Zgodnie z tradycją w dniu Święta Niepodległości w Hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu odbył się Otwarty Turniej Tenisa Stołowego, który od pięciu lat ma swojego imiennego patrona. Jest nim Henryk Swędzioł, legenda tej dyscypliny, który za życia wraz z małżonką zapisywali piękne karty w historii stołowej odmiany tenisa.

To właśnie ku pamięci znakomitego trenera i pedagoga coroczny turniej organizowany nieprzerwanie od 2007 roku stał się memoriałem. Patron turnieju do samego końca związany był z Powiatowym Zrzeszeniem Ludowych Zespołów Sportowych, a przede wszystkim z ULKTS Jaroszowiec, a więc z klubem, któremu razem z żoną Barbarą oddał całe swoje serce, sporo pieniędzy i mnóstwo zdrowia.

W tegorocznej edycji OTTS udział wzięło 274 zawodników, podzielonych na 18 kategorii wiekowych i płeć. Do zmagań dziecięcych przystąpiło 27 osób, w turnieju amatorów zobaczyliśmy 97 zawodników, jednak największe grono stanowili gracze licencjonowani. Na listach zgłoszeniowych znalazło się ich aż 150. Uczestnicy memoriału do Olkusza przyjechali z najróżniejszych zakątków południowej Polski, nie zabrakło też tenisistów z Czech.

Wśród kobiet triumfowały (od najmłodszych kategorii): Gabriela Kostuch, Emilia Borowiecka, Paulina Kobos, Monika Wilk, Emilia Bajer, Klaudia Mazur, Elżbieta Pieczarkowska oraz Joanna Piątek. W męskim gronie najlepiej zaprezentowali się natomiast: Jakub Turecki, Yevhenii Gnatyshen, Mariusz Wizental, Wojciech Waliczek, Grzegorz Bajer, Kacper Turecki, Bartłomiej Gala, Robert Świrk, Henryk Różalski i Jakub Glanowski.

Trzy najlepsze osoby w każdej kategorii otrzymały dyplomy, medale oraz nagrody rzeczowe. Nad sprawnym przebiegiem turnieju czuwała komisja sędziowska z KOZTS w składzie: Agnieszka Piotrowska, Józef Mierzwa oraz Andrzej Wieczorek.

Organizatorami turnieju i 5. Memoriału Henryka Swędzioła byli Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, Powiatowe Zrzeszenie LZS, Powiatowy Szkolny Związek Sportowy oraz Krakowski Okręgowy Związek Tenisa Stołowego. W przygotowanie i przeprowadzenie turnieju włączyli się zawodnicy i trenerzy LKS „Kłos” Olkusz. Sponsorem nagród w turnieju dla zawodników z licencjami była firma Modest z Łodzi.

Warto także wspomnieć, że w trakcie sportowej rywalizacji, w samo południe wszyscy uczestnicy turnieju odśpiewali hymn narodowy. Olkusz w ten sposób włączył się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do Hymnu”.

Kolejne emocje związane z niepodległościowym graniem w tenisa stołowego już za rok. Jak pokazują liczby, turniej nieustannie cieszy się dużym uznaniem w środowisku graczy w różnym wieku. I oby jak najdłużej!

Piotr Kubiczek Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze