Mamo, tato – kochaj mnie! – wykrzykiwali uczniowie podstawówek i przedszkoli na olkuskim Rynku, otoczeni przez „anielskich” strażników z gimnazjów. Hasłami wymalowanymi na transparentach przekonywali dorosłych, że dzieci są po to, by je kochać, a nie bić. W taki sposób Olkusz włączył się w kampanię „Bite dzieci widzą świat inaczej”. Marznące na siarczystym mrozie maluchy rozgrzewały się świątecznymi piosenkami i wierszami. Rynek pachniał i rozbrzmiewał miłością i radością, jakimi potrafią obdarować dorosłych tylko dzieci. Symbolami ich uczuć były balony w kształcie serc, które w finale happeningu poszybowały nad miastem.

Akcja propagująca dzieciństwo bez przemocy to inicjatywa Fundacji „Dzieci Niczyje”. Włączyła się do niej także gmina Olkusz. Do wszystkich placówek oświatowych gminy – 17 podstawówek, 4 gimnazjów i 12 przedszkoli Fundacja przekazała plakaty, ulotki i broszury. Wychowawcy i pedagodzy przekazywali je podczas zajęć z rodzicami. Plakaty i ulotki były również rozprowadzone w instytucjach samorządowych, jak Miejski Ośrodek Kultury i Ośrodek Pomocy Społecznej, a także w sąsiedniej gminie Trzyciąż.
Finałem wszystkich działań, które miały uwrażliwić dorosłych na krzywdę dziecka i przypomnieć im, jak wielka jest dziecięca potrzeba miłości, był happening „Mamo, Tato kochaj mnie!”, który odbył się w środę na olkuskim Rynku. Nie przeszkodził mu nawet ostry mróz. Chuchając w dłonie i tupiąc nóżkami, dzieci skandowały hasła przeciwko przemocy: Nie chcemy dzieciństwa, które boli! Nie bij mnie, kochaj mnie!
Rynek wypełniły aniołki, pastuszkowie, śnieżynki i bałwanki, które otaczali bezpiecznym kręgiem gimnazjaliści. Ze sceny dobiegały kolędy i radosne dziecięce piosenki w wykonaniu przedszkolaków i uczniów podstawówek. Nie mogło zabraknąć św. Mikołaja, który w towarzystwie anielskiej świty wszystkich dzielnych wykonawców obdarowywał cukierkami.
Do dzieci przyłączył się także wiceburmistrz Włodzimierz Łysoń, który wraz z najmłodszymi mieszkańcami Olkusza posłał nad miasto balony w kształcie serca – wiadomość o płynącej z Rynku miłości, którą dzieci wzmocniły, wykrzykując hasło dnia: „Mamo, Tato kochaj mnie!”
W przedsięwzięcie propagujące wychowanie bez bicia, bez przemocy fizycznej, a za to z miłością jako najważniejszą potrzebą wszystkich dzieci, włączyło się blisko 900 osób.
Akcję zorganizowała i koordynowała pełnomocnik burmistrza ds. profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom Bogusława Lasota, przy współpracy Bartłomieja Mędrka i Arkadiusza Dudka ze Straży Miejskiej, Marty Wisły z Przedszkola nr 13 w Olkuszu, Marty Lisowskiej z Przedszkola w Braciejówce, Anny Gałeckiej-Haratym ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Iwony Szymczyk ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Olkuszu.

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
xca Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
xca
xca

😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