ona20141

Jacek Majcherkiewicz, Marek Pieniążek i Magdalena Mączka zostali laureatami trzynastej edycji Olkuskiej Nagrody Artystycznej, jaką co roku przyznaje kapituła tej nagrody, składająca się z laureatów poprzednich edycji. Ceramiczna statuetka w kształcie drzewa, autorstwa Anny Płacheckiej, trafia do rąk ludzi, którzy swoją działalnością na polu kultury przyczyniają się do popularyzacji rozmaitych form artystycznego wyrazu, ale też rozsławiają Olkusz. W tym roku wśród laureatów znalazły się osoby, które łączą ze sobą kilka rodzajów artystycznej ekspresji.

Uroczysta gala nagrody tradycyjnie odbyła się w olkuskim Miejskim Ośrodku Kultury, a nagrodzeni odebrali wyróżnienia z rąk burmistrza Dariusza Rzepki i Zenona Krukowieckiego, który w tym roku był przewodniczącym kapituły ONA.

ona20143
JACEK MAJCHERKIEWICZ – całokształt osiągnięć twórczych

Olkuska Nagroda Artystyczna dla Jacka Majcherkiewicza jest ukoronowaniem jego wieloletnich działań w dziedzinie kultury. Maluje, pisze, rysuje i interpretuje otaczającą rzeczywistość z typowym dla siebie poczuciem humoru i dystansem, który zjednał mu sympatię setek mieszkańców powiatu olkuskiego. Pochodzi z Gorenic i jest prawdziwą encyklopedią wiedzy na temat tego zakątka Ziemi Olkuskiej. Współtworzy portal informacyjny Gorenice.pl, a jego prace były publikowane w mediach lokalnych, również w „Przeglądzie Olkuskim”. Jest absolwentem Studium Reklamy w Katowicach, zajmuje się malarstwem oraz rysunkiem, w tym satyrycznym. Jego prace były prezentowane na 9 wystawach indywidualnych i 73 zbiorowych w kraju i za granicą – nawet w odległych nam Chinach. Jest to najlepszym dowodem na to, że artystyczna interpretacja świata pokonuje granice różnych kultur. Nie sposób wymienić wszystkich nagród, które Jacek Majcherkiewicz zdobył w konkursach literackich, poetyckich i plastycznych. Pierwszą z nich była nagroda Telewizyjnego Klubu Śmiałych za rysunek do akcji „Klakson”, jaką przyznano artyście w 1972 roku. Przez ostatnie cztery dekady zdobywał nagrody na konkursach organizowanych w powiecie olkuskim, ogólnopolskich i międzynarodowych. W ostatnich latach jego nazwisko zajmuje stałą pozycję na liście nagrodzonych w Ogólnopolskim Konkursie Rysunku Satyrycznego organizowanym przez warszawskie Muzeum Karykatury. W 2007 roku wydał książkę „Satyryczny JAMAGOR” (artysta często posługuje się swoim pseudonimem artystycznym JAMAGOR – pierwsze sylaby od imienia, nazwiska i rodzinnych Gorenic). Jego opowiadania, wiersze, ale także fraszki, zostały opublikowane w kilkudziesięciu antologiach pokonkursowych. Jest autorem esejów popularno-naukowych w periodyku „Ilcusiana”. O sile oddziaływania artysty świadczą nie tylko wytwory jego działalności, ale również osobowość, która w przypadku tego laureata ONA nie daje się zamknąć w kilku zdaniach. Godne podkreślenia jest na pewno nie tylko słynne Majcherkiewiczowskie poczucie humoru, ale również zamiłowanie do miejsca, w którym żyje i propagowanie jego historii oraz kultury. Jeśli rozumieć patriotyzm lokalny jako poszanowanie miejsca oraz ludzi w nim żyjących, to Jacek Majcherkiewicz będzie doskonałym przykładem do naśladowania.

