kasa5

We wszystkich gminach powiatu olkuskiego uchwalono już stawki podatków od nieruchomości na przyszły rok. W każdym samorządzie opłaty pozostawiono na dotychczasowym poziomie. Tradycyjnie przedstawiamy wysokości czterech świadczeń: za budynki i grunty prywatne oraz przeznaczone pod działalność gospodarczą.

Maksymalne stawki podatków ustala minister finansów. Zgodnie z ministerialnym obwieszczeniem z 5 sierpnia opłaty dla przedsiębiorców na przyszły rok są niższe od tegorocznych. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej wynoszą: 22,86 zł za mkw. budynku (w 2015 roku 23,13 zł) oraz 0,89 zł za mkw. gruntu (0,90 zł). Opłaty za prywatne nieruchomości pozostawiono na dotychczasowym poziomie, czyli 0,75 zł za mkw. budynku i 0,47 zł za mkw. gruntu. Jakie podatki zapłacą mieszkańcy gmin powiatu olkuskiego?

BOLESŁAW
W 2016 roku będą obowiązywały takie same stawki, jak przez ostatnie trzy lata. 0,37 zł za mkw. budynku mieszkalnego oraz 0,24 zł za mkw. gruntu – to opłaty dla przeciętnego Kowalskiego. Przedsiębiorców dotyczą również niezmienione kwoty: 18,84 zł za mkw. budynku oraz 0,85 zł za mkw. gruntu.

BUKOWNO
Tutaj również stawki nie uległy zmianie. W 2016 roku mieszkańcy będą płacić 0,52 zł za 1 mkw. domu i 0,26 zł za 1 mkw. gruntu. Stawka podatku od nieruchomości przeznaczonych na działalność gospodarczą wynosi 0,83 zł/mkw. Podatek od gruntów gospodarczych pozostał na poziomie 19,75 zł.

KLUCZE
To kolejna gmina, w której nieruchomościowe opłaty pozostawiono na dotychczasowym poziomie. Mieszkańcy będą płacić 0,68 zł za mkw. budynku i 0,29 zł. Osoby prowadzące działalność gospodarczą uiszczą opłaty w wysokości 20,93 zł za mkw. budynku oraz 0,81 zł za mkw gruntu.

OLKUSZ
Mieszkańcy miasta i gminy nadal będą płacić 0,62 zł za 1 mkw. budynków mieszkalnych i 0,30 zł od gruntu. Przedsiębiorców obowiązują opłaty w wysokości 20,03 zł za 1 mkw. budynku i 0,75 zł za 1 mkw. gruntu.

TRZYCIĄŻ
Tutaj również radni nie zdecydowali się podnieść nieruchomościowych podatków. Mieszkaniec Trzyciąża zapłaci więc w gminnej kasie 0,33 zł za mkw. budynku oraz 0,20 zł za mkw. gruntu. Przedsiębiorców obowiązują stawki w wysokości odpowiednio 17,22 zł oraz 0,72 zł.

WOLBROM
Podatki od nieruchomości pozostawiono na ubiegłorocznym poziomie. 0,55 zł za mkw. budynku i 0,27 zł za mkw. gruntu – to opłaty dla właścicieli prywatnych nieruchomości. Przedsiębiorcy zapłacą 17,80 zł za mkw. budynku i 0,70 zł za mkw. gruntu.

W uchwałach dotyczących podatkowych stawek na przyszły rok znalazła się nowa opłata. To efekt wejścia w życie Ustawy o rewitalizacji (z dn. 9 października 2015 roku). Założono w niej podatek od „gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji (o którym mowa w ustawie z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji) i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego”. We czterech gminach powiatu olkuskiego stawka ta wynosi 3 zł za mkw. W Bolesławiu i Trzyciążu nową opłatę ustalono na poziomie 1 zł za mkw.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NIK w Wodociągach
NIK w Wodociągach
6 lat temu

by się przydał

Katarzyna23
Katarzyna23
6 lat temu

Czy ktoś może podać jak głosowali poszczególni rani przy tegorocznej taryfie na wodę?

XPO
XPO
6 lat temu

Cyba o wodzie nie przeczytamy, cenzura medialna nadal ma się dobrze. Zwykły obywatel nie może wiedzieć jak głosował radny z jego rejonu bo to jest tajne.

pol
pol
6 lat temu

Czy zamierzają państwo napisać coś o wodzie i ściekach?

Brak relacji z sesji jest zastanawiający.