SZKODA,ze tych gości nie przyjmowali w Gminie KLUCZE na boisku piłkarskim w KLUCZACH .GOŚCIE Z HISZPANII zobaczyli by piękną kilkuletnią nieskoszoną trawę wraz z 1.5 metrowymi badylami ,oraz ”muszle koncertową-”
(według faktur w kasie Gminy Klucze)najdroższą na świecie lub jak wolicie muszlę sedesową zasraną i zaszczaną nawet przez zwierzęta cyrkowe.

kapitalista
kapitalista
7 lat temu

Wzorem jakich cytat – … miejscowości i podobnych eventów, do organizacji imprezy przyczyniła się ciężka praca wielu ludzi, od samorządowców, przez służby mundurowe, aż na samych mieszkańcach kończąc…? Olkusza? Dni Olkusza zrobił sam burmistrz, spaeker tak zapowiadał.