hejt1

Słowo „hejt” w ostatnim czasie „robi” niebywałą karierę. „Hejtować” można wszystko i wszystkich, bo jest na to niestety społeczne przyzwolenie. Nowe „ hejty” w sieci wyrastają jak grzyby po deszczu i wcale nie musimy szukać jakichś górnolotnych przykładów – wystarczy spojrzeć na swoje własne , czyt. olkuskie podwórko. Dlaczego ludzie „hejtują”, skąd się wzięło słowo „hejt” oraz czemu błędnie wydaje się nam, że w sieci wszystko wolno? Na te i inne pytania odpowiadali goście, a także sami, tłumnie zebrani, uczniowie Gimnazjum nr 2 , na debacie „HEJT STOP – REAGUJ” , która odbyła się dnia 26.04. 2016 roku. W debacie uczestniczyli przedstawiciele wielu olkuskich instytucji, dla których temat „hejtu” jest niemalże „chlebem powszednim”, a byli to m.in. Emilia Kotnis – Górka z rodzimego magistratu, asp. Katarzyna Matras z KPP w Olkuszu, Krzysztof Boniecki – twórca i prowadzący znany portal internetowy oraz nauczyciele naszego gimnazjum: Joanna Czort-Kubaja i Arkadiusz Królewicz.

hejt2
Począwszy od „hejtu” jako zachowania, aktu językowego nacechowanego emocjonalnie, który bez wątpienia ma negatywne konotacje, przeszliśmy do przykładów z pierwszych stron gazet, przywołanych przez asp. Katarzynę Matras, a mianowicie śmierci blogerki modowej Maddinki oraz dręczonego gimnazjalisty, który popełnił samobójstwo, aby wreszcie na dłużej zatrzymać się na „hejtach” mniej lub bardziej znanych większości olkuszanom, przytoczonych przez Emilię Kotnis- Górkę i Krzysztofa Bonieckiego. Nasi uczniowie żywo reagowali na padające na sali słowa, na bieżąco komentowali debatę i sami starali się znaleźć przykłady „hejtu” w swoim najbliższym otoczeniu.

hejt3Ostatnim, mocnym punktem debaty było przypomnienie uczniom, że w sieci nikt nie jest anonimowy, a każde pozostawione po sobie słowo, czy to wypowiedziane, czy napisane, może bardziej ranić niż przemoc fizyczna. 

Prelegenci zaproszeni na debatę nie kryli zadowolenia z otwartości naszych uczniów, a sama debata okazała się ogromnym sukcesem, zauważonym również poza murami naszej szkoły.
NIE HEJTujmy – REAGUJMY!

Joanna Czort-Kubaja

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Młody
Młody
7 lat temu

Demokracja to wolność słowa a komunizm to cenzura, hejt i inwigilacja jest wówczas gdy komuniści jeszcze rządzą ale mówia że to już demokracja …

Ala
Ala
7 lat temu

Fajna inicjatywa !