policja

Mimo wielu apelów i kampanii społecznej oszustwa metodą „na wnuczka” i „na policjanta” nie słabną. Z początkiem grudnia małżeństwo z warszawskiego Bemowa przez swoją łatwowierność straciło ponad pół miliona złotych. W Olkuszu do tak dużych wyłudzeń jeszcze nie doszło, jednak kolejne osoby straciły znaczne sumy pieniędzy. Działanie oszustów jest coraz bardziej wyrachowane.

Pięciu mieszkańców naszego miasta zachowało czujność i dzięki temu 2 grudnia nie padli ofiarą oszustów. Niestety, w jedynym przypadku małżeństwo dało się nabrać nieznanym sprawcom, tracąc 45 tysięcy złotych.

Ofiarami przestępców padają zazwyczaj seniorzy, których osoba podająca się np. za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego nakłania do wypłacenia z kont bankowych pieniędzy pod pretekstem zorganizowanej akcji policyjnej, mającej na celu zatrzymanie oszustów. Podobnie wyglądało działanie złodziei w ostatnich dniach.

W środę 2 grudnia w pięciu mieszkaniach zadzwonił telefon. W każdym przypadku rozmówca podawał się za członka rodziny i prosił o pożyczkę w kwotach 50 – 70 tysięcy złotych. Po kilku minutach do tych samych osób dzwonił mężczyzna przedstawiający się jako funkcjonariusz CBŚ. Nakłaniał do współpracy z policją. Za każdym razem twierdził, że osoba wcześniej dzwoniąca jest oszustem, a on rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą. Instruował swoje ofiary co zrobić po pobraniu pieniędzy z konta.

Niestety jedna para dała się oszukać. Niczego nieświadomy mężczyzna zgodnie ze wskazówkami wypłacił ustaloną kwotę, pieniądze zostawiając w umówionym miejscu. Był to kontener na śmieci. Otrzymał jeszcze jeden telefon od rzekomego policjanta, że może już wrócić do domu. Dopiero po upływie godziny małżeństwo zorientowało się, że padło ofiarą przestępców. W jednej chwili stracili całe swoje oszczędności.

– Oszuści posuwają się nawet do tego, że informują starsze osoby, aby udając się do banku z zamiarem wypłaty pieniędzy, nie mówili kasjerom i obsłudze placówek bankowych, w jakim celu to robią. Przekonują je, że pracownicy banków również należą do grupy przestępczej i dlatego nie wolno ich o niczym informować – mówi nadkomisarz Agnieszka Fryben z KPP w Olkuszu.

W związku z notorycznie powtarzającymi się przypadkami oszustw, policja już nie pierwszy raz apeluje o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z nieznajomymi osobami. Jak pokazują kolejne przypadki, dorośli często zapominają o zasadzie ograniczonego zaufania wobec obcych ludzi. Zawodzi intuicja, brakuje też rozwagi.

– Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą kończyć się finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad – dodaje oficer prasowy olkuskiej komendy.

W przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:
– poinformować o takiej sytuacji Policję,
– poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
– nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
– potwierdzić informację u innych członków rodziny

Trzeba również pamiętać o tym, że we wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112. Jeśli już spotkamy się z domniemanym przestępcą, powinniśmy zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących jego wyglądu, zachowania oraz pojazdu jakim się porusza.

– Ponadto przypominamy, że żadne tego typu działania policji nie są organizowane przez telefon. Jeśli już, to funkcjonariusze przychodzą do konkretnej osoby. Mają wówczas obowiązek się wylegitymować. Więcej, mają pokazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet zanotowanie stopnia służbowego, jego imienia i nazwiska. Jeśli nadal osoba będzie miała wątpliwości, to może zadzwonić pod numer 997 i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nie korzystają również w takich sytuacjach ze środków pieniężnych obywateli – zaznacza nadkom. Agnieszka Fryben.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
17 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
RYŚ
RYŚ
6 lat temu

[quote name=”@”][quote name=”Józef Piłsudski”]”BIĆ KUR.Y i ZŁODZIEJI” odgapiłem ten komentarz z innej gazety.[/quote]
Aleś się k_wa wysilił 😀 Bardzo żeś się zmachał?[/quote]
”@”Ty JAKO MAŁPA NAJBARDZIEJ SIĘ C..O UCHACHAŁAŚ I NAMĘCZYŁAŚ h.. Ci w D..E i KAMIENI KUPE TY ”@” 😛 😛 😛 😛 😛 😛

@
@
6 lat temu

[quote name=”Józef Piłsudski”]”BIĆ KUR.Y i ZŁODZIEJI” odgapiłem ten komentarz z innej gazety.[/quote]
Aleś się k_wa wysilił 😀 Bardzo żeś się zmachał?

Józef Piłsudski
Józef Piłsudski
6 lat temu

”BIĆ KUR.Y i ZŁODZIEJI” odgapiłem ten komentarz z innej gazety.

Jan Szeląg
Jan Szeląg
6 lat temu

[quote name=”UMiG OLKUSZ”]DZIADKU!!,BABCIU!!! Z WAS SIĘ ŚMIEJĄ A PRZEGLĄDOWI OLKUSZA KTOŚ !! ”UKRADŁ CAŁY WYWIAD Z PANIĄ POSŁANKĄ -”KUKIZ’15”- AGNIESZKĄ ŚCIGAJ Z OPOKI Z KLUCZ.TO DOPIERO ŻENADA ! CYRK ! 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 :P[/quote]
No bo to jest firma propagandowa z bruku.JAK wiatr zawieje tak działają.

...
...
6 lat temu

W ostatnim okresie politycy ścierają się z prawnikami i może to zaowocować w coś nieprzewidzianego. Zresztą i jedni i drudzy są siebie warci. Cóż z tego, że istnieją jakieś tam przepisy prawa, jeśli ani jedni ani drudzy ich nie respektują. Obecnie politycy już jawnie a prawnicy od zawsze używali zawiłych manipulacji w ich stosowaniu, udając z minami mędrców, ekspertów prawnych w tych kamuflażach, żeby tylko „wyjść na swoje”. To było do przewidzenia że cały ten „porządek rzeczy” się rypnie bo nie ma innej drogi w takich sytuacjach, gdy kasa i interesy układów a nie pozytywna ideologia jest podmiotem strategicznym. I się rypnął mimo że od samej góry to zarazem u podstaw. Może być tak, że nie potrzeba będzie nam tu islamistów bo sami sobie wspólnie gardziołka pochlastamy.

P X T
P X T
6 lat temu

Właśnie wziąłem, postanowiłem ujawnić to na przestrzeni publicznej. Chyba, że masz inne pomysły i propozycje, ale warunek jest taki, żeby to było zgodne z aktualnym prawem.

pavv
pavv
6 lat temu

[quote name=”P X T”]Pan prokurator został zapoznany z całym przebiegiem tej brawurowej akcji…[/quote]

Jęczysz i jęczysz od miesięcy, a może byś wziął sprawy w swoje ręce!

UMiG OLKUSZ
UMiG OLKUSZ
6 lat temu

DZIADKU!!,BABCIU!!! Z WAS SIĘ ŚMIEJĄ A PRZEGLĄDOWI OLKUSZA KTOŚ !! ”UKRADŁ CAŁY WYWIAD Z PANIĄ POSŁANKĄ -”KUKIZ’15”- AGNIESZKĄ ŚCIGAJ Z OPOKI Z KLUCZ.TO DOPIERO ŻENADA ! CYRK ! 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛

...
...
6 lat temu

[quote name=”ŁYK”]Olleńka nie wypisuj takich głupot bo Cię zaraz namierzą i skarcą jak niegrzeczną dziewczynkę. …[/quote]
Mają jakiś tam pakiet do zastosowań „z automatu.” 🙂

ŁYK
ŁYK
6 lat temu

[quote name=”Olleńka”]Mysle ze teraz w proces wykrywania osobiscie zaangazuje sie sam ekspert z olkuskiej komendy. Przeciez w tego typu sprawach juz tylu sprawcow widziala i zatrzymala wiec ta sprawa nie powinna byc problemem. Zwlaszcza patrzac na wiezy z pokrzywdzonymi.
Na marginesie mowiac trzeba byc …. zeby dac sie zrobic na policjanta majac tak blisko w rodzinie wysokiego oficera policji do ktorego mozna zadzwonic i zapytac.[/quote]
Olleńka nie wypisuj takich głupot bo Cię zaraz namierzą i skarcą jak niegrzeczną dziewczynkę. A krzyczeć to ta Pani potrafi :):)
Czytając artykuł widać że było 6 przypadków w Olkuszu. 5 usiłowań i jedno dokonanie. Ciekawe czy tak intensywie szukają sprawców do tych pozostałych 5 spraw.

