pytajnik

Wkrótce zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy dotyczące jazdy rowerem. Co ważne, w przepisach umieszczono niektóre rozwiązania, funkcjonujące od dawna w codziennym życiu rowerzysty. Nowelizacja została już podpisana przez prezydenta.

Oto najważniejsze zmiany w przepisach:

– zdefiniowano pas rowerowy. To  wydzielona przestrzeń na jezdni, która ma takie samo znaczenie jak droga dla rowerzystów. Jeśli na jezdni jest wydzielony taki pas, rowerzysta nie może jechać wzdłuż niego chodnikiem lub po części jezdni przeznaczonej dla samochodów.

– określono definicję roweru i wózka rowerowego. Za rower uznano pojazd  o szerokości do 90 cm, dotyczy to również rowerów elektrycznych (do tej pory uznawano je za motocykle). Oznacza to, że kierujący rowerami wielośladowymi o szerokości do 90 cm (trzykołowymi, rikszą czy rowerami z dwukołową przyczepką) mogą już jeździć po drogach rowerowych. Wózek rowerowy to pojazd o szerokości powyżej 90 cm. Kierujący nim nie mogą poruszać się po drogach rowerowych.

– wzorem krajów zachodnich wprowadzono śluzę rowerową, czyli część pasa ruchu pomiędzy skrzyżowaniem a linią zatrzymywania się dla samochodów. Rowerzyści mogą minąć samochody stojące na czerwonym świetle i ustawić się przed autami, dla których linia zatrzymania się jest wyznaczona kilka metrów wcześniej. Kierowcy jednośladów są dzięki temu lepiej widoczni.

– rowerzyści będą mogli  jeździć środkiem pasa na skrzyżowaniu i rondzie, a nie tylko jak dotąd skrajną prawą stroną pasa.

– dopuszczalne będzie wyprzedzanie przez rowerzystów wolno jadących aut (lub stojących w korku) z prawej strony, oczywiście przy zachowaniu ostrożności.  Zniesiono również nakaz zatrzymania się rowerem, gdy kierowca samochodu ma problem z jego wyprzedzeniem.

– gdy droga dla rowerów przecina jezdnię rowerzysta będzie miał pierwszeństwo przed skręcającym z głównej drogi samochodem.

– rowerzyści będą mogli jechać obok siebie, ale tak, by  nie utrudniać ruchu innym pojazdom.  W przypadku złej pogody lub jazdy rowerem z dzieckiem do 10 lat rowerzysta może jechać chodnikiem. Przepis ten będzie dotyczył tylko tych dróg, po których można jechać z prędkością powyżej 50 km/h. Na chodniku w każdym przypadku pierwszeństwo ma pieszy.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
bolek
bolek
10 lat temu

Ale mi też nowości! O ile się nie mylę to niedawno przepisy dotyczące rowerzystów znów się zmieniły. Po co trzymacie rubrykę która jest nieaktualna? Czyżby w okresie od 2011 do dzisiaj nic się w przepisach drogowych nie pojawiło godnego uwagi redakcji? Halo! Pobudka!!!!

esiu
esiu
10 lat temu

o ile sie nie myle to od 9 pazdziernika 2012 albo zostal podpisany papier o wprowadzeniu norm 😛 to juz weszlo w zycie