Remonty dróg, remiz, szkół – tegoroczny budżet uległ zmianie i znalazło się w nim wiele nowych inwestycji. Część z nich zostanie zrealizowana jeszcze w tym roku. To efekt m. in. ograniczenia bieżących wydatków w jednostkach gminy oraz otrzymania dotacji z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zmiany zatwierdzili miejscy radni. Jakie przedsięwzięcia zostaną wykonane?

Wpływy mniejsze, ale…

Pandemia zrobiła swoje – od dawna wiadomo, że samorządy odnotują w tym roku mniejsze wpływy z podatków. Sporo gmin wprowadzało lokalne tarcze antykryzysowe dla przedsiębiorców, polegające w dużej mierze na ulgach w podatkach czy innych opłatach. W przypadku gminy Olkusz do września z podatku PIT wpłynęło mniej o 4 mln 800 tys. złotych w stosunku do szacunków. Wpływy z CIT są szacowane na niższe o 1 mln złotych, z podatku od czynności cywilno – prawnych o 200 tys. złotych i tyle samo z podatku od spadków i darowizn.

– Nowe rozporządzenie daje nam możliwość zadłużania się, czyli pokrycia tego ubytku dochodów kredytem. Na szczęście udało nam się przywrócić sytuację do takiego stanu, że nie zaciągamy tego kredytu – pozostajemy przy emisji obligacji na poziomie 20 mln złotych. Nie zmniejszamy inwestycji i konsekwentnie staramy się je realizować. Dodadkowy wpływ na rachunek gminy to kwota 3 mln 300 złotych z podatku VAT, który odzyskaliśmy w związku z prowadzeniem inwestycji dotyczących dawnego starostwa oraz częściowo z Czarnej Góry. Inwestycje te były przygotowane i prowadzone w taki sposób, by odzyskanie tego podatku było możliwe – wyjaśniała na wtorkowej sesji skarbnik gminy Olkusz Katarzyna Konieczny.

O prawie 1 mln złotych mniejsze będą wpływy ze szkół i przedszkoli, głównie z tytułu odpłatności za wyżywienie i pobyt dzieci w placówkach.

– Wprowadzamy kwotę wolnych środków w wysokości 4 mln złotych – ostatnią, jaką możemy rozliczyć. Do tej pory wyemitowaliśmy obligacje za kwotę 10 mln złotych, przed nami kolejne 10 mln złotych. Staramy się jednak odwlec to w czasie, jeśli mamy środki na rachunku, aby zaoszczędzić na odsetkach. Konsekwentnie idziemy w stronę zmniejszania wydatków bieżących. O prawie 1 mln złotych są mniejsze wydatki w Samorządowym Zespole Edukacji – każda nasza jednostka skorzystała z ulgi na umorzenie składek ZUS. Udało nam się zaoszczędzić sporą kwotę na wydatkach bieżących urzędu – 670 tys. złotych. Kolejna oszczędność to 150 tys. złotych na rezygnacji w tym roku z lodowiska na płycie rynku  – mówiła skarbnik Katarzyna Konieczny.

Realizacja dodatkowych inwestycji jest możliwa także dzięki środkom, które trafiły do gminy Olkusz z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To 5 mln 177 tys. 078 złotych.

– Mimo trudnej sytuacji finansowej, wynikającej z epidemii koronawirusa, wprowadzamy do budżetu na rok 2020 i do Wieloletniej Prognozy Finansowej nowe inwestycje, które poprawią jakość infrastruktury drogowej i sportowej w gminie Olkusz. Tak ambitne plany nie byłyby możliwe, gdyby nie uzyskane wsparcie w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. Bardzo intensywnie zabiegaliśmy również o to, by skutecznie odzyskać podatek VAT z prowadzonych inwestycji. Współpraca na różnych szczeblach przynosi znakomite efekty, za co bardzo serdecznie wszystkim zaangażowanym dziękuję. – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Czas na dodatkowe inwestycje

Jeszcze w tym roku zostanie zrealizowanych kilka nowych inwestycji Część z nich z pewnością wyjątkowo ucieszy naszych Czytelników, ponieważ o potrzebie ich wykonanie pisaliśmy od lat w naszych interwencjach.

