Zakład Gospodarki Komunalnej „Bolesław” Sp. z o.o. w Bolesławiu zakończył budowę instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych w Gminie Bolesław, dofinansowaną ze środków unijnych. W związku z tym, w środę, 16 września b.r., na terenie wysypiska śmieci w Bolesławiu odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnej sortowni śmieci.
Przypomnijmy, że w lutym 2014 roku przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisali w Staropolskim Dworku w Krzykawie umowę z Zakładem Gospodarki Komunalnej „Bolesław” Sp. z o.o., w której 100% udziałów ma gmina Bolesław. Umowa dotyczyła budowy nowoczesnej instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych.
Podstawowym celem inwestycji jest rozbudowa oraz unowocześnienie infrastruktury ochrony środowiska oraz zwiększenie atrakcyjności regionu, pod względem zarówno inwestycyjnym, jak i turystycznym. Ponadto inwestycja ta ma także aspekt społeczny. Modernizacja wysypiska ma wpływ na rynek pracy w bezpośrednim otoczeniu realizowanego przedsięwzięcia. Jego realizacja spowoduje utworzenie 20 nowych, pełnoetatowych miejsc pracy na stanowiskach robotniczych, z czego co najmniej 10 stanowić będą miejsca pracy dla kobiet.
Zakład Gospodarki Komunalnej „Bolesław” Sp. z o.o. obsługuje obecnie gminy Bolesław, Olkusz, Klucze, Wolbrom, Trzyciąż, Sułoszowa, Skała, Alwernia i Bukowno. Docelowo instalacja służyć ma mieszkańcom województwa małopolskiego w Regionie Zachodnim, między innymi mieszkańcom powiatu olkuskiego, miechowskiego i powiatu ziemskiego krakowskiego i miasta Kraków. Ilość mieszkańców, którym instalacja będzie służyć szacuje się na około 180 tys.
Na nową sortownię został zagospodarowany obszar 1 hektara, na którym powstała hala o wymiarach 80 x 30 x 9,5 metra. Zrealizowana w ramach projektu instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych obejmuje: halę procesową, kompostownię oraz infrastrukturę towarzyszącą, czyli place manewrowe i magazynowe, drogi, zasilanie elektroenergetyczne ze stacją trafo, myjnię samochodową do mycia podwozi i kół pojazdów opuszczających teren instalacji, a także wagę samochodową.
Szacuje się, że bolesławskie wysypisko będzie działało jeszcze przynajmniej przez 25 lat. Rocznie trafia tam około 41 tysięcy ton odpadów niesegregowanych. Do tej pory poziom odzysku z odpadów komunalnych wynosił niespełna 30%. Po modernizacji współczynnik ten ma wzrosnąć do ponad 40%.
Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł 28 638 146,27 zł. Kwota dofinansowania ze środków Unii Europejskiej wyniosła 16 266 169,84 zł, co stanowi około 69,49% kosztów inwestycji. Pozostała cześć środków finansowych niezbędnych do zrealizowania przedsięwzięcia pochodziła ze środków własnych Spółki.
28 września 2015. Tony śmieci gniją w Sławkowie.
„Smród jest taki, że czasami nie da się wyjść z domu”- Był straszny smród, czasami to nie szło z domu wyjść – relacjonuje Klaudia Górska-Staroń, mieszkająca w Sławkowie w pobliżu miejscowego wysypiska. Inspektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Sławkowie Maksym Pięta przyznaje, że nie jest wykluczone, że oprócz odpadów komunalnych czy plastikowych na wysypisku mogą znajdować się także produkty pochodzenia medycznego. Jak dodaje Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa, śmieci to nie tylko uciążliwość dla osób mieszkających w pobliżu wysypiska, ale również poważne zagrożenie ekologiczne.
To wysypisko to nic,dowiedziałem się od jednego chłopa co pracuje w urzędzie że na terenie powiatu olkuskiego pewna firma XXX chce postawić zakład utylizacji padłych zwierząt wraz ze spalarnią,najprawdopodobniej koło wysypiska w Bolesławiu ma powstać.
„Pożar wybuchł nocą 19 września 2015. Na miejscu jest 10 jednostek straży pożarnej. Gaszenie może zająć całą dobę, a dogaszanie nawet kilka dni. Płonie wysypisko śmieci, z którego wypełzają karaluchy atakujące Dąbrówkę Wielkopolską.”
23 Sierpnia 2015
Pożar wysypiska śmieci. „Takiego dymu nie widziałem od lat”
Trzynaście zastępów straży pożarnej walczyło z pożarem wysypiska śmieci w Ostrołęce (woj. mazowieckie).
Czwartek, 27 sierpnia
9 strażackich zastępów walczy z pożarem wysypiska w Uniszkach koło Mławy. Pali się około 800 metrów kwadratowych odpadków i śmieci.
Studzianki. Pożar wysypiska śmieci. Ogień gasi 14 zastępów straży pożarnej 17 kwietnia 2015
Czy takie rozwojowe wysypisko śmieci to sukces czy obciach dla regionu i mieszkańców ?