obwodnica1

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, w połowie 2014 roku część wschodniej obwodnicy Olkusza będzie gotowa. Radni Małopolskiego Sejmiku Wojewódzkiego zgodzili się na dofinansowanie tego zadania, które zostało wpisane do Wykazu Przedsięwzięć Wieloletnich.

Cała obwodnica liczy około 7,5 km. Będzie ona łączyć drogi wojewódzkie nr 791 w kierunku Chrzanowa z 783 w kierunku Wolbromia, z pominięciem centrum Olkusza, co znacznie zmniejszy ruch w samym mieście. Marszałek Marek Sowa na konferencji prasowej w Olkuszu poinformował, że realizacja inwestycji jest pewna, a władze województwa stawiają na rozwój infrastruktury drogowej. – Rozwój infrastruktury to krok do przodu. Dlatego też z samorządami Małopolski Zachodniej podpisaliśmy porozumienie dotyczące budowy nowych dróg o zasięgu regionalnym bądź krajowym. Dotyczy to również odcinka drogi krajowej 94 od Olkusza do Krakowa i olkuskiej obwodnicy. Chcemy zbudować drogę północ – południe. „Krajówka” połączy się z autostradą A4 przez węzeł w Chrzanowie, dalej prowadząc w kierunku Oświęcimia i Kęt, gdzie połączy się z drogą beskidzką. Da to nowe możliwości rozwoju regionu. Te drogowe akcenty były zgłaszane przez parlamentarzystów i samorządowców. Poza tym dysponujemy najlepszym fachowcem w zakresie budowy dróg, dyrektorem ZDW Kraków, Grzegorzem Stechem – mówił marszałek Sowa.

Olkuska obwodnica w marcu tego roku została wykreślona z Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych MRPO na lata 2007 – 13. Nikt tego nie konsultował z władzami miasta. Kilka dni później okazało się, że budowa obwodnicy jest jedynie przesunięta w czasie. – Obwodnica budziła duże emocje. Od ponad dwóch lat we współpracy z gminą Olkusz i starostwem powiatowym przygotowywaliśmy projekt. Mieliśmy duże problemy uzyskaniem decyzji środowiskowej. Teraz już ją mamy – tłumaczył Marek Sowa.

Inwestycję podzielono na dwa etapy. Prace rozpoczną się od drugiej części zaprojektowanej obwodnicy, czyli od skrzyżowania z „krajówką” na wysokości ul. Zagaje do drogi w kierunku Wolbromia, z którą połączy się już za przejazdem kolejowym w Rabsztynie. Tutaj pojawi się rondo, które połączy budowaną drogę z tą na Troks i do Rabsztyna. Według wyliczeń, ten etap ma kosztować około 24,5 mln złotych. Do tego dochodzi koszt wykupu działek, około 13,5 mln złotych. Władze województwa dofinansują przedsięwzięcie kwotą 26 mln złotych. Być może część inwestycji uda się sfinansować z unijnych dotacji. Harmonogram prac zakłada, że do połowy października zostanie ogłoszony przetarg na sprawowanie nadzoru nad wykonaniem dokumentacji projektowej i wykonanie robót. Do końca tego miesiąca zostaną wykonane projekty wykonawcze, a do końca listopada będzie złożony wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Wyłonienie wykonawcy i podpisanie umowy powinno zakończyć się do 20 grudnia. Planowany termin rozpoczęcia robót to maj przyszłego roku, a zakończenia – czerwiec 2014 roku. W kolejnym miesiącu powinno być już pozwolenie na użytkowanie inwestycji.

Zadowolenia z takiego rozwiązania nie ukrywają władze miasta. – Cieszę się z tych zapowiedzi, ale będę się cieszył jeszcze bardziej, gdy inwestycja zostanie zrealizowana. Najważniejsze, że uda się uwolnić tereny przemysłowe leżące wzdłuż obwodnicy. Chciałbym, abyśmy za dwa lata spotkali się i przejechali tą drogą – mówił burmistrz Dariusz Rzepka.

Realizacja pierwszego etapu inwestycji, zgodnie z zapowiedziami marszałka, ma rozpocząć się najpóźniej w 2014 roku. Ta część przedsięwzięcia zakłada przebieg drogi od skrzyżowania z drogą wojewódzką 783 równolegle do ul. Kochanowskiego na osiedlu Młodych. Z południowej strony ominie osiedle Pakuska, a następnie połączy się z trasą nr 94 na wysokości ul. Zagaje. Koszt tego zadania oszacowano na około 28 mln złotych. Wykup działek to około 9,5 mln złotych.

24
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
24 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
9 Autorzy komentarzy
MATRIXWiedzącyOranGooThanKrzychuczub Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
AdamZielnik
AdamZielnik

[quote name=”MATRIX”] OranGoo Than[/b] nikomu nie zarzuca, że Szpital zosta przeksztacony bezprawnie. .[/quote] No to po co ktoś ściąga tu NIK, skoro NIK w tej sprawie może badać jedynie legalność, a nie celowość, co zresztą zaznaczyl sam ten ktoś na tym forum powoując się na pismo z NIK-u. Bydlinka – skoro jest tak źle wykonana to czemu tirowcy wybierają ją, a nie 783? Szkoly in fine – zapewniam Cię, że to drugie. Na koniec – widzę, że w tym temacie nam nie po drodze, więc kończę i bez odbioru, gdyż jak zauważyem w innych zagadnieniach poglądy mamy zbieżne, więc nie… Czytaj więcej »

MATRIX
MATRIX

Po trzecie, primo, nieleganckie w części dotyczącej likwidacji szkól jest użycie zwrotu „kudlate popychadlo” w stosunku do jednej z osób. Natomiast, z tego co mnie pamięć nie myli, Pani Kandydatka wyrazila sprzeciw przeciwko [b]takiej[/b] formie „reorganizacji” szkól. Dalej tematu nie mam zamiaru rozwijać, gdyż bylaby to czysta konfabulacja co sie moglo hipotetycznie wydarzyć pomiędzy Pania Kandydatką, a Panem poetycko nazwanym przez [b]OranGoo Than[/b]’a. Natomiast publiczna deklaracja w ustach Pani Kandydatki, a raczej na portalu spolecznościowym zwanym przez [b]Adama[/b] „fejsem” tego typu rzeczy, to tak trochę myszką „trąci”. Wnioski są dwa; albo Pani Kandydatka prowadzi, pozostając w retoryce tego forum, wyborcze… Czytaj więcej »

MATRIX
MATRIX

Dwa dni wymyślania i co mamy? ….. Ano odnoszę wrażenie, że wlaśnie „bicie piany”.
Po pierwsze, primo [b]OranGoo Than[/b] nikomu nie zarzuca, że Szpital zosta przeksztacony bezprawnie. Padl zarzut jedynie osobistego zaangażowania w temat.
Po drugie, primo, pisanie o tym, że droga zwana „Bydlinką” jest świetnie wykonaną robotą i poruszając się nią ma się odczucie „plynięcia” jest subiektywnym odczuciem autora takiej opinii. Drogę, która po okresie mniejszym niż rok nosi wyraźne ślady ingerencji w jej powierzchnię czynnika ludzkiego w pomarańczowej kamizelce trudno nazwać porządnie wykonaną. Jak widać, za ulotką Pani Kandydatki, nie zawsze zastosowanie pilotażu w drogownictwie przynosi oczekiwanie efekty.

AdamZielnik
AdamZielnik

CD. Szpital. Albo nie ma czego zaskarżać ,albo komuś to nie na rękę” tylko kto to ? Ktoś kto robi kampanię na szpitalnej pianie i bez niej po prostu nie istnieje

AdamZielnik
AdamZielnik

[quote name=”qwerty”]Z tymi szkołami to się trochę pan zapędziłeś ! Praca rodziców, nauczycieli i ludzi związanych z tymi szkołami jest nieoceniona. I to głównie ich zasługa. Proszę już jej tak nie gloryfikować. Żeby nie było, nic nie mam przeciwko Lidii Gądek, ale trochę lodu pod czapkę też by się przydało… .Czytać ze zrozumieniem ” Radni opozycji, nauczyciele i rodzice, którzy się nie zgadzali z likwidacją, podjęli prawem przewidziane kroki celem wzruszenia tychże uchwał i władza się wycofała rakiem z tego pomysłu.”Przecież już pisalem, że Bożenie, Indze, Ance, Kaziowi, Albertowi za tytaniczną, wymagającą OLBRZYMIEJ odwagi cywilnej pracę należaloby postawić pomik. Potrząsnęli… Czytaj więcej »

qwerty
qwerty

Z tymi szkołami to się trochę pan zapędziłeś ! Praca rodziców, nauczycieli i ludzi związanych z tymi szkołami jest nieoceniona. I to głównie ich zasługa. Proszę już jej tak nie gloryfikować. Żeby nie było, nic nie mam przeciwko Lidii Gądek, ale trochę lodu pod czapkę też by się przydało… .

[quote name=”AdamZielnik”]3. Szkoły. [/quote]

AdamZielnik
AdamZielnik

Zaryzykuję stwierdzenie, że gdyby nie ona, to różnie by z tymi szkołami mogło być. Więc nie rób człowieku sztucznego tłoku bo „wiedzą sąsiedzi na czym kto siedzi”.

AdamZielnik
AdamZielnik

3. Szkoły. No to jest już majstersztyk głupoty i lenistwa. Nawet się komuś nie chciało sprawdzić jej profilu na fejsie, gdzie w ubiegły piątek umieściła wyraźną i jednoznaczną deklarację odnośnie szkół, gdzie kategorycznie opowiedziała się przeciwko jakimkolwiek próbom ich likwidacji. Nie jest radną Rady Miejskiej w Wolbromiu i nie ma wpływu na decyzje podejmowane przez dorosłych ludzi. Jeżeli ktoś chciał wziąć udział w pracach komisji to wziął. Co ktoś myśli, że radni przybiegają do niej i się pytają co im wolno, a co nie? No bez jaj. Poza tym za szkoły odpowiada Burmistrz i to ostatecznie od niego będzie zależał… Czytaj więcej »

AdamZielnik
AdamZielnik

Radni opozycji, nauczyciele i rodzice, którzy się nie zgadzali z likwidacją, podjęli prawem przewidziane kroki celem wzruszenia tychże uchwał i władza się wycofała rakiem z tego pomysłu. I nie trzeba robić wymłócania, wyrok sądu rozstrzyga spór. Z faktami się nie dyskutuje, ani ich nie ocenia.2. Bydlinka i Zedermanka. O Zedermance się nie wypowiadam, ponieważ nie jeżdżę nią. Natomiast Bydlinką owszem i to często. Na Śląsk, do Olkusza. Wiem jak wyglądała przed remontem i mam porównanie. Wcześniej nawet do Jaroszowca jeździłem 783, gdyż Bydlinką się nie dało, ponieważ czułem wszystkie plomby w zębach. A teraz jest odwrotnie. Jak ognia unikam jazdy… Czytaj więcej »

AdamZielnik
AdamZielnik

Przecież w „obronę” szpitala zaangażowali się nie niepiśmienni chłopi pańszczyźniani z XVII wieku, ale inteligentni, wykształceni ludzie, z wieloletnim doświadczeniem zawodowym na stanowiskach kierowniczych, a więc świadomi kroków prawnych jakie należy podjąć celem wzruszenia uchwał organów samorządu terytorialnego. Dodatkowo dysponujący zapleczem politycznym i społecznym. Więc pytam się jeszcze raz, dlaczego uchwała Rady Powiatu w Olkuszu w sprawie prywatyzacji szpitala nie została zaskarżona do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Krakowie? W Wolbromiu, jak ludzie niż zgadzali się z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego to zaskarżyli go do sądu i 20.09.2011 r. WSA unieważnił w całości ten plan. I sprawa jest jasna. To… Czytaj więcej »

AdamZielnik
AdamZielnik

Dobra. Miałem nic nie pisać do wyborów, żeby nie dolewać oliwy do ognia, ale już nie mogę czytać tego pie….nia. Normalnie katarynka. Szpital, Bydlinka, Zedermanka, Zedermanka, Bydlinka, Szpital. No i ostatnio doszły szkoły. To już jest hicior. Ale o tym później. Po kolei.1. Szpital. Czemu w tej kwestii nie wypowiadają się pacjenci, tylko lokalni zakamuflowani pod nickami ubijacze piany? Ja tego po prostu nie rozumiem. Skoro prywatyzacja była niezgodna z prawem, to nic prostszego, jak skorzystać ze środków prawem przewidzianych i unieważnić uchwałę Rady Powiatu w tej sprawie. W czym problem. Zwłaszcza, że istnieją już wyroki sądów administracyjnych unieważniające uchwały… Czytaj więcej »

OranGooThan
OranGooThan

[quote name=”czaruś”]Jeśli na nas zagłosujecie, to myślę że obwodnicę uda nam się razem wybudować…to jak? zagłosujecie? 😉

http://www.youtube.com/watch?v=tD651uQqV2k%5B/quote%5D
[quote name=”Wiedzący”]Koncert niespelnialnych życzeń trwa. Trata tata trata tata będzie obwodnica za trzy, a może dwadzieścia trzy lata! :lol:[/quote]
Hej młody Junaku, smutek zwalcz i strach! Przecież na tym piachu za trzydzieści lat, przebiegnie z pewnością jasna, długa, prosta, Szeroka jak morze Trasa Łazienkowska! I z brzegiem zepnie drugi brzeg, na którym twój ojciec legł ![
http://www.youtube.com/watch?v=Wpz97Alofyc&feature=related

MATRIX
MATRIX

[quote name=”OranGooThan”]……. delegowała przy pomocy swojego kudłatego popychadła radnych z PO. ….[/quote]
Oj tam, Oj tam. To się nazywa „konsultacje wewnątrzpartyjne”. 😆 😆 😆

czarek
czarek

Jeśli na nas zagłosujecie, to myślę że obwodnicę uda nam się razem wybudować…to jak? zagłosujecie? 😉

http://www.youtube.com/watch?v=tD651uQqV2k

Wiedzący
Wiedzący

Koncert niespelnialnych życzeń trwa. Trata tata trata tata będzie obwodnica za trzy, a może dwadzieścia trzy lata! 😆

OranGooThan
OranGooThan

2. Bydlinka i Zedermanka – też próżno szukać tych osiągnięć wśród litanii sukcesów na ulotce Pani Kandydatki. A tak się prężyła przed kamerami podczas otwarcia. Nie minął rok i nie da się jeździć. 3. I prawdziwy kwiatek z jej własnego podwórka. Likwidacja szkół w Gminie Wolbrom. Właśnie kończa się pracę komisji, do której delegowała przy pomocy swojego kudłatego popychadła radnych z PO. A na ulotce ani mru mru na temat likwidacji szkół. To będzie dopiero sukces, na szczęście dla niej dopiero po wyborach, ale ludzie muszą wiedzieć, co ona, oczywiście cudzymi rękami nam szykuje. Typowo platformiane podejście. Zabrać tym co… Czytaj więcej »

OranGooThan
OranGooThan

CENZURA WIECZNIE ŻYWA, ALE TO NIC PRAWDY NIE DA SIE ZGŁUSZYĆ.A z naszego podwórka:1. Prywatyzacja szpitala. Jakoś na ulotce Pani Kandydatki trudno doszukać się informacji na temat „sukcesu”, jakim była prywatyzacja tej placówki zdrowia, chociaż przecież „matkowała” tej operacji. Jak się czyta ulotkę Pani Lidii to aż się sama nasuwa analogia do „samochwały” (w szkole mam najlepsze stopnie), a tu cisza. Ani słowa. No to był sukces czy nie? Pacjenci, personel i Powiat mają lepiej czy nie? Czy gdyby mogła cofnąć czas i znowu była Przewodniczącą Rady Powiatu znowu latałaby za prywatyzacją? Jest się czym pochwalić czy nie? Chyba nie,… Czytaj więcej »

Krzychu
Krzychu

[quote name=”Marek Sowa”]…na wysokości ul. Zagaje do drogi w kierunku Wolbromia, z którą połączy się już za przejazdem kolejowym w Rabsztynie. Tutaj pojawi się rondo, które połączy budowaną drogę z tą na Troks…[/quote]
Po co rondo ??? Wybudujcie sygnalizację świetlną !

czub
czub

Zostalo zatem Państwu 1096 dni do konca realizacji inwestycji, do następnych wyborów samorządowych może skończycie. Cos ostatnio wysyp dobrych wiadomości, które oglaszaja przedstawiciele PO – wczesniej kanalizacja teraz obwodnica, ja czekam jeszcze na nowoczesny stadion i sciezki rowerowe:)

qwerty
qwerty

http://www.youtube.com/watch?v=dRqfZrMkvYU

Dla przypomnienia. Gwiazda tego filmu, obecny niestety burmistrz z rozmachem prezentuje kompletnie nierealny projekt obwodnicy Wolbromia. Ciekawe co teraz mówi na ten temat, pewnie nic, bo zdążył zapomnieć o swoich obietnicach.

Inni obiecują ja już to robię – znacie to hasło ? 🙂 U mnie wzbudza tylko politowanie 😉

AdamZielnik
AdamZielnik

[quote name=”robert777″] (olkuski ewenement – obwodnica przez osiedla mieszkaniowe) .[/quote]

Zapewniam Cię, że nie tylko olkuski. 😆

robert777
robert777

Że też zawsze cos sie dzieje przed wyborami, tak jak te nożyczki Soski. A więc na szczęscie powstanie tylko jedna część obwodnicy. Z drugiej części powinno się zrezygnowac. Wybudowanie drugiej części niewiele da. Bedzie tylko przeniesieniem ruchu z ul. Tsiąclecia na Kochanowskiego i z jednej strony pakuski na drugą. Powinno się albo zaprojektować obwodnicę poza osiedlami (olkuski ewenement – obwodnica przez osiedla mieszkaniowe) albo przebudować skrzyżowanie al. tysiąclecia z ul. 29 listopada i pomyslec nad budową kolejnej częsci obwodnicy ale lączącej DK94 od kopalni z drogą na wolbrom za przejazdem w rabsztynie. To by znacząco odkorkowao Olkusz, a nie druga… Czytaj więcej »

czarek
czarek

Jak to jest że przez 4 lata cisza, a tuż przed wyborami znajdują się pieniądze na obwodnice i ostro ruszył remont ul. Rabsztyńskiej?

Wybory czynią cuda, panie! Cuda! 😆

AdamZielnik
AdamZielnik

A kiedy obwodnica Wolbromia? Po ostatniej wpadce z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego obawiam się, że zostala odlozona ad calendarum grecorum. 🙁 Chociaż nie ma tego zlego co by na dobre nie wyszlo. Teraz będzie można wrócić do pierwotnej koncepcji dużej obwodnicy od Piasków do Wierzchowiska, a nie zawracać sobie glowy czyimś wymyslem serwowanym nam przed wyborami w pamiętnym teledysku.
PS. Żeby raz na zawsze wybić arument przeciwnikom „dużej” obwodnicy Wolbromia. To nie jest pomysl, ani wymysl, ani widzimisię Górnickiego. Ten projekt powstal już przed wojną. Tak,przed II Wojną Światową wlodarze Wolbromia mieli wizję poludniowego obejścia miasta z prawdziwego zdarzenia.