ona20144
MAREK PIENIĄŻEK – animator kultury

W naszym mieście jest grupa ludzi, którzy ze swoją pracą społeczno-kulturalną wychodzą poza rodzinną miejscowość, a ich działania docenia nie tylko najbliższe środowisko, ale także społeczność akademicka. Tak jest w przypadku Marka Pieniążka, laureata ONA w kategorii animator kultury. Urodził się w Olkuszu, mieszka w Witeradowie, ale jego liczne przedsięwzięcia kulturalne i naukowe realizuje również w innych miastach, w tym przede wszystkim w Krakowie, gdzie jest pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Pedagogicznym. W kręgu zainteresowań naukowych znajdują się między innymi performatywne aspekty kultury współczesnej oraz teatru czy też interakcyjny model artystyczno-edukacyjny. Wnioski z badań doktor Pieniążek zawarł w swojej najnowszej książce „Uczeń jako aktor kulturowy. Polonistyka szkolna w warunkach płynnej nowoczesności”. Jest autorem dziesiątek artykułów naukowych w tomach zbiorowych i czasopismach oraz trzech monografii. Pod jego redakcją ukazały się cztery publikacje związane z regionem olkuskim. Jego wystąpienia zostały wysłuchane na blisko 40 konferencjach naukowych. Wśród publikacji nie można pominąć tych poetyckich. Marek Pieniążek to osoba o nieprzeciętnej wrażliwości, potrafiąca dostrzec otaczające nas piękno i się nim zachwycić. Jest autorem takich tomików wierszy jak: „Widziałem ptaka”, „Zasypiam w twoich oczach”, „Sens nas owiewa” cz y „Dajcie mi ciszę”. Wielokrotnie zasiadał w jury konkursów literackich, prowadził wieczory autorskie, a dla młodych adeptów pisania warsztaty językowe. Jest opiekunem merytorycznym działającego w olkuskim MOK-u Klubu Literackiego oraz członkiem rady programowej periodyku „Ilcusiana”. Jego działalność kulturalno-społeczna to również zaangażowanie we wszelkiego rodzaju wydarzenia, mające za zadanie popularyzować język polski wśród dzieci, ludzi młodych, nauczycieli, seniorów. Nie można zapomnieć, że Marek Pieniążek był również dziennikarzem „Przeglądu Olkuskiego”.

ona20145
MAGDALENA MĄCZKA – młody twórca

Pochodząca z podolkuskiego Witeradowa młoda artystka (rocznik ’93) jest znana szerszej publiczności przede wszystkim z występów wokalnych podczas rozmaitych imprez kulturalnych w mieście. Naukę śpiewu w olkuskim Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczęła jeszcze jako uczennica Szkoły Podstawowej w Witeradowie, by kontynuować swoją pasję nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Jej opiekunem przez przeszło 10 lat był Wiesław Baran. Pierwszym dużym sukcesem było zdobycie nagrody w Talentach Małopolski w 2009, a potem trzykrotntnie ten sukces powtórzyła. Jest absolwentką Gimnazjum nr 1 i IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu i przez cały okres nauki brała udział w wielu konkursach piosenki, najczęściej zajmując w nich pierwsze miejsce. Pani Magda otrzymała Nagrodę Starosty Olkuskiego za wybitne osiągnięcia artystyczne za 2012 rok. Jej niewątpliwy talent objawia się nie tylko w wygranych konkursach wokalnych, ale także tanecznych, teatralnych i plastycznych. Aktualnie jest studentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie studiuje zarządzanie kulturą i mediami. 

Już w krótce na naszej stronie będziemy publikować wywiady z każdym z lauretów.

 

ona20142

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:46059}{joomplu:46052}{joomplu:46034}{joomplu:46031}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
olkuszanin123
olkuszanin123
8 lat temu

[quote name=”Rozbawiony”]Nikt nic nie chce napisać to może ja, Magdalena ma ładne nogi :-)[/quote]
szkoda że tylko to

Udacznik
Udacznik
8 lat temu

[quote name=”Mega ARTYSTA”]Jacek Majcherkiewicz – maluje, pisze, rysuje i interpretuje otaczającą rzeczywistość /koniec cytatu/ i dostał nagrodę za całokształt pracy twórczej. A ten pan co tam się kręcił po scenie – krukowiecki – też dostał taką samą nagrodę w przeszłym roku, ośmielam się zadać pytanie. A za jaką to twórczość, wszak ARTYSTA – to osoba tworząca (wykonująca) przedmioty materialne lub utwory niematerialne mające cechy dzieła sztuki. Czy można zobaczyć tą twórczość. Natomiast TY Jórku dla mnie jesteś prawdziwym artystą. Twoja twórczość może się komuś podobać, lub też nie, ale zawsze zawiera pewien przekaz, COŚ W CZYM ZACHOWUJESZ CZĄSTKĘ SIEBIE. W przeciwieństwie do tamtego pana.[/quote]Jaka nagroda, jacy artyści, jaki kulturalny Olkusz… takie komentarze, nie dziwi nic. Nie chciałbym tej nagrody nawet za dopłatą! 😆

Mega ARTYSTA
Mega ARTYSTA
8 lat temu

Jacek Majcherkiewicz – maluje, pisze, rysuje i interpretuje otaczającą rzeczywistość /koniec cytatu/ i dostał nagrodę za całokształt pracy twórczej. A ten pan co tam się kręcił po scenie – krukowiecki – też dostał taką samą nagrodę w przeszłym roku, ośmielam się zadać pytanie.A za jaką to twórczość, wszak ARTYSTA – to osoba tworząca (wykonująca) przedmioty materialne lub utwory niematerialne mające cechy dzieła sztuki. Czy można zobaczyć tą twórczość. Natomiast TY Jórku dla mnie jesteś prawdziwym artystą. Twoja twórczość może się komuś podobać, lub też nie, ale zawsze zawiera pewien przekaz, COŚ W CZYM ZACHOWUJESZ CZĄSTKĘ SIEBIE. W przeciwieństwie do tamtego pana.

