Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpisał z firmą Sygnity umowę na budowę nowego portalu informacyjnego. Dzięki niemu każdy klient będzie miał dostęp do świadczonych przez Zakład usług przez Internet. Budowa portalu ma się zakończyć na przełomie 2011 i 2012 r. Podpisana 20 stycznia umowa na budowę i wdrożenie Nowego Portalu Informacyjnego między ZUS a firmą Sygnity rozpoczyna najważniejszy etap budowy Platformy Usług Elektronicznych ZUS. PUE zaś to jeden z pierwszych w kraju projektów e-administracji, czyli pełnej informatyzacji usług jednostki administracji publicznej.
Nowy Portal Informacyjny umożliwi klientom dostęp do świadczonych przez Zakład usług drogą elektroniczną. Dzięki niemu bez wychodzenia z domu będzie można składać różnego rodzaju wnioski i dokumenty.

Ubezpieczony, przez Internet będzie mógł wystąpić o zaświadczenie podlegania ubezpieczeniu, osoba chora złoży wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, emeryci i renciści sprawdzą wysokość otrzymywanych świadczeń. Każdy natomiast będzie miał dostęp do danych zapisanych na swoim indywidualnym koncie w ZUS. Dzięki portalowi na bieżąco będzie można kontrolować stan zgromadzonych na swoim koncie składek i wyliczyć hipotetyczną emeryturę. Drogą elektroniczną będzie też można kierować pytania do pracowników ZUS. W przypadku problemów z poruszaniem się po systemie pomocny będzie wirtualny doradca. Awatar odpowie na pytania i przeprowadzi klienta przez wszystkie funkcjonalności nowej witryny.  
W ramach realizacji zawartej umowy Sygnity wdroży część portalową NPI, formularze elektroniczne, wirtualnego doradcę oraz tzw. szynę usług elektronicznych będącą podstawą komunikacji elektronicznej w ZUS. Firma zapewni również funkcjonalność e-płatnika, która w prosty sposób umożliwia wypełnianie i przesyłanie dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS.
Budowa Nowego Portalu Informacyjnego zostanie ukończona na przełomie 2011 i 2012 r. Oznacza to, że już na początku przyszłego roku będą uruchamiane pierwsze elektroniczne konta klientów ZUS. W celu rejestracji konta Zakład przydzieli użytkownikom indywidualny login i hasło. Płatnicy składek przy logowaniu do systemu będą mogli korzystać z posiadanego certyfikatu kwalifikowanego bezpiecznego podpisu elektronicznego lub loginu z platformy ePUAP.
Nadzór autorski nad projektem Nowego Portalu Informacyjnego firma Sygnity będzie prowadziła przez cały 2012 r. Opieka serwisowa z kolei przewidziana została na dwa lata. Wartość podpisanej umowy to 18,1 mln zł brutto. ZUS jednak, tak jak w przypadku całego projektu PUE, nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów. 85 proc. środków na budowę portalu pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zaś 15 proc. z budżetu państwa. Przy okazji należy podkreślić, że umowa z Sygnity wpisuje się w przyjętą przez Zakład strategię dywersyfikacji dostawców usług IT.  
Realizacja projektu Platformy Usług Elektronicznych zakończy się w grudniu przyszłego roku. Poza Nowym Portalem Informacyjnym, w ramach PUE wdrażane będą jeszcze: system kierowania ruchem w placówkach, urzędomaty oraz centrum informacji telefonicznej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze