wykres

Koniec roku to dobry czas na podsumowania. Na przestrzeni ostatnich tygodni światło dzienne ujrzało wiele rankingów i opracowań statystycznych dotyczących samorządów. Poniżej prezentujemy wyniki kolejnego z nich. Tym razem gminy zostały porównane pod względem liczby podmiotów gospodarczych w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Jak na tym tle wypadły okoliczne samorządy?

Niedawno pisaliśmy o rankingu zrównoważonego rozwoju JST, który publikowany jest co roku przez Wydział Administracji Politechniki Warszawskiej. Opracowywany jest on na podstawie 15 współczynników. Jednym z nich jest wskaźnik przedsiębiorczości, określający liczbę zarejestrowanych podmiotów gospodarczych przypadających na tysiąc mieszkańców.

Zdaniem twórców zestawienia wskaźnik ten opisuje kreatywność mieszkańców i ich skłonność do podejmowania działalności gospodarczej. Opisuje on także rozwój gospodarczy gmin i mówi nam, w jakim stopniu poszczególne samorządy wspierają biznes na swoim terenie. Ranking tradycyjnie podzielono ze względu na rodzaj badanych gmin. Dane prezentują się następująco:

Gminy wiejskie

Spośród tego typu samorządów największą dynamiką przedsiębiorczości w 2016 r. odznaczał się zachodniopomorski Rewal. Tutaj na tysiąc mieszkańców przypadało 360,63 podmiotów gospodarczych. Spośród gmin wiejskich w naszym województwie najlepiej wypadły Zielonki (147,38 firm). Gmina Klucze z wynikiem 97,42 uplasowała się na 154 miejscu w skali kraju i 13 w Małopolsce. Gmina Bolesław, gdzie współczynnik przedsiębiorczości wyniósł 83,87, zajęła 297 miejsce w ogólnopolskim rankingu i 29 w regionie. Trzyciąż zajął 679 miejsce w krajowym zestawieniu. Ze współczynnikiem przedsiębiorczości na poziomie 67,55 samorząd ten zajął też 68 miejsce w województwie małopolskim. Najgorzej w regionie (z wynikiem 36,58) wypadła Gmina Bolesław leżąca w powiecie dąbrowskim. W skali kraju ostatnie miejsce zajął zaś Nowy Dwór w województwie podlaskim. Na tysiąc mieszkańców przypada tam zaledwie 27,15 firm.

Gminy miejsko-wiejskie

W tej kategorii najbardziej przyjazne dla biznesu okazały się Międzyzdroje leżące w województwie zachodniopomorskim. Współczynnik przedsiębiorczości wyniósł w tej gminie 271,21. Na przeciwległym biegunie znalazł się Pruchnik na Podkarpaciu. Statystycznie na tysiąc mieszkańców przypada tam zaledwie 34,47 przedsiębiorstw. W Małopolsce zwycięzcą okazała się Kalwaria Zebrzydowska. Wartość badanego współczynnika wyniosła w tej gminie 136,44. Na tle całego kraju Olkusz zajął 57 miejsce. Wynik 115,8 firm na tysiąc mieszańców dał mu 9 pozycję w skali regionu. Wysoko uplasował się także Wolbrom. Samorząd ten znalazł się na 123 pozycji w Polsce i 13 w Małopolsce. Według danych zawartych w rankingu na 1000 mieszkańców przypada tutaj 103,37 firm. Najsłabiej pod tym względem w województwie małopolskim wypadło Miasto i Gmina Bobowa z wynikiem 51,26.

Gminy miejskie

Zdecydowanym liderem przedsiębiorczości w kraju został Karpacz, w którym w 2016 roku na tysiąc mieszkańców przypadło aż 811,32 podmiotów gospodarczych. Najgorzej wypadł Rejowiec Fabryczny w województwie lubelskim. W miejscowości tej współczynnik przedsiębiorczości wynosi zaledwie 54,63. Najlepiej w tej kategorii w naszym regionie prezentuje się Zakopane z wynikiem 213,07. Najniżej w gronie 11 tego typu samorządów w Małopolsce plasuje się Grybów (współczynnik na poziomie 75,24). Bukowno w tym zestawieniu znalazło się na 140 miejscu w skali kraju i na 9 w województwie. Na tysiąc mieszkańców znaleźć tutaj można 99,81 firm.