siara
siara
8 lat temu

[quote name=”Gratulacje!”]Wszyscy troje zasługują na uznanie, dobrze że dostrzeżono ich talenty, poza Olkuszem już wcześniej, a w Olkuszu nareszcie. Wpisy poniżej uświadamiają mi dlaczego Olkuszowi tak trudno przestać być prowincją. Dobrze że mamy wśród nas takich ludzi jak nagrodzeni. Pani Magdzie i Panom Jackowi i Markowi serdecznie gratuluję, a autorom wpisów poniżej składam najszczersze wyrazy współczucia.[/quote]

Otóż to! Trafione z komentarzem w samo sedno!
Takie trole internetowe potrafią zohydzić nawet najlepszego, najwartościowszego człowieka, czy też najwspanialszą inicjatywę….Rodzi się pytanie…czy takiej wolności w mediach pragnęliśmy? By byle chłystek kryjący się za anonimowym nickiem mógł swobodnie szydzić i pluć na każdego i na każdą jakąkolwiek słuszną sprawę…Wyrazy współczucia należą się raczej takim mediom puszczającym te pseudokomentarze…

PXT
PXT
8 lat temu

Pozostało tylko współczuć zawistnym nieudacznikom. Tylko zawistny nieudacznik nie znając człowieka mówi o nim negatywnie i o tych, którzy jakiś tam sukces wypracowali nie bez wysiłku rzecz jasna. Rzeczą charakterystyczną dla nieudaczników jest to, że to właśnie oni -czyli „”swoi” go nie przyjmują”. Bez wysiłku to tylko można napisać zawistny komentarz. Również jestem cięty, ale na wyczyny wynikające z kolesiostwa, czy stosowaniu populizmu dla natychmiastowego aczkolwiek krótkotrwałego efektu, ale je trzeba umieć rozróżnić, bo takie kiełkują tylko na piaszczystym gruncie bezmózgowia, którymi się dobrze cwaniakom manipuluje, bo piaski lecą tam gdzie wiatr wieje. Ludzi którzy dostali jakiś autentyczny talent od samego Stwórcy i go rozwijają należy szanować, bo zabraknie czasu na rozwijanie swojego zalążka i pozostanie tylko pobiec i odkopać zardzewiałego talenta aby zdać raport z własnego życia, obyście tylko z zawiści nie zapomnieli gdzieście go zakopali, bo i to stracicie.

Aga
Aga
8 lat temu

Gratuluję serdecznie. W tym roku wreszcie są to słusznie nagrodzone postacie. Szkoda tylko, że muszą być w gronie
takich laureatów, jak ubiegłoroczni./niektórzy/

XXL
XXL
8 lat temu

Ja bym przyjął tą nagrodę pod warunkiem, że obniżyło by mi to poziom cholesterolu o jakieś 12 %.

Prawdziwy artysta
Prawdziwy artysta
8 lat temu

[quote name=”normalny olkuszanin”]Gdzie można zapoznać się z regulaminem tej nagrody? Gotowy jestem zrobić wszystko, aby jej przypadkiem nie otrzymać.[/quote]
A ja mam takie samo stanowisko odkąd krukowiecki został mianowany na artystę.ha.ha.ha.ha.ha….

przezorny
przezorny
8 lat temu

patrzcie, taka wylegarnia talentów przy dziurwej drodze Olkusz -Gorenice. To dlatego jestem przeciw jej naprawie żeby nam te talenty nie wyjechały.

Gratulacje!
Gratulacje!
8 lat temu

Wszyscy troje zasługują na uznanie, dobrze że dostrzeżono ich talenty, poza Olkuszem już wcześniej, a w Olkuszu nareszcie. Wpisy poniżej uświadamiają mi dlaczego Olkuszowi tak trudno przestać być prowincją. Dobrze że mamy wśród nas takich ludzi jak nagrodzeni. Pani Magdzie i Panom Jackowi i Markowi serdecznie gratuluję, a autorom wpisów poniżej składam najszczersze wyrazy współczucia.

Rozbawiony
Rozbawiony
8 lat temu

Nikt nic nie chce napisać to może ja, Magdalena ma ładne nogi 🙂

olkuski saloon
olkuski saloon
8 lat temu

Za rok proponuję nagrodzić jeszcze Jimmiego Kippa, bohatera westernu „Łowca Nagród” (1954), należy mu się do kolekcji 😉

normalny olkuszanin
normalny olkuszanin
8 lat temu

Gdzie można zapoznać się z regulaminem tej nagrody? Gotowy jestem zrobić wszystko, aby jej przypadkiem nie otrzymać.

miś uszatek
miś uszatek
8 lat temu

Zero zainteresowania i słusznie, sami sobie nagródki wymyślili, sami sobie przyznają i wręczają 😆