Olkuski burmistrz Roman Piaśnik wystosował kolejny komunikat dla mieszkańców. Tym razem skupia się głównie na kwestiach dotyczących przedsiębiorców oraz gminnych finansów.

Włodarz gminy podkreśla, że stan epidemii może skutkować negatywnymi konsekwencjami w funkcjonowaniu firm z lokalnego rynku, a kryzys finansowy dosięgnie również gospodarstwa domowe oraz samorząd.

-W ramach obecnie obowiązujących przepisów przedsiębiorcy oraz mieszkańcy  mogą wnioskować o udzielenie im ulgi w podatkach lokalnych lub należnościach cywilnoprawnych. Pierwszym, racjonalnym krokiem, będzie złożenie przez podatnika, w tym przedsiębiorcę, który utracił płynność finansową, wniosku o odroczenie płatności, aby zabezpieczyć się przed naliczeniem odsetek. Szczegółową analizą wniosków zajmie się specjalnie powołany przeze mnie zespół – zapowiada burmistrz Roman Piaśnik.  Spodziewany jest drastyczny spadek dochodów, przede wszystkim z tytułu udziału w podatkach PIT oraz CIT. Olkuski włodarz zapewnia, że na niezmienionym poziomie pozostają wydatki m.in. na edukację (w tym wynagrodzenia nauczycieli) czy pomoc społeczną, zawarte w poprzednich latach liczne umowy na dofinansowanie ze środków unijnych (inwestycje w szkołach, w obrębie parku Czarna Góra czy Dolinki na Osiedlu Młodych).

Uważa też, iż z powodu przewidywanych niższych wpływów do budżetu Gminy Olkusz koniecznych do pogodzenia z rosnącymi kosztami, „(…) o pomocy ze strony Gminy musimy mówić bardzo odpowiedzialnie, dokładnie analizując komu jest ona faktycznie niezbędna do przetrwania w tym trudnym czasie”.

Burmistrz Piaśnik przypomina, że polecił szefom podległych mu jednostek maksymalne ograniczenie wydatków. Deklaruje również wygospodarowanie z budżetu Gminy Olkusz środków na znaczące wsparcie dla olkuskiego szpitala.  – Jestem w stałym kontakcie z kierownictwem Nowego Szpitala w zakresie możliwej pomocy. Szczegóły mam nadzieję przekazać już niebawem – dodaje.

-Drodzy Mieszkańcy, dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzialnie podchodzą do trwającej ogólnokrajowej kwarantanny. Pamiętajmy o tym, by wychodzić z domów tylko w sytuacjach absolutnie koniecznych. Wszystkie drobne sprawy mogą dziś poczekać. Im bardziej zdyscyplinowani będziemy teraz, tym szybciej wrócimy do normalności. Pozostańcie w zdrowiu – apeluje Roman Piaśnik.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o