Olkusz

 W sobotnie przedpołudnie 3 września 2022 r. olkuski Rynek wypełnił się miłośnikami polskiej literatury klasycznej. Okazją do spotkania była jedenasta edycja Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji organizowanej pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Organizatorem przedsięwzięcia była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu.

Uczestników wydarzenia powitał Pan Roman Piaśnik – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz. Lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. W liście Prezydenta RP czytamy: Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu.

Zaproszenie do udziału w tegorocznym Narodowym Czytaniu przyjęły osobistości olkuskiego życia publicznego. Utwory Mickiewicza interpretowali w kolejności:

Bogumił Sobczyk – Starosta Olkuski

Marcin Wiercioch – Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz

Grażyna Kaziród – Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 5 w Olkuszu

Mirosław Jurczyk – Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olkuszu

Marida Zoń – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu

Irena Majda – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu

Agnieszka Grzebinoga – Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu

Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali od olkuskiej Biblioteki pamiątkowe kartki z okolicznościową pieczęcią akcji, przesłaną z Kancelarii Prezydenta RP. Każdy czytelnik mógł również otrzymać pamiątkowy stempel na przyniesionym przez siebie egzemplarzu książki „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Tegoroczne Narodowe Czytanie rozpoczęło wydarzenie „Pożegnania Lata z Foodtruckami”, zorganizowane przez Pana Romana Piaśnika – Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

„Narodowe Czytanie” to ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Ponadto celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Bardzo dziękujemy za wsparcie Narodowego Czytania Panu Burmistrzowi Romanowi Piaśnikowi oraz Urzędowi Miasta i Gminy Olkusz. Równie serdecznie dziękujemy wszystkim biorącym udział w tegorocznym wydarzeniu. Czytającym za wyjątkową interpretację utworów narodowego Wieszcza, a uczestnikom: młodzieży, nauczycielom oraz naszym Czytelnikom – za wyjątkową postawę oraz wsparcie naszej akcji.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze