Lgota Wolbromska

Aktywujące się Koło Gospodyń Wiejskich w Lgocie Wolbromskiej we współpracy z lokalnymi hodowcami gęsi postanowiło rozpocząć nową tradycję – wspólne przygotowanie potraw z gęsiny, która, jak wiadomo, najlepsza jest jesienią, na świętego Marcina. Wspólne skubanie gęsi, a następnie ich oprawianie i przygotowanie z nich uczty dla całej wsi oraz zaproszonych gości stało się świetną okazją do zabawy i integracji.

Gęsina (obok rogali z białym makiem i bakaliami) jest kulinarnym symbolem listopada, a tradycja jej serwowania w imieniny świętego Marcina sięga legendy o kapłanie z IV w. który był tak skromny, że nie chcąc przyjąć święceń biskupich, ukrył się w gęsiej zagrodzie. Ptaki wydały jego kryjówkę, gęgając wniebogłosy. Wówczas gęś stała się atrybutem Marcina i to do tego stopnia, że malowana jest na każdym obrazie ukazującym świętego z Tourus. Listopad jest natomiast miesiącem, kiedy gęsie tuszki smakują najlepiej, bowiem gęsina jest produktem sezonowym i poza jesienią można ją dostać jedynie w formie mrożonej. Stąd wzięło się powiedzenie „na świętego Marcina najlepsza gęsina”.

Inspiracją do wykorzystania „gęsiej” tradycji jako okazji do wspólnego działania stała się farma gęsi prowadzona przez państwa Pasichów, którzy chętnie podjęli inicjatywę i sprezentowali chętnym do pracy i zabawy członkiniom KGW 20 dorodnych ptaków… Gospodynie, którym nie dziwne i nie straszne przygotowanie ptaków do spożycia, wspólnie oskubały gęsi z pierza i przygotowały ptaki do pieczenia, według starych przepisów. Na gęsią ucztę, podczas której serwowano również inne znakomite domowe smakołyki zaproszono całą wieś oraz specjalnych gości – władze samorządowe gminy Wolbrom z burmistrzem Radosławem Kusiem i przewodniczącą Rady Miejskiej Moniką Krzywańską na czele. W tej świętomarcińskiej fecie wzięły też udział lgocianki: radna wojewódzka Lidia Gądek oraz radna powiatowa Barbara Haberka.

Zgodnie z przewidywaniami zarówno przygotowanie uczty z gęsiną w roli głównej, jak i wspólna biesiada stały się okazją do świetnej zabawy, a nowa szefowa KGW w Lgocie Wolbromskiej Mariola Świerczek oraz sołtyska Teresa Pasich zapowiadają, że tradycje związane z gęsiną staną się znakiem rozpoznawczym ich miejscowości i już teraz zapraszają miłośników gęsiny na podobne spotkanie za rok.

« 2 of 2 »

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze