Powiat
– Jak na koronawirusa mają się zaszczepić osoby schorowane, przykute do domowego łóżka? -Z takim problemem zwróciła się do nas niedawno jedna z Czytelniczek. Odpowiedź na to pytanie uzyskaliśmy w miniony piątek. Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił, że w tego typu przypadkach można skorzystać z wyjazdowych punktów szczepień. W naszym województwie funkcjonować ma 11 takich jednostek.
W Polsce trwają aktualnie szczepienia populacyjne przeciwko COVID-19. W pierwszej kolejności są nimi objęci seniorzy powyżej 70 roku życia, obsługiwani przez punkty szczepień zlokalizowane w placówkach Podstawowej Opieki Medycznej. W szpitalach węzłowych nadal szczepieni są medycy, a od niedawna także nauczyciele, którzy wyrazili taką chęć. Tak przynajmniej brzmią oficjalne rządowe komunikaty. Większość placówek boryka się bowiem z brakami w zaopatrzeniu w szczepionki, spowodowanymi zmniejszonymi dostawami preparatu do naszego kraju.
W ubiegłym tygodniu do naszej redakcji zgłosiła się Czytelniczka, która ma obłożnie chorą matkę. Chciała wiedzieć, jak wygląda kwestia podawania preparatu osobom, które nie są w stanie dotrzeć do punktu szczepień, nawet z pomocą organizowanego przez gminy transportu. Odpowiedź na to pytanie dotarła do nas w miniony piątek, wraz z komunikatem wydanym przez małopolski oddział NFZ i Urząd Wojewódzki w Krakowie. Jak informują przedstawiciele tych jednostek, do takich pacjentów mają jeździć wyjazdowe punkty szczepień.
Punkty wyjazdowe mają za zadanie uzupełnić sieć punktów populacyjnych, posiadających zespoły mobilne, gotowe do szczepienia pacjentów w miejscu zamieszkania. Aby skorzystać z takiej formy, trzeba zadzwonić do swojej poradni podstawowej opieki zdrowotnej. – Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych – tłumaczą przedstawiciele NFZ. Kontakt z POZ jest jedyną dostępną formą zgłoszenia się na tego typu świadczenie. Nie ma bowiem możliwości rejestracji na wizytę wyjazdową poprzez przez Internet lub infolinię 989.
Warto pamiętać, że taka forma pomocy zarezerwowana jest wyłącznie dla osób obłożnie chorych. Osoby z niepełnosprawnościami utrudniającymi poruszanie się lub wykluczone komunikacyjnie mogą skorzystać z dowozu do punktów szczepień, organizowanego przez samorządy. Działania związane z przewozem takich osób przez jednostki ochotniczych straży pożarnych koordynuje Państwowa Straż Pożarna.
– Strażacy i druhowie z powiatu olkuskiego od dnia 19 stycznia 2021 roku pomagają w dotarciu do punktów szczepień osobom, które nie mogą tam dojechać we własnym zakresie. Transport przebiega z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Akcja prowadzona jest we współpracy z samorządami gminnymi i punktami szczepień, które zgłaszają ewentualne potrzeby transportu – informują przedstawiciele Komendy PSP w Olkuszu. Ze statystyk Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wynika, że do dnia 18 lutego bieżącego roku, w naszym powiecie z tej możliwości skorzystało 19 osób.
Szczegółowe informacje na temat samorządowego transportu można uzyskać, kontaktując się z infoliniami uruchomionymi przez poszczególne gminy lub infolinią Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – pod numerem 516 240 695 (czynna w dni robocze, w godz. 8-15).