ch1

Sołectwo Chrząstowice (gm. Wolbrom) może służyć za dobry przykład zaangażowania społecznego i „oddolnych” inicjatyw. Od lat mieszkańcy wsi chętnie angażują się we wspólne przedsięwzięcia, niegdyś nazywane czynami społecznymi. Efektem jest stale piękniejąca miejscowość, a nagrodą – satysfakcja, a także wygrana w małopolskim konkursie „Niezwykła Małopolska Wieś 2017”.

Na pomoc finansową dla gmin z obszaru województwa małopolskiego, na terenie których położone są sołectwa biorące udział w konkursie „Niezwykła Małopolska Wieś 2017”, w budżecie województwa na rok 2017 zarezerwowano środki finansowe w kwocie 254 tys. zł. Konkurs, którego głównym celem jest zachęcenie społeczności lokalnych do aktywnego działania na rzecz podniesienia atrakcyjności małopolskich wsi i poprawy życia ich mieszkańców, organizowany był w dwóch kategoriach: „Piękna Małopolska Wieś” oraz „Nowatorska Małopolska Wieś”. Podmiotami uprawnionymi do złożenia zgłoszenia i zawierania umów w ramach konkursu były gminy. Każda z nich mogła zgłosić tylko jedno sołectwo. Na konkurs wpłynęły 43 zgłoszenia.

Komisja konkursowa, biorąc pod uwagę kryteria określone w regulaminie, dokonała oceny merytorycznej zgłoszonych przez gminy sołectw oraz wizji lokalnych. Oceniane były miejscowe inicjatywy zrealizowane we wsiach w ostatnich 5 latach, liczonych od roku poprzedzającego konkurs. Po dokonaniu oceny, ranking wszystkich uczestników konkursu wraz z przyznaną im punktacją oraz kolejnością zajętych miejsc został przedstawiony Zarządowi Województwa Małopolskiego, który zatwierdził wybór stosowną uchwałą.

Miło nam poinformować, że bezapelacyjne zwycięstwo w konkurencji „Nowatorska Małopolska Wieś” przypadło mieszkańcom Chrząstowic, które pokonały 18 zgłoszonych do swojej kategorii sołectw. W nagrodę sołectwo otrzyma 45 tys. zł, do których burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Adam Zielnik w dowodzie uznania obiecał dołożyć drugie tyle.

Pomysłodawcami i głównymi realizatorami działań w Chrząstowicach jest grupa energicznych mieszkańców, tworząca Stowarzyszenie Chrząstowice Razem. Wśród nich przodują radny Bartłomiej Żurek i jego brat Szymon – prezes stowarzyszenia – z rodzinami, Agnieszka i Mariusz Taborowie, sołtys Adam Gamrat z rodziną i wiele innych osób. Dzięki nim i z ich inicjatywy wygląd wsi na przestrzeni lat zmienił się diametralnie.

Obecnie zrewitalizowane centrum sołectwa stanowi efektowny park z pięknym, zadbanym stawem i malowniczą kapliczką Matki Boskiej Fatimskiej. Zmieniło się też otoczenie budynku byłej szkoły, gdzie Stowarzyszenie prowadzi niepubliczne przedszkole, opiekujące się najmłodszymi mieszkańcami wsi. Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym i funduszowi sołeckiemu powstał tam m. in. kilka lat temu piękny, nowoczesny plac zabaw i boisko sportowe. Mieszkańcy we własnym zakresie wyremontowali i odwodnili remizę strażacką oraz jej otoczenie. Jest to teraz miejsce cyklicznych spotkań, organizowanych dla całej społeczności. Uregulowano także płynącą przez wieś rzekę, niegdyś wylewającą i podtapiającej miejscowe posesje. Prowadzona jest również społecznie wiejska świetlica, która mieści się w budynku po dawnym sklepie GS. W ramach aktywacji społeczności lokalnej 25 rodzin wielopokoleniowych zasadziło drzewa, tworzące Aleję Wolnej Polski. Działając zgodnie, bawią się, organizując sobie wolny czas, uczą dzieci i młodzież ekologii i dbałości o otoczenie, realizując coraz to nowe inicjatywy społeczne na rzecz mieszkańców i miejscowości.

Wśród laureatów konkursu znalazło się także sołectwo Osiek (gm. Olkusz). Za zajęcie 5. miejsca w konkursie wieś otrzyma nagrodę w wysokości 8 tys. zł., które będzie mogło przeznaczyć na kolejne przedsięwzięcia.

stok przed pracami

 Zdjęcie u góry – Stok w Chrząstowicach przed rewitalizacją, poniżej – prace przeprowadzone przez mieszkańców i efekt końcowy.

ch3

ch4

ch5

stok po

aleja

Zapisz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
adam.2017
adam.2017
6 lat temu

Skąd ,
dokąd
prowadzi „Aleja Wolnej Polski”?

nick
nick
6 lat temu

Mieszkam w sąsiedniej i widziałem jak to miejsce się zmienia i z każdym dniem pięknieje. Gratuluję pomysłu, wykonania i nagrody !!!

laska
laska
6 lat temu

Te schody ,te schody!!To jakaś obsesja,podrażanie kosztów,schody i krawężniki,i jeszcze jakieś barierki dodajcie.
„Podziękują „wam matki z wózkami,starsi o laskach,rowerzyści,inwalidzi na wózkach…Byle drożej,byle na złość…