Kwotę 100 tys. złotych przeznaczono na budowę chodników i miejsc postojowych na ul. Sławkowskiej. Jeszcze na ten rok zaplanowano: budowę odwodnienia drogi Stary Olkusz (160 tys. złotych), budowę ul. Polne Wzgórza (330 tys. złotych), przebudowa ul. Polnej (300 tys. złotych), utwardzenie działki przy Szkole Podstawowej na 2 (150 tys. złotych). Po 50 tys. złotych zapisano na rozbudowę remizy w Osieku, modernizację Szkoły Podstawowej w Zedermanie oraz ogrodzenie i oświetlenie boiska w Zedermanie. Realizacja dwóch drogowych inwestycji rozpocznie się w tym, a zakończy w przyszłym roku – to przebudowa ul. Leśnej (200 tys. złotych w 2020 roku i 400 tys. złotych w 2010 roku) oraz modernizacja ul. Strzelców Olkuskich (odpowiednio: 100 tys. złotych i 300 tys. złotych). Podobnie zaplanowano przebudowę boiska w Sienicznie (50 tys. złotych w 2020 roku i 70 tys. złotych w 2021 roku). Remonty dotyczą też szkół: pomieszczenia w placówce w Zawadzie zostaną dostosowane do potrzeb ośmioklasowej szkoły (50 tys. złotych), a sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej nr 3 w Olkuszu ulegnie modernizacji (110 tys. złotych).

A w przyszłym roku…

Do Wieloletniej Prognozy Finansowej wpisano kilka inwestycji, których realizacja rozpocznie się w przyszłym roku. Chodzi o: przebudowę ul. Batalionów Chłopskich (200 tys. złotych), przebudowę ul. Baczyńskiego (50 tys. złotych na dokumentację projektową, której wykonanie ma zostać zlecone w tym roku), dotację dla powiatu olkuskiego na remont ul. Długiej (200 tys. złotych), modernizację sanitariatów w Przedszkolu nr 10 (160 tys. złotych), przebudowę ul. Hardego (400 tys. złotych), przebudowę drogi gminnej w Braciejówce (150 tys. złotych, z czego połowę poniesionych wydatków ma stanowić dotacja z LGD), przebudowa ulicznego oświetlenia na terenie miasta i gminy (17 tys. złotych).

W trybie dwuletnim odbędzie się modernizacja ul. Jasnej (200 tys. złotych na 2021 rok i 500 tys. złotych na 2022 rok).

Sztandarową inwestycją będzie budowa budynku zaplecza sportowego z trybunami na Czarnej Górze. W przyszłym roku na ten cel z budżetu gminy przeznaczono 3 mln złotych, a w 2022 roku – 3 mln 800 tys. złotych. Na to przedsięwzięcie  gmina Olkusz uzyskała również dotację z Ministerstwa Sportu w ramach programu „Sportowa Polska” w wysokości 1 mln 529 tys. 300 złotych.

Jak oceniacie budżetowe zmiany? Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze!

fot. pixabay.com 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Tomasz Alexander Sokolowski Przybysz

Witam. Inwestycje są potrzebne bo kraj rośnie w siłę i rozwija się. Oby tylko nie zapomniano sadzić nowych drzew. A o zdrowie Olkuszan zadba nowa, międzynarodowa firma wchodząc na rynek z Królem Ziół. Pozdrawiam.

zEN
zEN
3 lat temu

Od dawna olkuski Skwer prosi się o rewitalizację. Pomnik który tam stoi, od wczesnych lat osiemdziesiątych nie posiada już tabliczek, dziś jest tylko nośnikiem infantylnego graffiti, i jest powodem niejednego strupa na dziecięcej skórze.
Pomysł jest taki, aby ogłosić wśród studentów architektury i urbanistyki konkurs, konkurs w którym mieszkańcy Olkusza wyłoniliby zwycięzców. Myślę, że burmistrz miasta znajdzie fundusze na nagrody. Nie musi to przecież być coś drogiego, już samo miejsce na podium w konkursie jest swego rodzaju prestiżem, szczególnie dla startującego w dorosłe życie studenta.
Obecnie huśtawki, zjeżdżalnia, ustawione są tak, że trawa została wydeptana, a wiadoma firma tylko zaciera ręce, bo tylko poprawiają poniszczone żywopłoty.
Mnie, mieszkańcowi okolicy, marzy się plac zabaw jak w Parku Jordana w Krakowie, z fajnymi urządzeniami, miękką matą, ale także urządzeniami wykorzystującymi wodę. Tak się składa, że na Skwerze jest ujęcie wody, które to można wykorzystać.

kolo
kolo
3 lat temu

O który odcinek Sławkowskiej chodzi ?? Bo za te grosze to chyba ciężko bedzie zrobic całą od DK94 do Mickiewicza.
Ul. Orzeszkowej się nie załapała? Szkoda, bo razem z Baczyńskiego by mogła być zrobiona (dokończona).
Co z garażami i parkingiem pod blokiem nr 2 przy Krasińskiego? Kiedy go gmina zrobi?
Ul. Przemysłowa to jakby strzał w kolano burmistrza – na trzy razy robić 150m i jeszcze nie gotowe.. Wstyd.
A linie na skrzyzowaniu Wyszyńskiego i Rataja do tej pory nie starte, a Pacuń obiecywał, że same zejdą, nie zeszły. I co teraz ????

Marek Marecki
3 lat temu

Przydałby się remont ul. Dworskiej i Biema.
Trochę wstyd żeby w centrum miasta były drogi w takim stanie

kolo
kolo
3 lat temu
Odpowiedz do  Marek Marecki

Czy Biema i Dworska to centrum miasta, to pewnie mozna by się spierać. Na pewno jedne z ruchliwszych ulic na południowej stronie miasta(oprócz 1000Lecia). Wymagają remontu to fakt, juz od dawna są na „czarnej liscie”..

Marek Marecki
3 lat temu

Przydałby się remont ul Dworskiej i Biema.
Wstyd żeby w centrum miasta były drogi w takim stanie

zEN
zEN
3 lat temu

W najbliższym czasie należałoby pozyskać środki na zabudowę kompleksu basenowego, na przykład kilkoma kopułami nachodzącymi na siebie. Dzięki takiej inwestycji oszczędzimy na praktycznie corocznych remontach, a kompleks będzie mógł spełniać swoją funkcję przez okrągły rok. Do tego dochodzą turnieje piłki plażowej i inne tego typu atrakcje, które będą mogły odbywać się zimą, a baseny nie będą używane jedynie przez dwa, trzy miesiące w roku. Jeśli weźmiemy pod uwagę najnowsze technologie, to dzięki celom fotowoltaicznym i pompom ciepła baseny będą mogły naprawdę zredukować koszty.

kolo
kolo
3 lat temu
Odpowiedz do  zEN

dobry pomysł, ale kto to rozumie w ratuszu ??

zEN
zEN
3 lat temu
Odpowiedz do  kolo

Musi być ktoś, kto ma otwarty umysł, kto ma sporą wyobraźnię. Nie ktoś, kto za nasze pieniądze wstawi setki bezsensownych „bramek” z nierdzewki i innego badziewia. Potrzebny ktoś, kto potrafi działać na rzecz ogółu, a nie tylko wybranych grup. Nauczmy się wybierać społeczników, a nie tylko kogoś z rodziny, wtedy będzie lepiej.