Gmina Trzyciąż

Ochotnicza Straż Pożarna ze Ściborzyc doczekała się nowego średniego wozu ratowniczo-gaśniczego. Samochód zastąpi mocno wysłużony wóz bojowo gaśniczy marki Steyr 791 z roku 1981, wyprodukowany i eksploatowany początkowo w Austrii, a strażakom ze Ściborzyc służący od roku 2011. Jednostka, w której służy 26 druhów ochotników, jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Zakup nowego wozu strażackiego dla jednostki w Ściborzycach, złożonego na podwoziu marki Renault D16, ze zbiornikami o pojemności 3 tys. litrów wody oraz 300 l. na pianę, z wyciągarką oraz masztem oświetleniowym, był możliwy dzięki wielu staraniom i zabiegom o środki finansowe. Jak informują druhowie, na kwotę potrzebną do zakupu pojazdu, czyli w sumie 799 254 000 zł złożyły się: dotacja na przeciwdziałanie i usuwanie klęsk żywiołowych z tzw. covidowej rezerwy Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w wys. 350 tys. zł, 200 tys. zł od firm ubezpieczeniowych,  190 tys. zł przyznane przez samorząd Gminy Trzyciąż z gminnego budżetu, 40 tys. z dotacji Sejmiku Województwa Małopolskiego, 3 tys. zł z funduszu wspierania OSP dysponowanego przez Powiat Olkuski, uzupełnione przez kwotę 16 254 zł wkładu własnego jednostki.

– Inicjatywa związana z zastąpieniem bardzo zadbanego przez strażaków, ale jednak starego, od lat służącego OSP w Ściborzycach wozu na bardziej nowoczesny i funkcjonalny została podjęta podczas walnego zebrania jednostki w roku 2018. Dziś to marzenie, dzięki przychylności Zarządu Województwa Małopolskiego, a szczególnie wicemarszałka Łukasza Smółki, któremu sprawy OSP zawsze leżały na sercu, spełnia się w formie, o jakiej mało kto z nas mógł marzyć. Wtedy myślano raczej o zakupie kolejnego używanego średniego wozu ratowniczo-gaśniczego, a udało się pozyskać zupełnie nowy samochód, który zaspokaja potrzeby lokalnego ratownictwa i spełnia aktualne wymogi – informuje wójt Roman Żelazny.

Pełne spontanicznej radości powitanie nowego nabytku odbyło się w asyście nie tylko strażaków i sympatyków ściborzańskiej OSP, ale także licznie przybyłych mieszkańców sołectwa Ściborzyce i okolicznych miejscowości, którzy zawsze mogą liczyć na pomoc swoich ochotników.

zdj. OSP Ściborzyce

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments