Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Wolbromiu będzie omawiany projekt uchwały w sprawie nowego regulaminu lokalnego targowiska. Najważniejsza zmiana dotyczyć ma wprowadzenia zakazu handlu żywymi zwierzętami. Handlujący będą również zobowiązani do posiadania na stoiskach gaśnic. W wyniku przeprowadzonych ostatnio kontroli targowiska i w świetle obowiązujących w Unii Europejskiej przepisów dotyczących handlu zwierzętam wprowadzone będą zmiany. Nakłady jakie MZGKiM, jako zarządca targowiska, musiałby ponieść na dostosowanie stanowisk do handlu zwierzętami do unijnych wymogów weterynaryjnych zakład wycenił na kwotę 600-800 tys. zł.
Przychód z opłaty targowej od sprzedaży zwierząt w ciągu jednego dnia targowego wynosi 200-250 zł, co daje rocznie ok. 12 tys. zł. Jak wyliczył dyrektor Zdzisław Skoczyń, zwrot kosztów poniesionych na dostosowanie targu do wymogów unijnych nastąpiłby po ponad 60 latach!

Wobec powyższych wyliczeń, z których jasno wynika, że przedsięwzięcie jest nieekonomiczne, a dodatkowo nieuzasadnione społecznie, ponieważ w ostatnich latach znacznie spadło zainteresowanie okolicznych rolników handlem na wolbromskim placu, MZGKiM przygotował projekt nowego regulaminu targowiska, który, m.in., przewiduje likwidację stanowisk do sprzedaży żywca.
Kolejna zmiana we wspomnianym regulaminie wynika z zaostrzenia przepisów przeciwpożarowych. Nowe przepisy, które wkrótce będą obowiązywać na wolbromskim targowisku przewidują zatem, że każdy handlujący będzie zobligowany do utrzymywania ładu i porządku na swoim stoisku oraz zabezpieczenia go w 2 kg gaśnicę.
Projekt uchwały był już omawiany na Komisjach Rady i radni wnieśli do niego „kosmetyczne” poprawki. Tekst nowego regulaminu, który będzie obowiązywał w terminie 14. dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego, opublikujemy po jego przyjęciu przez Radę Miejską w Wolbromiu.
Zarządca targowiska przewiduje również jego modernizację. Jak poinformował nas dyrektor MZGKiM Zdzisław Skoczyń, zakład ma zamiar skorzystać z zapowiadanego przez ministerstwo rolnictwa programu budowy i modernizacji targowisk „Mój rynek”. Dotacje w wysokości do 1 mln zł będą pochodzić ze środków PROW 2007-13.
Źródło: www.wolbrom.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
tutka
tutka
13 lat temu

no ktoś na tych gaśnicach zarobi, u nas nie robi sie przepisów z przypadku tylko dla jakiegoś interesu – dlatego tych przepisów powstaje taka ilość

ale jaaaja
ale jaaaja
13 lat temu

jak baba będzie chciala sprzedac koguta, to musi ze soba 2 kg gaśnice przynieść? 😆

kocyk
kocyk
13 lat temu

„Nakłady jakie MZGKiM, jako zarządca targowiska, musiałby ponieść na dostosowanie stanowisk do handlu zwierzętami do unijnych wymogów weterynaryjnych zakład wycenił na kwotę 600-800 tys. zł.”

a co oni chcą tam montować złote zagrody dla koni i kaczek ? 😆