tbs_2-1

Od kilku miesięcy niektórzy lokatorzy Olkuskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego mogą  wykupić lokale, w których mieszkają. Do tej pory chętnych nie ma. Znowelizowane przepisy nie są  w tym zakresie precyzyjne. Nie wiadomo jeszcze, jaka przyszłość czeka budownictwo społeczne. W Olkuszu na liście oczekujących na nowe mieszkania pod wynajem jest ponad 250 osób.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od października ubiegłego roku wartość mieszkania musi być wyceniona przez rzeczoznawcę. Najemcy od kwoty wyceny odlicza się zwaloryzowaną partycypację, jaką wpłacał przy wprowadzaniu się.  – W myśl nowych zasad cena, jaką musi zapłacić lokator, ma pokryć zobowiązania TBS – u wobec Banku Gospodarstwa Krajowego oraz koszty poniesione przez TBS na dane mieszkanie. Reszta pieniędzy ma trafić do BGK na tzw. fundusz dopłat. Z tych środków  miałoby być finansowane społeczne budownictwo w przyszłości. Nie wzięto jednak pod uwagę, że bardzo często samorządy dawały działki pod budowę, a ustawodawca nie przewiduje zwrotu za taką nieruchomość. Poza tym blok, w którym można sprzedawać mieszkania, musi mieć co najmniej pięć lat – wyjaśnia członek zarządu OTBS – u Krzysztof Soborski.

Ustawodawca nie umożliwił wykupu mieszkań wszystkim lokatorom. O swoje „M” mogą starać się tylko ci, którzy są jednocześnie najemcą i partycypantem. Do 2004 roku obowiązywały inne przepisy – osoba wpłacająca partycypację wskazywała, kto będzie najemcą lokalu. Takie osoby nie mogą zatem stać się właścicielami mieszkań. – Wykup dla określonej grupy osób nie jest dobrym rozwiązaniem. W wielu przypadkach taniej będzie, jeśli lokator wyprowadzi się z TBS – u,odzyska partycypację i kupi mieszkanie na wolnym rynku. Do nas nie wpłynął na razie żaden wniosek o wykup, a w skali kraju są to jednostkowe przypadki – uważa Krzysztof Soborski.

Na ogól lokatorzy po opuszczeniu TBS – ów dostają większą kwotę niż wpłacana na początku. Jeśli koszt budowy 1 mkw. wynosił 3 tys. złotych, to partycypant wpłacał 30 procent tej sumy, czyli 900 złotych. W momencie, gdy się wyprowadzi, zwracana jest partycypacja w wysokości tzw. wartości odtworzonej. Wartość tą ogłasza raz na sześć miesięcy wojewoda. Obecnie to kwota 3 tys. 723 złotych, co oznacza zwrot w wysokości 1116 złotych 90 groszy za 1 mkw.

W Olkuszu do tej pory OTBS wybudował pięć bloków. Przy ul. Osieckiej powstaje ostatni blok budowany na starych zasadach. Wciąż nie wiadomo, jaka przyszłość czeka TBS – y.  Niektóre towarzystwa budują mieszkania na zasadach deweloperskich. W połowie lutego ma odbyć się konferencja, na której przedstawiciele BGK poinformują o dwóch wariantach dalszego finansowania TBS – ów. – My, jako spółka, wolelibyśmy budowanie pod wynajem, bo jest duże zapotrzebowanie na takie mieszkania. Łatwiej jest dostać kredyt na wkład partycypacyjny niż na nowe mieszkanie na wolnym rynku – dodaje Soborski.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
olka
olka
12 lat temu

Na temat mieszkań TBS i ich wykupu dużo można znaleźć na http://tbs24.pl