Norbi
Norbi
6 lat temu

Na policjanta na wnuczka na kominiarza ej tam. Mochery poukrywane w skarpetach maja pieniadze i jak frajerstwo oddaja obcym ludziom. Zenada.

wujek dobra rada
wujek dobra rada
6 lat temu

a może by tak urządzić prowokacje tak jak z tym pedofilem ? jakby jedną babcie z dziadkiem zamkli za dawanie łapówki policjntom to drudzy by się bali nawet rozmawiać z oszustami.

P X T
P X T
6 lat temu

Pan prokurator został zapoznany z całym przebiegiem tej brawurowej akcji i mimo, że na konfrontacji mówili co innego w szczegółach zasłaniając się w końcu „niepamięcią” umorzył całe to postępowanie i „z automatu” wszczął przeciwko mnie o naruszenie i zniewagę funkcjonariusza, które padło przed Sądem obu instancji, ponieważ pan prokurator się odwoływał w oparciu o kłamliwe zeznania funkcjonariuszy i wiem na 100% że był tego świadom.
Nie należy się dziwić że społeczeństwo mimo, że jest poszkodowane nie tylko przez złodziei i oszustów niechętnie współpracuje z policją, która ma ich przed nimi chronić. W internecie roi się od filmików i zarzutów ośmieszających policjantów.

P X T
P X T
6 lat temu

[quote name=”Pani Agnieszka”]Jeśli już, to funkcjonariusze przychodzą do konkretnej osoby. Mają wówczas obowiązek się wylegitymować. Więcej, mają pokazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet zanotowanie stopnia służbowego, jego imienia i nazwiska..[/quote]
A ja myślę że metoda na policjanta jest skuteczna dzięki samym policjantom. Pani rzecznik oficjalnie mówi co innego a policjanci zachowują się zupełnie inaczej i tym utrwalają w społeczeństwie a zwłaszcza w nieświadomych starszych dziadkach swój wizerunek jako „pan władza”, którego poleceń należy bezwarunkowo słuchać. Podam parę przykładów: 1. Na żądanie przedstawienia się policjant odparł, że on tu jest od legitymowania a nie ja i nie przedstawił się. 2. po użyciu środków przymusu mających na celu wyciągnięcie mi z kieszeni dokumentów omal mnie nie udusił i na pytanie co by było gdybym mu podczas tego zszedł na zawał serca (jestem starszy a on usiadł mi na plecach na wysokości klatki a twarz wcisnął w mrowisko utrudniając oddychanie) odparł: cyt: „O jednego ch…. by było mniej, a świat toczył by się dalej beze mnie”.
Po skajdankowaniu do tyłu wrzucili mnie do radiowozu i tam wytrzepał mi twarz chyba z mrówek i ziemi. Gdy w radiowozie nadal upominałem się o jego dane i legitymację odparł że zaraz wydrukuje mi je na drukarce.

pavv
pavv
6 lat temu

Od ponad 20 lat klepią o tym w radiu, telewizji, internecie i prasie, a dalej trafiają się naiwniaki!

Wisełka
Wisełka
6 lat temu

No i cała komenda postawiona na nogi.

Olleńka
Olleńka
6 lat temu

Mysle ze teraz w proces wykrywania osobiscie zaangazuje sie sam ekspert z olkuskiej komendy. Przeciez w tego typu sprawach juz tylu sprawcow widziala i zatrzymala wiec ta sprawa nie powinna byc problemem. Zwlaszcza patrzac na wiezy z pokrzywdzonymi.
Na marginesie mowiac trzeba byc …. zeby dac sie zrobic na policjanta majac tak blisko w rodzinie wysokiego oficera policji do ktorego mozna zadzwonic i zapytac.