pies

Do naszej redakcji często dzwonią olkuszanie z pytaniami dotyczącymi bezdomnych zwierząt. Gdzie zgłasza się informacje o bezpańskich psach? Czy takie zwierzęta od razu trafiają do schroniska?- pytają najczęściej nasi Czytelnicy. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w praktyce.

Pomoże Straż Miejska
Jeśli ktoś uważa, że błąkające się zwierzę może nie mieć domu, powinien o tym fakcie powiadomić Straż Miejską (tel. 32 647 89 00). Ta z kolei weryfikuje informacje i jeśli uzna, że pies jest bezpański, wzywa wyłonioną w przetargu firmę do przewożenia zwierząt do schroniska. Czworonogi z miasta i gminy Olkusz znajdują swoje miejsce w schronisku w Racławicach koło Miechowa. – Przyjmujemy sporo tego typu zgłoszeń. W wielu przypadkach okazuje się, że pies ma właściciela. Oczywiście łatwiej jest nam to stwierdzić, gdy zwierzę jest zaczipowane, ale niestety w Olkuszu ten sposób znakowania psów nie jest zbyt popularny. A szkoda, bowiem pozwala to na niezawodną identyfikację zwierzęcia i w razie potrzeby szybkie dotarcie do właściciela. Zachęcamy do skorzystania z tej wciąż bezpłatnej formy elektronicznego znakowania psów, a do wszystkich apelujemy, aby sprawowali odpowiedni nadzór nad swoimi pupilami. Nie bez znaczenia jest też fakt, że za pobyt psa w schronisku gmina płaci konkretne kwoty – opowiada komendant Straży Miejskiej Marek Lasek.

W tym roku z terenu miasta i gminy Olkusz do schroniska trafiły już 83 psy i 3 koty. Gmina za złapanie i transport psa płaci 450 zł, a za zapewnienie opieki w schronisku 1750 złotych. Trochę inaczej wygląda sprawa z kotami. Program zapobiegania bezdomności zwierząt uchwalony w marcu 2015 stanowi, że opiekę nad kotami wolno żyjącymi sprawują opiekunowie społeczni. Opieka obejmuje bezpłatne dokarmianie, szczepienie przeciw wściekliźnie, odrobaczanie i zwalczanie pasożytów zewnętrznych, sterylizację oraz kastrację. W szczególnych przypadkach, kiedy kot jest chory lub zraniony, weterynarz leczy kota, dla którego następnie jest szukany właściciel. Sporadycznie kot jest przekazywany do schroniska, co kosztuje 500 złotych

Warto wiedzieć, że gmina Olkusz zapewnia bezpłatne zaczipowanie psa w czterech gabinetach weterynaryjnych: przy ul. Armii Krajowej 34, ul. Jana Kantego 4A, ul. Ogrodowej 14 oraz w Zedermanie pod numerem 93. Dane o zaczipowanych zwierzętach umieszczane są w międzynarodowej bazie Safe Animals. Rejestrując tam swojego czworonoga, zwiększamy szansę na jego odnalezienie, gdy zaginie.

Masz psa? To go pilnuj!
Straż Miejska zwraca uwagę, że nie każdy samotnie błąkający się pies jest bezdomny. Nie wszyscy właściciele czworonogów pamiętają, że muszą zapewnić swoim pupilom właściwą opiekę. Zdarza się, szczególnie na osiedlach, że zwierzęta przez cały dzień przebywają poza domem. Jeśli czworonóg nie znajduje się wtedy pod opieką właściciela albo nie ma oznakowania umożliwiającego zidentyfikowanie jego opiekuna, ten może zapłacić grzywnę. Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, za powyższe zaniedbania grozi kara aresztu albo grzywna od 20 do 500 złotych. Takie sankcje grożą też osobom, które bez wymaganego zezwolenia posiadają psa rasy uznanej za agresywną albo nie zaszczepią psa przeciwko wściekliźnie. Psy nie muszą być na smyczy na prywatnym, ogrodzonym terenie.

Stosowne zapisy dotyczące opieki nad zwierzętami są także zawarte w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta i gminy Olkusz. Dotyczą one przede wszystkim zachowania ostrożności przy wyprowadzaniu zwierząt domowych i przewożeniu ich komunikacja miejską, usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta w obiektach i na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego (nie dotyczy to osób niewidomych, korzystających z psów przewodników) czy konieczności używania smyczy i kagańca. Obowiązuje też bezwzględny zakaz wprowadzania zwierząt domowych do piaskownic dla dzieci. Jeśli ktoś na terenie zielonym chce spuścić psa ze smyczy, musi być absolutnie pewny, że będzie sprawował nad zwierzęciem odpowiednią kontrolę (nie dotyczy to psów ras uznawanych za agresywne). Za niedopełnienie tych obowiązków właściciel czworonoga może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości od 100 do 500 złotych.

W tym roku olkuska Straż Miejska interweniowała 37 razy w sprawie nieprawidłowego nadzoru nad psami. Na ich właścicieli nałożono 9 mandatów karnych oraz zastosowano 28 pouczeń.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zwolennik PISU
zwolennik PISU
9 lat temu

Dlaczego jeszcze w Olkuszu nie wprowadzono podatku od piesków. Za schronisko płacimy my a nie były właściciel (któremu przyjaciel się znudził). Jak kochasz swojego pupilka zapłać podatek, posprzątaj, posprzątaj, posprzątaj!!!! a nie miej pretensji jeżeli Ci zwracają uwagę (sprzątanie to Twój obowiązek, to świadczy o Twojej kulturze i inteligencji!!!

ala
ala
9 lat temu

A gdzie w Olkuszu są wybiegi dla psów

ciekawy
ciekawy
9 lat temu

a te 1750 zł za pobyt ciapka w schronisku to na miesiąc czy dożywotnio ?