eden4

W Laskach przy ul. Błędowskiej 13A działa nowoczesny ośrodek zapewniający kompleksową opiekę osobom starszym. Do tej pory w ramach projektu „Senior z Pasją” prowadzona była tam opieka dzienna i aktywizacja osób niesamodzielnych dla 40 seniorów. Placówka ukierunkowana jest również na opiekę całodobową.

Sam obiekt robi wrażenie, tym bardziej, że jeszcze niedawno to miejsce straszyło. Przez lata niedokończony budynek niszczał, ale w końcu znalazły się osoby z pomysłem na zagospodarowanie terenu w bezpośrednim sąsiedztwie zespołu Przedszkolno-Szkolnego, które podjęły się trudu zbudowania bezpiecznej przystani dla osób w podeszłym wieku. Właścicielka obiektu Urszula Majocha stworzyła placówkę na miarę XXI wieku. Nowoczesny wystrój, wyposażenie oraz nieszablonowe rozwiązania techniczne – tym obecnie kusi Ośrodek Eden.

eden3

Dotychczas w ośrodku realizowano jedynie projekt „Senior z Pasją”, którego celem jest zwiększenie dostępności usług społecznych na terenie gmin Bolesław, Bukowno i Olkusz, poprzez utworzenie dziennego ośrodka opieki dla osób niesamodzielnych. 40 seniorów powyżej 60. roku życia od października ubiegłego roku ma zapewnioną 8-godzinną opiekę w ciągu dnia, w tym posiłki, rehabilitację, zajęcia kulturalnooświatowe, terapię zajęciową grupową i indywidualną dla podtrzymania kondycji psychofizycznej, psychoterapię i wspólne spędzanie wolnego czasu. Wszystkie zajęcia odbywają się pod nadzorem doświadczonych specjalistów – pracowników socjalnych, terapeutów zajęciowych i fizjoterapeutów. – Ponadto osoby przebywające w placówce otrzymują wsparcie zapewniające utrzymanie optymalnego stanu psychofizycznego, podtrzymania samodzielności i aktywności w celu przeciwdziała pogłębiania się dysfunkcji związanych z procesem starzenia się lub niepełnosprawnością – zaznacza Dagmara Sowińska, kierownik ośrodka Eden w Laskach.

Zgodnie z założeniami projektu współfinansowanego ze środków europejskich, wsparcie otrzymują nie tylko seniorzy, ale także ich rodziny na zasadzie szkoleń i poradnictwa. Działania te mają charakter indywidualny. Polegają na współpracy z rodziną w zakresie rozwiązywania problemów podopiecznych. – Opiekunowie faktyczni naszych beneficjentów są objęci działaniami mającymi na celu ich aktywizację społeczno-zawodową. Do dyspozycji uczestników projektu jest również doradca zawodowy – dodaje kierownik obiektu.

Od nowego roku Ośrodek Eden oficjalnie zapoczątkował również swoją komercyjną działalność związaną z kompleksową opieką całodobową. W obiekcie pod tego typu działalność wyznaczono 36 miejsc. Właśnie ruszył nabór.

eden1

O walorach Edenu, jego nowoczesności i położeniu mówili w trakcie symbolicznego otwarcia ośrodka całodobowego zaproszeni goście. Wśród nich nie zabrakło Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Wojciecha Kozaka, przedstawicieli samorządu, zaprzyjaźnionych instytucji i środowisk. – Gratuluję Wam odwagi i pracy włożonej w ten obiekt. Zawsze gdy o nim mówię, zaznaczam że dla mnie jest to „Ameryka”. Jestem dumny, że na terenie naszej gminy mamy takich ludzi i taką placówkę – mówił wójt Krzysztof Dudziński. W podobnym tonie wypowiadał się wicemarszałek. – Seniorzy najczęściej nie myślą o tym co będzie za kilka lat. Oni z racji swojego wieku myślą o tym co będzie jutro. A o ich jutro w takim obiekcie jak Wasz jestem spokojny.

eden13

eden15

eden14

eden2

eden5

eden7

eden8

eden9

eden10

eden11

eden12

eden6

4.7 3 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mądrze
mądrze
6 lat temu

a jaka jest odpłatność dla seniora całodobowo ,czy jest coś refundowane przez państwo,bo jak się ma tysiąc emerytury to niewystarczy ,prosze o odpowiedż