Olkusz

Podziemia ratusza i dawnego starostwa w Olkuszu to prawdziwa perełka dla miłośników historii. Pod dawną siedzibą władz miasta zaprezentowano historię ziemi olkuskiej, natomiast w piwnicach dawnego starostwa poznamy historię olkuskiego górnictwa i mennicy królewskiej.

W ostatni piątek lutego rozpoczęto odbiór podziemnych ekspozycji, które powstały w ramach unijnego projektu „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”. Efekty prac oglądali: władze miasta, przedstawiciele wykonawcy – firmy Trias Avi i podwykonawcy – Signum Project, radni oraz przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, który będzie zarządcą obiektów.

-Myślę, że udało nam się osiągnąć absolutnie unikalną rzecz – koegzystencję pomiędzy historią a nowoczesnymi technologiami, pomiędzy starymi murami a projekcją multimedialną. To bardzo fajnie „gra”. Wystawa jest bardzo atrakcyjna i jestem przekonany, że przyciągnie wielu odwiedzających – mówił Marcin Wojczyński, wiceprezes firmy Trias AVI.

W podziemiach ratusza poznamy pradzieje naszego regionu, etymologię nazwy i herbu miasta. Przygotowano ciekawe projekcje filmowe – jedna z nich wyświetlana jest w pomieszczeniu „pod gwiazdami”. Zwiedzający obejrzą również makietę Olkusza z czasów największej świetności, przypadających na koniec XVI wieku. Zaprezentowano także najciekawsze przedmioty znalezione podczas prac archeologicznych oraz replikę astrolabium, czyli przyrządu astronomicznego służącego do wyznaczania położenia ciał niebieskich nad horyzontem. Zwiedzając podziemia ratusza nie sposób nie poznać historii siedziby władz miasta i miejskiego więzienia – to również część ekspozycji. Na kolejnych etapach trasy poznamy historię olkuskiej gminy żydowskiej w czasach nowożytnych i współczesnych czy początków olkuskiego przemysłu, a także innych ważnych wydarzeń z tego terenu.

Co można zobaczyć w podziemiach dawnego starostwa? Tutaj prym wiedzie historia olkuskiego górnictwa oraz mennicy królewskiej. Przy pomocy makiet, interaktywnych modeli oraz instalacji poznamy warunki pracy w dawnej kopalni, a także narzędzia i artefakty górnicze. Kierat, płuczka, paternoster (dźwig okrężny) – to tylko niektóre z dawnych urządzeń udostępnione dla zwiedzających. Ważnym elementem jest ekspozycja poświęcona pochodzeniu ołowiu, łącznie z mitami i legendami na jego temat. Spore wrażenie robi piwnica, w której znajduje się replika Krzyża Gwarków Olkuskich – oryginał, udostępniony do wykonania kopii przez ks. proboszcza Mieczysława Miarkę, znajduje się w Bazylice pw. Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

Nie lada gratką dla zwiedzających będą z pewnością repliki olkuskiego trojaka, które będzie można wybić w specjalnej prasie. To w ramach ekspozycji o historii mennicy królewskiej.

– Chciałem serdecznie podziękować radnym, którzy wspierali inicjatywę utworzenia tych nowoczesnych ekspozycji oraz wykonawcom i pracownikom urzędu miasta zaangażowanym w realizację tej inwestycji. Nasze miasto zyskało nowoczesny obiekt, o dużym znaczeniu dla mieszkańców i turystów, który wzmocni rozwój gospodarczy i kulturalny Olkusza, a także wpłynie na wykreowanie nowego wizerunku naszego miasta poprzez promowanie i upowszechnianie w innowacyjny sposób wiedzy o historii regionu i górnictwa. Nas nie będzie, a te obiekty pozostaną dla potomnych, jako świadectwo naszej historii – mówił burmistrz Roman Piaśnik.

Odbiory prac w podziemiach zostały rozpoczęte. Gdy tylko podziemne multimedialne trasy będą dostępne dla zwiedzających, na pewno poinformujemy o tym na naszych łamach.

Podziemia ratusza i dawnego starostwa w Olkuszu to prawdziwa perełka dla miłośników historii. Pod dawną siedzibą władz miasta zaprezentowano historię ziemi olkuskiej, natomiast w piwnicach dawnego starostwa poznamy historię olkuskiego górnictwa i mennicy królewskiej.
« 1 z 5 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze