ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. zawiadomiło Prokuraturę Rejonową w Olkuszu o możliwości popełnienia czynu zabronionego polegającego na zanieczyszczeniu wody poprzez wylanie ścieków z wozów asenizacyjnych do kanału na terenie Osiedla Pakuska oraz w innych miejscach na terenie Powiatu Olkuskiego, taką decyzję podjął Zarząd Spółki w godzinach rannych w dniu 18.02.2016r. Do zdarzenia doszło 8 lutego, a jego następstwem był 24 godzinny kryzys związany z trudnościami w zaopatrzeniu w wodę prawie 80 tysięcy mieszkańców Olkusza i okolicznych gmin.
Winą za zanieczyszczenie ujęć wody dla Olkusza, w żadnym wypadku nie można obarczyć Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., taka jest konkluzja postępowania wyjaśniającego zdarzenia do jakich doszło 8 lutego 2016 roku. Zespół kontrolujący stan zabezpieczeń ujęć wody i instalacji do jej przesyłu w ZGH „Bolesław”, złożony z przedstawicieli Gmin, Powiatu, ZGH „Boleslaw” oraz PWiK Olkusz, po przeanalizowania stanu monitoringu, sprawdzeniu dokumentacji i procedur jednoznacznie stwierdził, że nie doszło do ingerencji zewnętrznej, ani do błędu pracownika. Sprawą otwartą pozostaje wyjaśnienie w jaki sposób woda została skażona bakteriami E.coli i enterokokami. Wyniki pomiarów dokonanych podczas prac zespołu wskazują na bardzo duże prawdopodobieństwo przenikania przez górotwór w południowo-wschodniej części miasta ścieków bytowych, które zostały tam celowo wylane. To właśnie z rejonu Mazańca, Kamyka i ogródków działkowych pochodzi niemal całość dopływów zasilających podziemne ujęcia znakomitych wód triasowych. Zdaniem członków zespołu jednorazowy zrzut dużej ilości ścieków może powodować przenikanie zanieczyszczeń przez pokłady skalne, do ujęć wody dla Olkusza. Teraz, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. chcąc całkowitego wyjaśnienia tej sprawy zawiadomiło prokuraturę.
Sprawa powracających zanieczyszczań wód gruntowych nie jest nowa dla Powiatu Olkuskiego, choć nigdy dotąd nie wystąpiły one na taką skalę. W lipcu 2013 roku Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. zwróciło się pismem NO/22/2013 do gmin i sołectw powiatu z prośbą o podjęcie działań zmierzających do ochrony wód gruntowych ze szczególnym naciskiem na obszary objęte strefą ochronną. Powodem tej prośby było to, że służby wodociągowe stwierdziły zwiększone zanieczyszczenie wody.
Występujące wówczas obfite deszcze podniosły poziom wód, a efektem tego stało się przenikanie do nich nieczystości z nieszczelnych szamb.
Dodatkowo okazało się, że źródłem skażenia jest też nagminne rozrzucanie na polach naturalnego nawozu i wypompowywanie zawartości samb bezpośrednio do gleby. Już dziesięć lat temu Wodociągi Olkuskie, zdając sobie sprawę ze znaczenia szczelnego systemu sieci kanalizacyjnej podjęły działania związane z poprawą bezpieczeństwa wodno-ściekowego na terenie Powiatu Olkuskiego. Zapoczątkowano budowę sieci kanalizacyjnej w ramach porządkowania gospodarki ściekowej na terenie gmin Olkusz, Bukowno, Klucze. Jak się obecnie okazuje stworzenie szczelnego systemu kanalizacyjnego i wyeliminowanie przepuszczających szamb jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa zaopatrywania w wodę Olkusza i przyległych gmin. Jest to tym bardziej ważne, że powstają nowe ujęcia wodne bazujące docelowo na 7 studniach głębinowych. Stworzenie wokół nich szczelnych stref ochronnych jest koniecznością – to jedne z pierwszych wniosków wyciągniętych z sytuacji kryzysowej 8-9 lutego.
Bez współpracy ze strony lokalnych samorządów nie będzie jednak można stworzyć dobrze funkcjonującego systemu odprowadzania ścieków. Potrzeba do tego nie tylko wspólnych inwestycji, ale przede wszystkim wysiłku w uświadomienie mieszkańcom powiatu tego jakie zagrożenie powoduje niekontrolowane wypuszczenie ścieków bytowych.
Ubocznym efektem kryzysu 8-9 lutego było to, że został sprawdzony w realnych warunkach zagrożenia system bezpieczeństwa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. Skażenie w próbce pobranej do badań zostało wykryte w przewidzianym trybie i zanieczyszczona woda nie dostała się do sieci.
Nie nastąpiło więc bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia mieszkańców gmin: Olkusz, Bukowno, Bolesław i Klucze. Prewencyjnie zostało przeprowadzone chlorowanie Stacji Uzdatniania Wody, zbiorników Parcze i Małobądz oraz sieci wodociągowej. Przestrzeganie procedur przekazywania informacji wewnętrznej i współpracy ze służbami Sanepidu, Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz Samorządami sprawiło, że kryzys został szybko zażegnany. {jcomments off}
Zarząd Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.