W przypadku miast na prawach powiatu, pierwsze miejsce zajął Sopot. W mieście tym współczynnik przedsiębiorczości wyniósł 242,96.

Jak pokazuje zestawienie, najwięcej firm zarejestrowanych jest w miejscowościach oddalonych od wielkich aglomeracji i ośrodków przemysłowych. Ze względu na brak dużych zakładów pracy, mieszkańcy takich gmin częściej skupiają się na prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Według rankingu najbardziej przedsiębiorczych mieszkańców mają samorządy położone nad morzem albo w górach. Dzieje się tak dlatego, że ludzie zamieszkujący te rejony mogą utrzymywać się z obsługi ruchu turystycznego.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
tom2
tom2
6 lat temu

[quote name=”dziękuję,pozamiatane”][quote name=”kokoko111″]Olkusz wysoko w rankingu – też źle! No nie dogodzisz! Oczywiste jest, że w miastach takich jak Olkusz małe i średnie firmy stanowią najważniejszy sektor gospodarczy. Skoro te firmy są to znaczy, że najgorzej tu nie jest. Dominują usługi jak w każdym mieście takim jak nasze.[/quote]
Bochnia przemysł
http://www.bochnianin.pl/n/wydarzenia/20863/japonczycy-zbuduja-swoja-fabryke-w-bochni
Niepołomice przemysł, Wieliczka przemysł, spedycja
http://www.dziennikpolski24.pl/region/region-wielicki/a/wielicka-strefa-aktywnosci-gospodarczej-krakow-kokotow-brzegi-ruszyla-z-przytupem,12141482/
Chrzanów przemysł części samochodowe
http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/gospodarka/a/chrzanow-valeo-ma-sie-powiekszyc-bedzie-1000-nowych-miejsc-pracy,12662798/%5B/quote%5D
Dobrze. Miejsca pracy są, ale czy firmy będą płacic też podatki, czy będą zwolnione na pięć lat a później zmiana nazwy firmy.

dziękuję,pozamiatane
dziękuję,pozamiatane
6 lat temu

[quote name=”kokoko111″]Olkusz wysoko w rankingu – też źle! No nie dogodzisz! Oczywiste jest, że w miastach takich jak Olkusz małe i średnie firmy stanowią najważniejszy sektor gospodarczy. Skoro te firmy są to znaczy, że najgorzej tu nie jest. Dominują usługi jak w każdym mieście takim jak nasze.[/quote]
Bochnia przemysł
http://www.bochnianin.pl/n/wydarzenia/20863/japonczycy-zbuduja-swoja-fabryke-w-bochni
Niepołomice przemysł, Wieliczka przemysł, spedycja
http://www.dziennikpolski24.pl/region/region-wielicki/a/wielicka-strefa-aktywnosci-gospodarczej-krakow-kokotow-brzegi-ruszyla-z-przytupem,12141482/
Chrzanów przemysł części samochodowe
http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/gospodarka/a/chrzanow-valeo-ma-sie-powiekszyc-bedzie-1000-nowych-miejsc-pracy,12662798/

kokoko111
kokoko111
6 lat temu

Olkusz wysoko w rankingu – też źle! No nie dogodzisz! Oczywiste jest, że w miastach takich jak Olkusz małe i średnie firmy stanowią najważniejszy sektor gospodarczy. Skoro te firmy są to znaczy, że najgorzej tu nie jest. Dominują usługi jak w każdym mieście takim jak nasze.

Wujek
Wujek
6 lat temu

A może lepiej
– ile jest miejsc pracy w danej gminie,
– ile jest dużych firm,
-jakie sa zarobki(średnie w firmie bo to tajne nie jest) można darować ale tez mogłyby być
To przeliczyć na liczbe mieszkańców.
Ile firm ,,uciekło” z gminy a ile przybyło w ostatnich latach.

Mysliciel
Mysliciel
6 lat temu

Co za obłędnie nierealistyczny artykuł, a przede wszystkim tytuł !!!
To, że jest dużo zarejestrowanych firm nie znaczy, iż Gminy sprzyjają przedsiębiorcom.
Proszę przedstawić dane od np. 2012 roku – narastająco i dynamikę ich powstawania. Wtedy to będzie rzeczywisty obraz !!!