Piotr Kubiczek Olkusz

W ramach 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości, Stowarzyszenie Realne Marzenia i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zedermanie przygotowały patriotyczną wieczornicę. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przez uczniów, zespół Małe Zedermianki i miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich uzupełniło rozstrzygnięcie konkursów plastycznych i recytatorskich w ramach projektu „Niepodległa – trudne słowo”.

Zederman w tym roku ubiegł wszystkich i już w piątek poprzedzający poniedziałkowe święto dużo i głośno mówił o danej nam równo 101 lat temu wolności. Jak wiadomo, od 1918 roku przez kolejne lata z kalendarzowym Świętem Niepodległości bywało różnie, tak samo jak z sytuacją polityczną w naszym kraju. II wojna światowa, czasy PRL-u były przeszkodą do świętowania pełną piersią, choć duch patriotyzmu zazwyczaj zwyciężał i nadal zwycięża.

Obecnie świętować wolność nie tylko można, ale właściwie trzeba. Sposoby na to są różne, a każdy z nich jest dobry. Społeczność mniejszych miejscowości często jednoczy siły, by wspólnie zrobić coś wyjątkowego. Najlepszym na to przykładem jest właśnie ostatnie wydarzenie z Zedermana. Wieczornica pn. „Śpiewamy dla Niepodległej” była okazją do spotkania lokalnej społeczności, jej integracji i pokazania przywiązania do miejsca zamieszkania.

Wszystkich zebranych powitała dyrektor ZSP w Zedermanie Bożena Polakiewicz. Po niej głos zabrali pozostali organizatorzy wieczornicy, a więc członkowie Stowarzyszenia Realne Marzenia: Małgorzata Stach i Barbara Kordaszewska. Nie zabrakło podziękowań za pracę włożoną w przygotowanie wydarzenia ze strony sołtys Sabiny Gęgotek, a także radnych Małgorzaty Postołek i Józefa Stacha. Na zaproszenie odpowiedział Andrzej Wójcik, przedstawiciel Sejmiku Wojewódzkiego, radny miejski Zbigniew Stach oraz prezes OSP Zederman Mieczysław Mosurek.

Po okolicznościowych przemówieniach zaprezentowano program słowno-muzyczny w wykonaniu niezastąpionej w takich chwilach młodzieży szkolnej. Skoro projekt „Niepodległa – trudne słowo” oraz jej finał pn. „Śpiewamy dla Niepodległej”, to nie mogło zabraknąć wspólnego wykonania pieśni patriotycznych. Wystąpili barwni i wciąż poszerzający swoją działalność członkowie zespołu „Małe Zedermianki” działającego przy Stowarzyszeniu Zederman, publiczności zaprezentowało się również Koło Gospodyń Wiejskich, oczywiście to z Zedermana.

Projekt połączył nie tylko Zederman, ale i dwie inne miejscowości – Kosmolów oraz Zawadę. W każdej z tych szkół odbyły się konkursy recytatorskie i plastyczne, z których wyłoniono poszczególnych laureatów. W Zedermanie odbyły się też warsztaty artystyczne i historyczne, które pozwoliły w lepszym stopniu przygotować się do finału całego projektu, którym była niepodległościowa wieczornica.

– Nasz projekt w swoim założeniu miał kilka celów. Chodziło nam o podniesienie poziomu dbałości o język ojczysty oraz szacunku do symboli narodowych dzieci i młodzieży z Zedermana, Zawady i Kosmolowa, poprzez udział w zajęciach, konkursach, warsztatach i specjalnie przygotowanej wieczornicy. Wszystkie te punkty nawiązywały do obchodów 101. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Bardzo się cieszymy, że wspólnym wysiłkiem byliśmy w stanie podołać zadaniu – mówi z ramienia organizatorów, prezes Stowarzyszenia Realne Marzenia Małgorzata Stach.

Patronat Honorowy nad projektem „Niepodległa – trudne słowo” objął Sekretarz Stanu w rządzie poprzedniej kadencji Jacek Osuch, natomiast całe wydarzenie zostało wsparte finansowo ze środków województwa małopolskiego. Jak zwykle nieocenioną pomoc w organizację finałowej wieczornicy wnieśli nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zedermanie oraz rodzice uczniów. Sponsorzy: Zbigniew Stach, Mariusz Kordaszewski, Piekarnia Złoty Róg, Piekarnia EMK, Piekarnia „Ze Smakiem”, PSS Społem, Cukiernia Capri.

Z piątkowego wydarzenia przygotowaliśmy galerię zdjęć. Zapraszamy do oglądania!

Zdjęcia: Piotr Kubiczek
« 1 z 4 »

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze