Olkusz

Kiedy jesienią ubiegłego roku w Olkuszu, tak jak i w wielu miejscowościach w całej Polsce, zaczęto wyłączać nocą uliczne oświetlenie, temat ten odbił się szerokim echem wśród mieszkańców: „Kiedy lampy będą wszędzie świecić nocą?” – pytają olkuszanie. Naszych Czytelników interesują ponadto jupitery na stadionie w Ośrodku Sportowo-Wypoczynkowym „Czarna Góra” w Olkuszu. 

„Bardzo dobrze, że mamy w mieście stadion z prawdziwego zdarzenia! Fajnie, że sportowcy mogą trenować po zmroku, korzystając z nowej infrastruktury, ale z drugiej strony, jak to się ma do wprowadzonych kilka miesięcy temu oszczędności na ulicznym oświetleniu? Po 23:00 na części ulic panują egipskie ciemności, a przecież światło na stadionie też kosztuje. Czy więc wprowadzenie oszczędności dotyczących kosztów oświetlenia dotyczy tylko oświetlenia ulicznego?” – z takimi uwagami dzwonili do nas mieszkańcy.

Olkuski magistrat podkreśla, że, podobnie jak w innych częściach miasta, oświetlenie stadionu na „Czarnej Górze” jest wyłączane po godzinie 23:00: „Wcześniej, bo już od zachodu słońca, oświetlenie działa w trybie ograniczonym, co w praktyce oznacza załączenie co drugiej lampy. Natomiast oświetlenie boisk załączane jest w czasie trwania treningów po zachodzie słońca, zgodnie z ustalonymi stawkami za najem boisk, ale również w niepełnym zakresie.” – wyjaśnia rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Olkusz Michał Latos.

W ślad za interwencjami naszych Czytelników zapytaliśmy ile kosztuje godzina oświetlenia stadionu oraz jak kształtują się te koszty.

„Technicznie stadion ma dwie pozycje stopniowania oświetlenia 200 lux (trening), 500 lux (mecz), natomiast boisko treningowe (sztuczna trawa) trzy pozycje 50, 70, 80 lux (trening), 200 lux (mecz). Koszty kształtują się następująco (przy zachowaniu cen energii elektrycznej z kwietnia 2023 roku): stadion z nawierzchnią naturalną – od 51,26 zł/h do 151,45 zł/h, a boisko treningowe: od 11,65 zł/h do 46,60 zł/h.” – odpowiada Michał Latos.

W ostatnim czasie odebraliśmy także kilka telefonów z pytaniami o możliwość przywrócenia ulicznego oświetlenia w godzinach nocnych: olkuszanie interweniujący w naszej redakcji podkreślają, że w wielu miejscach miasta nocą jest po prostu niebezpiecznie. Co na to Urząd? 

„Na chwilę obecną nie ma ustalonej konkretnej daty przywrócenia oświetlenia ulicznego w pełnym zakresie, natomiast trwają analizy, również finansowe, możliwości gminy, by nastąpiło to jak najszybciej. Warto w tym miejscu przypomnieć, że na ograniczenie oświetlenia zdecydowało się wiele miast w całym kraju, nie tylko Olkusz, przez wzgląd na horrendalnie wysokie ceny prądu, przekraczające możliwości finansowe tych miast. Jest to zatem problem ogólnokrajowy, a nie tylko nasz” – tłumaczy Michał Latos.

fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze