po1

Happy endem może wkrótce skończyć się sprawa, która dzięki wielu zabiegom i staraniom władz samorządowych doczeka się optymistycznego rozwiązania. Już niedługo, dzięki pozyskanemu dofinansowaniu ze środków unijnych, nowe życie ma szanse rozpocząć budynek po byłej szkole rolniczej w Trzyciążu. Nieruchomość, która formalnie jest własnością Powiatu Olkuskiego, obecnie jest zarządzana przez Gminę Trzyciąż.

 szkoła rolnicza w trzyciążu

– Sprawa przywrócenia aktywności funkcjonalnej tego pięknego obiektu od wielu miesięcy była dla nas priorytetem. Kiedy Gmina Trzyciąż przejęła nieruchomość w zarząd na 20 lat od Powiatu Olkuskiego mieliśmy konkretną ofertę podmiotu zainteresowanego zagospodarowaniem jej na potrzeby domu pomocy społecznej. Podpisaliśmy nawet umowę dzierżawy z zainteresowanym inwestorem, który niestety ostatecznie się wycofał. Od tego czasu prowadziliśmy kolejne rozmowy z kilkoma podmiotami, zachęcając je do zagospodarowania nieruchomości. Ostatnio pojawiła się nowa szansa – w partnerstwie Gminy Trzyciąż, Stowarzyszenia Honestus oraz LGD Nad Białą Przemszą od stycznia 2019 r. w gminie Trzyciąż będzie realizowany projekt “Pogodni dojrzali w powiecie olkuskim”, dzięki któremu powstanie Centrum Aktywnego Seniora dla osób w podeszłym wieku – wyjaśnia wójt Roman Żelazny.

Projekt “Pogodni dojrzali w powiecie olkuskim” będzie skierowany do rodzin, które potrzebują wsparcia w zakresie opieki nad starszymi, niesamodzielnymi osobami z terenu gminy Trzyciąż i powiatu olkuskiego. Dzięki uzyskanemu przez Stowarzyszenie Honestus dofinansowaniu ze środków unijnych w wysokości 3 791 151,87 zł (wartość całego projektu opiewa na kwotę 4 091 151,87 zł) w malowniczo położonym obiekcie po byłej szkole w Trzyciążu powstanie dzienny ośrodek opieki dla osób niesamodzielnych, w którym zakwalifikowane osoby będą mogły skorzystać z usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych oraz zajęć aktywizująco – usprawniających. Pomoże to odciążyć trochę  w codziennym trudzie członków rodzin podopiecznych, którzy dostaną wsparcie w postaci wykwalifikowanych usług wspomagających.

W założeniach wstępnych projekt ma wspierać osoby, które ze względu na podeszły wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub pomocy, w związku z brakiem możliwości samodzielnego wykonywania podstawowych czynności dnia codziennego. Ma także wspomagać ich opiekunów faktycznych. Placówka będzie oferować opiekę w ciągu dnia. Plan przewiduje, że w czasie pobytu w Centrum podopieczni będą mieli zapewnione posiłki, a także fachową pomoc w zakresie rehabilitacji, zajęcia kulturalno-oświatowe, grupową i indywidualną terapię zajęciową dla podtrzymywania kondycji psychofizycznej, psychoterapię, a przede wszystkim tak istotną dla przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu możliwość wspólnego spędzania czasu z innymi ludźmi o podobnych problemach. Według przyjętych w projekcie zasad, zajęcia dla uczestników będą odbywać się pod opieką fachowców, w tym terapeutów zajęciowych i fizykoterapeutów. W zależności od kondycji fizycznej i psychicznej, osoby korzystające ze wsparcia będą mogły uczestniczyć w odpowiednich zajęciach, zapewniających im utrzymanie optymalnego stanu psychofizycznego, podtrzymania samodzielności i aktywności. W ten sposób dostaną szansę skutecznego przeciwdziałania pogłębianiu się dysfunkcji związanych z procesem starzenia się czy występowaniem niepełnosprawności. Projekt przewiduje także udzielanie wsparcia dla rodzin czy opiekunów faktycznych podopiecznych poprzez poradnictwo, informowanie, a nawet wsparcie psychologiczne.

Pozyskane dofinansowanie gwarantuje realizację projektu  “Pogodni dojrzali w powiecie olkuskim” w okresie od 1 stycznia 2019 do 31 sierpnia 2022 roku.

7
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
7 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Pani BNiewiedzącyErnestBorysOlkRafcio Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pani B
Pani B

Był „pom” i po „pomie”

Niewiedzący
Niewiedzący

Mam pytanie: czy ktoś mi napisze co z tego mają te Stowarzyszenia? Interesuje mnie z czego są finansowane i w jakiej kwocie.

Ernest
Ernest

Pan wójt Trzyciąża pokazał swoje zalety organizacyjne chociażby na święcie ziemniaka w ostatnią niedzielę. Więcej stoisk z piwem aniżeli tych, które reklamowałyby ten region. Ewenementem była jednak oszczędność w zamówionych TOI-TOI.Na całą tą imprezę zamówionych było ich 2 -słownie dwie sztuki. Wystarczy powiedzieć, że kolejka do nich była większa aniżeli do stoisk gospodyń wiejskich, gdzie za byle co do zjedzenia, płacono całkiem nie male kwoty. Potrzeby fizjologiczne były załatwiane w pobliskich chaszczach. Może to jednak był punkt tego świątecznego programu, bo jak wieś, to i po wiejsku należało podejść do tego problemu. Brawo P wójcie! Nic się nie stało, bo… Czytaj więcej »

BorysOlk
BorysOlk

Nagle przed wyborami wszystko znajduje swoje miejsce, rodza sie pomysly ktorych nie udalo sie wymyslic przez lata rzadow. Klamstwo i obluda na dobre zapanowaly w gminie Trzyciaz, ludzi mami sie malymi rzeczami uwarzajac ich za ciemnogrod ktory przed wyborami dostanie kawalek drogi, jakas impreze i dalej bedzie glosowac na radnych bez kompetencji.

Rafcio
Rafcio

No i to się nazywa postęp! Dla naszej gminy ważne jest, że obiekt będzie wykorzystany:) Bez względu na to czy Pani na zdjęciu nazywa się tak czy inaczej! Brawo Gmina Trzyciąż!

plewnik
plewnik

[quote name=”Karol”]Ta Pani pierwsza z prawej to córka radnego z Klucze Tomasza H. Robota LGD Nad Białą Przemszą załatwiona przez tatusia ładnych parę lat temu. Obecnie specjalistka ds. administracyjno- finansowych w LGD Nad Białą Przemszą a dyrektorem jest Barbara N…………… – M………….. Uwaga!: Prezesem Stowarzyszenia Honestus jest Ta Pani pierwsza z prawej a V-ce Prezesa jest Barbara N…………… – M…………. Ta Pani jest jeszcze wspólnikiem i członkiem rady nadzorczej Pro-Diesel Sp. z o.o. Taki mały powiat a ile układów i układzików.[/quote]

Hahh nic nowego, puzlem w tej ukladance jest Malgorzata Węgrzyn ??? Kim jest ta pani dla dyrechtor Barbary?

Karol
Karol

Ta Pani pierwsza z prawej to córka radnego z Klucze Tomasza H. Robota LGD Nad Białą Przemszą załatwiona przez tatusia ładnych parę lat temu. Obecnie specjalistka ds. administracyjno- finansowych w LGD Nad Białą Przemszą a dyrektorem jest Barbara N…………… – M………….. Uwaga!: Prezesem Stowarzyszenia Honestus jest Ta Pani pierwsza z prawej a V-ce Prezesa jest Barbara N…………… – M…………. Ta Pani jest jeszcze wspólnikiem i członkiem rady nadzorczej Pro-Diesel Sp. z o.o. Taki mały powiat a ile układów i układzików.